Vajinal Gaz Neden Olur?

Cinsel ilişki sırasında vajinadan gelen sesler, vajinada hava sıkışması ve sıkışan havanın boşalmasıyla ilgilidir. Vajinal gaz olarak adlandırılan bu durumu, gaz çıkarmayla karıştırmamak gerekiyor. Vajinal gazın tek bir nedeni yok. Cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan ve kadınlarda mahcubiyet yaratan vajinal gaz, çoğu kez normal kabul edilse de kimi zaman bazı tıbbi sorunların işareti olabiliyor. Vajinaya kulak vermeli ve vajinadan gelen seslerin kaynağı araştırılmalıdır.

Vajinadan Ses Gelme Nedenleri Nelerdir?

Vajinal rüzgar olarak da adlandırılan bu durumu kadınlar oldukça sık yaşıyorlar. Cinsel ilişki sırasında vajinanın kasılıp gevşemesine bağlı olarak, vajinada hava sıkışması olabiliyor. Bu hava ya ilişki esnasında ya da ilişki sonrası dışarı çıkıyor. Buna yol açan nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Vajinal genişleme

Vajinal genişleme normal doğumlar ve ilerleyen yaşla ilişkili bir durumdur. Birden fazla sayıda doğum, çoklu doğum, bebeğin kilolu doğumu gibi nedenlerle vajinal genişleme sorunu yaşanabiliyor. Vajinada meydana gelen; gevşeme, sarkma, genişleme gibi deformasyonların bazı fizyolojik sonuçları olabiliyor. Cinsel ilişkide penisi hissedememe, idrar kaçırma, vajinal enfeksiyon ya da ilişki sırasında vajinadan ses gelmesi gibi şikayetler, vajinal genişlemeyle birlikte gündeme gelebiliyor. Vajinanın sıkılaştırılmasına yönelik uygulanan cerrahi ve cerrahi olmayan tedavilerle,  vajinayı sessizliğe kavuşturmak mümkün.

  • Pelvik Taban Kaslarının Zayıflaması

Kilo, doğum, ileri yaş gibi faktörlerle pelvik taban kasları güçsüzleşebiliyor. Düzenli yapılan kegel egzersizleri ile pelvik taban kasları güçlendirilebilir. Bu egzersizler aynı zamanda da doğum sonrası meydana gelebilecek olası gevşeme ve sarkma problemlerini önüne geçmek için koruyucu bir önlem olarak düşünülebilir.

  • Vajinada Fistül

Fistül, idrar torbası ile vajina arasında oluşan tüp şeklinde istenmeyen bir yapıdır. İdrar kaçırma sorununa sebebiyet verir. Zor doğumlar ve bazı jinekolojik ameliyatlar fistül oluşumuna yol açabilirler. Fistül, vajinal gazın nedenlerinden biri olabilir.

Vajinal Gaz Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal gaz oluşma nedenleri doğrultusunda tedavi edilir. Vajinal gazın en yaygın nedeni vajinada bollaşma ve pelvik kaslarında zayıflamadır. Bu sebeple vajinanın sıkılaştırılmasına yönelik ya da pelvik taban kaslarının güçlendirilmesine yönelik tedavilerle vajinal gaz probleminden kurtulmak mümkün olabilir. Vajinal gaz sorunu için etkili tedavi seçeneklerini başlıca şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Vajinal rejuvenasyon yani lazerle vajina sıkılaştırma
  • Vajinoplasti
  • Pelvik taban kaslarını güçlendirmeye yönelik düzenli egzersizler

Vajina Sıkılaştırma İçin En İdeal Yöntem Hangisi?

Vajina sıkılaştırma prosedürü; lazerle ya da cerrahi yöntemle gerçekleştirilebiliyor. Lazer tedavisi sunduğu sonuçlar bakımından birçok şikayeti ortadan kaldırabilecek kadar etkili. Ancak İleri seviyede gevşeme ve sarkma problemleri için lazer yöntemi yetersiz kalabiliyor. Ameliyatın gerekli olduğu durumlarda vajinoplasti prosedürü; çevre dokularda meydana gelen deformasyonların giderilmesine yönelik uygulanan; labioplasti ve perineoplasti gibi prosedürlerle kombine edilebiliyor.

Vajinal gaz İçin Kime Gitmeli?

Cinsel ilişki sırasında vajinadan ses gelmesi ya da vajinal gaz gibi şikayetlerin varlığında bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak gerekiyor. Vajinal gaz; kapsamlı bir jinekolojik muayene ve gerekli görülen tetkikler sonucunda, bağlı olduğu nedenlere göre tedavi edilmelidir. Vajinal gaz problemi genital estetik prosedürleriyle çoğu kez ortadan kalkabiliyor. Genital estetik uygulamalardaki başarılarıyla ün kazanan kadın hastalıkları ve doğum kliniğimizde, vajina daraltma işlemi hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yöntemlerle gerçekleştiriiyor. Cerrahi olan ya da olmayan tüm tedavilerimizde, ileri seviye teknolojinin tüm imkanlarından faydalanıyoruz. Vajinal gençleştirme ve sıkılaştırma prosedürlerinde birçok başarılı tedaviyi gerçekleştirmiş; estetik ve kozmetik jinekoloji alanında uzman olan doktorumuz, Op. Dr Yuliya Doster’den randevu almak için; https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/ linkini tıklayarak form doldurmanız yeterli.  

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

Op. Dr. Yuliya Doster
×