Riskli gebelik

Riskli Gebelik Nedir?

Gebelik sürecinin normal ve doğal seyri dışında gelişen; anne ve bebek sağlığıyla ilgili, beklenmedik problemlerin meydana geldiği durumlar için riskli gebelik kavramından söz edilebilmektedir. Dolayısıyla riskli gebelik nedir sorusu anne için ve bebek için ayrı ayrı cevaplanmalıdır.

Anne İçin Riskli Gebelik Faktörleri Nelerdir?

 • Annenin Yaşı: Çok erken yaşta ya da ileri yaşta gebelik oluşumu
 • Annenin Kilosu: Gebeliğe aşırı düşük kiloda ya da yüksek kiloda başlamak
 • Annenin Kronik Hastalıkları: Kalp, diyabet, hipertansiyon, tiroit fonksiyon bozuklukları gibi hastalıkların varlığı
 • Gebelik Diyabeti: Gebelikle birlikte oluşan diyabet hastalığı

Bebek Ve Eşiyle İlgili Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Fetüsün normalden küçük ya da büyük olması
 • Bebek eşinin yani plasentanın yanlış konumlanması
 • Gebelik kesesindeki sıvının az veya çok olması
 • Fetüste anomaliler tespit edilmesi

 

Riskli Gebelik Doktoru Bursa

Gebelik süreci; karar aşamasından, doğumun gerçekleştiği ana kadar olan zaman dilimini kapsar. Çocuk planlaması olan bir kadın, öncelikle bedenini gebeliğe hazırlamalıdır. Gebelik öncesi detaylı bir sağlık taraması yapılmalı, gebelik süreci için risk teşkil edebilecek sağlık sorunları tedavi edilmelidir. Her gebeliğin doğası gereği risk taşıdığı unutulmamalı; bu süreç, bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından titizlikle takip edilmelidir. Bazı kronik hastalıkların varlığı, gebelik oluşumu için engel teşkil etmese de, hamilelik aşamasında hem anne hem de bebek sağlığı için risk oluşturabilmektedir. Riskli gebelik takibi, multidisipliner bir yaklaşımla yürütülmesi gereken kritik bir süreçtir. Bu sebeple, riskli gebelik doktoru bursa için Op. Dr. Yuliya Doster Klinik ile iletişime geçilerek randevu oluşturulabilir. Riskli ve yüksek riskli gebelikler konusunda uzman olan Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yuliya Doster, gebeliğin tüm aşamalarında, hastalarıyla birebir ilgilenmektedir.

 

Yüksek Riskli Gebelik

Yüksek riskli gebelik vakalarında, başta kadın doğum uzmanı olmak üzere, farklı branşlardan hekimlerin de görüş ve desteğine ihtiyaç duyulabilmektedir. Annenin sistematik hastalıkları, yaşı, kilosu gibi faktörler, gebelik sürecinde hem anne sağlığı açısından hem de bebek sağlığı açısından önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra, daha önce oluşan gebeliklerin düşükle sonuçlanması da, sonradan oluşacak gebelik için risk faktörü olarak değerlendirilmektedir. Anne ve bebek açısından ayrı ayrı değerlendirilen yüksek riskli gebelik, hassas ve titiz bir takip sürecini ve multidisipliner bir yaklaşımı gerektirir.

 

Riskli Gebelik Uzmanı

Her anne adayı, doğuma kadar uzanan gebelik sürecinde, bebeğinin ve kendisinin sağlığını emanet edebilecek kadar güvenebileceği bir kadın doğum uzmanının rehberliğine ihtiyaç duyar. Özellikle de risk faktörlerinin birden fazla olduğu durumlarda riskli gebelik uzmanı önem taşır. Riskli ve yüksek riskli gebelik takibi ve tedavisi, perinatoloji alanına girmektedir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yuliya Doster, perinatoloji alanında da uzmanlığı olan, kendini kanıtlamış bir isimdir. Riskli ve yüksek riskli gebeliklerin takibinin, sadece kadın doğum alanında değil, perinatoloji branşında da uzmanlık gerektirdiği unutulmamalıdır.

 

Riskli Gebelik Formu

Gebelikte risk faktörlerini tespit edebilmek ve risk seviyesini belirlemek için riskli gebelik formu prosedürü uygulanmaktadır. Amaç, yüksek riskli gebeliklerin saptanmasıdır. Riskli gebelik formu şu bilgilerden oluşmaktadır:

 • Anne adayının kimlik ve iletişim bilgileri
 • Daha önce oluşmuş gebeliklerle ilgili bilgiler
 • Mevcut gebelik durumuyla ilgili bilgiler
 • Genel sağlık hikayesi
 • Muayene sonucu elde edilen risk bulguları

 

Riskli Gebelik Ameliyatı Bursa

Riskli gebeliklerin söz konusu olduğu ve bebeğin taşıdığı sağlık sorunlarının tespit edildiği durumlarda, bebeği anne karnında tedavi edebilmek, bazı durumlarda mümkündür. Anne karnındaki bebeğe yapılabilecek müdahaleler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kalp atışlarında düzensizlik
 • Bebeğin akciğerinde sıvı birikmesi
 • Anemi tedavisi
 • İdrar yolları tıkanıklığı

Riskli gebeliklerin doğru sınıflandırılması, yüksek riskli gebeliklerin perinatoloji alanında uzmanlaşmış bir kadın doğum doktoru tarafından takip edilmesi, bebeğe yapılması gereken müdahalelerinse, teknolojik donanıma sahip sağlık kuruluşlarında yapılması gerekmektedir. Bu kritik sürecin doğru takip edilmesi ve uygun tedavilerin gerçekleştirilebilmesi için, Riskli gebelik ameliyatı bursa aramalarında, Op. Dr. Yuliya Doster Klinik iletişim bilgilerine ulaşabilir ve randevu oluşturabilirsiniz.

Randevu Alın

  Op. Dr. Yuliya Doster
  ×