Doğum çatlakları tedavisi

Doğum Çatlakları Nasıl Geçer?

Gebelik sonrası dönemin, en yaygın görsel şikayetlerinden bir tanesi de çatlak problemidir. Hamilelik sürecinde karın bölgesindeki derinin gerilmesi, cildin elastik yapısının bozulmasına sebebiyet verir. Doğum çatlakları, derinin elastik fonksiyonunu kaybetmesi nedeniyle oluşur. Doğum çatlaklarının derinliği, cildin yapısına bağlı olarak değişebilmektedir. Çatlak problemleri, çoğul gebeliklerde ve iri gebeliklerde daha yaygın ve derin gözlemlenebilmektedir. Yapısal faktörlere ve kişiden kişiye göre değişebilen çatlak oluşumu en yaygın karın bölgesinde meydana gelse de, kilo alımına bağlı olarak; meme, kalça, basen gibi bölgelerde de oluşabilmektedir. Doğum çatlakları nasıl geçer sorusunun cevabından önce, oluşmasını engellemek mümkün mü sorusunun cevabı yanıtlanmalıdır. Doğum çatlakları bazen kaçınılmaz olsa da, gebelik süresince çatlak oluşumu riskini minimize etmeye yardımcı olabilecek bazı önlemler mevcuttur. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanının bilgisi ve tavsiyeleri doğrultusunda bireysel olarak alınabilecek tedbirler şu şekilde sıralanabilir:

 • Aşırı kilo alımından kaçınmak
 • Anne ve bebek sağlığını destekleyen bir beslenme rutini benimsemek
 • Gebelik sürecine zarar vermeyecek spor alışkanlıkları edinmek
 • Kadın doğum uzmanı tarafından reçete edilen, çatlak oluşumunu önlemeye yönelik özel losyonlar ve kremler kullanmak
 • Bol su içerek cildin kurumasını önlemeye yardımcı olmak

 

Doğum Çatlakları Tedavisi Nasıl Olur?

Doğum çatlaklarının oluşumunu önlemek ya da daha minimum düzeyde meydana gelmesini sağlamak amacıyla alınan bireysel tedbirlerin sonuçları, istenildiği gibi olmayabilir. Çatlak probleminin, gebelik sonrası sürecin en yaygın şikayetleri arasında yer aldığı unutulmamalıdır. Doğum çatlakları nasıl tedavi olur sorusunun cevabı, bu sorunla baş etmeye çalışan birçok kadın için merak konusudur. Meydana gelmiş doğum çatlaklarının, bitkisel uygulamalarla veya kremlerle giderilebilmesi çok da olası değildir. Doğum çatlakları için uygulanabilecek tedavilerin ve yöntemlerin rotasını, çatlakların yoğunluğu ve derinliği belirlemektedir. Çatlak tedavisinin etkinliğinin artırılması amacıyla birkaç yöntem kombine edilebilmektedir. Fraksiyonel lazer uygulamaları, çatlak tedavilerinde başarılı görsel sonuçlar sunabilmektedir. Fraksiyonel lazerin, mezoterapi ve PRP yöntemleriyle bir arada uygulanmasıyla, daha çabuk sonuçlara ulaşmak da mümkün olabilmektedir.

 

Doğum Çatlakları Tedavisi Bursa

Doğum sonrası oluşan ve görsel açıdan rahatsız edici olabilen çatlak problemleri, deri alt katmanlarına kadar erişebilen ileri teknoloji lazer uygulamalarıyla zahmetsizce çözülebilmektedir. Doğum çatlakları tedavisi Bursa için yapılan aramalarda ilk olarak göze çarpan isim Op. Dr. Yuliya Doster’dir. Kozmetik ve estetik jinekoloji alanında aldığı eğitimlerle ve uygulama tecrübeleriyle alanında fark yaratmayı başarmış olan, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yuliya Doster, doğum sonrası süreçte, kadınlarda en çok mutsuzluk kaynağı olabilen çatlak problemlerinin görsel olarak iyileştirilmesine yönelik tedaviler uygulamaktadır. Lazer uygulamalarında seans sayısı, çatlak sorununun seviyesine göre 2 ila 4 aralığında değişebilmektedir. Sorunlu alanlara lazer atışı yapılarak gerçekleştirilen uygulama için, gebelik sürecinin sonlanması ve emzirme sürecinin tamamlanmış olması gerekmektedir. Oluşan çatlakların tamamen ortadan kaybolmayacağı sadece görsel olarak bir sorun olmaktan çıkarılabileceği unutulmamalıdır.

 

Bursa Doğum Hastalıkları Tedavisi İletişim

Gebelik ve doğum, anne ve bebek sağlığının bir arada gözetilmesi gereken hassas bir süreçtir. Bu periyot, anne için olduğu kadar, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları açısından da uzun soluklu bir maratondur. Gebelik öncesi, esnası ve sonrası kadın sağlığına yönelik tüm aşamalar titizlikle takip edilmeli ve planlanmalıdır. Kadınların yaşam döngülerindeki en anlamlı sürece tanıklık etmenin gururunu yaşayan Op. Dr. Yuliya Doster, kurusucu olduğu Op. Dr. Yuliya Doster Klinik’te, uzun yıllardan bu yana, doğum öncesi ve sonrası jinekolojik kadın sağlığı alanında güvenle tercih edilen bir isim haline gelmiştir. Bursa doğum hastalıkları tedavisi iletişim bilgileri Yuliya Doster’in sosyal medya hesaplarında yer almaktadır. Gebelik planlama aşamasından, doğum sonrasına kadar tüm süreçlerde ve her aşamada hastalarının yanında olan Op. Dr. Yuliya Doster’in, kliniğinde uyguladığı başlıca tedaviler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kadın bedeninin hamileliğe hazırlanması
 • Gebeliğin takibi
 • Doğum
 • Doğum sonrası çatlak oluşumu gibi fizyolojik şikayetlerin tedavi edilmesi
 • Doğuma bağlı olarak gelişebilen genital bölge şekil ve işlev bozukluklarının giderilmesi
 • Kozmetik ve estetik jinekoloji
 • Vajinismus tedavisi
Randevu Alın

  Op. Dr. Yuliya Doster
  ×