Kürtaj

Kürtaj nedir?

Yaygın olarak gebeliğin sonlandırılması olarak bilinen kürtajın tam olarak ne olduğunu anlayabilmek için, kelime kökenine inmek gerekir. Küretaj kelimesinden yola çıkarak, kürtaj nedir sorusunun cevabı daha net verilebilir. Kürtaj, küretaj kelimesinden gelmektedir. Küretaj; küret ve benzeri aletler yardımıyla, rahim duvarından, hücre ve doku alma işlemidir. Küretaj işlemi jinekolojide, bazı jinekolojik hastalıkların tespit edilmesinde ve gebeliklerin zorunlu veya isteğe bağlı olarak tahliye edilmesinde uygulanır.

Gebeliğin sonlandırılması amacıyla uygulanan kürtaj nedir? Nasıl yapılır?

Gebeliğin sonlandırılması amacıyla yapılan kürtaj, küretaj yöntemiyle, gebelik materyallerinin rahim içerisinden kazınması operasyonudur. Gebeliği sonlandırmak amacıyla uygulanan kürtaj; isteğe bağlı olabileceği gibi, bazı zorunlu haller sebebiyle de yapılabilmektedir. Kişiler, kendi özgür iradeleriyle 10 haftayı aşmayan gebelik sürecine son vermek isteyebilirler. İstekler doğrultusunda ve yasaların belirlediği kurallar çerçevesinde kürtaj yapılabildiği gibi, gerekli olduğu haller de mevcuttur. Zorunlu kürtaj nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bebeğin kalp atışlarının durması
 • Boş gebelik oluşması
 • Anne sağlığını riske edecek durumların gelişmesi
 • Yapılan düşük sonrası rahim içinin temizlenmesi

 

Kürtaj fiyatları

Kürtaj, uygun klinik ve hastane koşullarında, jinekologlar tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir operasyondur. Devlet hastanelerinde veya özel hastane ve kliniklerde kürtaj fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Merdiven altı olarak tabir edilen, insan sağlığına uygun olmayan koşullarda gerçekleştirilen kürtaj işlemlerinin, ciddi komplikasyonlara yol açarak hayati riskler oluşturduğu bilinmeli, kürtaj fiyatları öncelikli kriter olmamalıdır. Yüksek maliyetli olmayan kürtaj işlemi için, dikkat edilmesi gereken en önemli şey, uygun sağlık koşulları altında, jinekologlar tarafından yapılması gerekliliğidir.

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından, kliniklerde veya hastanelerde yapılabilmektedir. Yapılan muayene sonrası hasta, kürtaj öncesinde ve sonrasında neler yapması gerektiği, işlemin nasıl gerçekleşeceği konusunda detaylı bir şekilde bilgilendirilir. İşleme dair endişe ve kaygıların önüne geçebilmek için bilgi kirliliğinden sakınmalı, kürtaj nasıl yapılır sorusunun cevabı kadın hastalıkları ve doğum uzmanından alınmalıdır. Bunun yanı sıra, bilgi ve fikir sahibi olmak adına yapılacak araştırmaların kaynağına ayrıca dikkat edilmelidir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Yuliya Doster, hastalarına, potansiyel hastalarına ve bu konuda doğru bilgi edinmek isteyen tüm kadınlara, çeşitli platformlardan ulaşmayı başarmış bir isimdir. Kürtajla ilgili yanlış bilgilendirme sebebiyle meydana gelen kaygıların giderilebilmesi için, kürtaj nasıl yapılır, ağrılı bir işlem midir sorularının sağlıklı bir şekilde cevaplanması gerekir.

 • Kürtaj, lokal anestezi, genel anestezi veya sedasyon altında yapılabilmektedir. Dolayısıyla, hastanın işlem esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmesi beklenmez.
 • Vajinal muayene aparatı olan spekulum, vajen girişine yerleştirilerek, rahim ağzı görünür hale getirilir.
 • Antiseptik solüsyonlarla işlem bölgesi arındırılır.
 • Vakum etkisi olan özel enjektörlerin ucuna takılan kanüller yardımıyla, rahim bölgesinden gebelik aspire edilerek sonlandırılır.
 • Kürtaj işlemi, rahimde gebelik materyallerinin tamamen temizlendiğinden emin olunmasıyla son bulur.
 • Ortalama 15 dakika süren işlem sonrasında hasta, bir süre dinlendirildikten sonra taburcu edilir.

 

Bursa kürtaj tedavisi

Kürtaj, gebelik sonlandırmada veya bazı kadın hastalıkların teşhisinde başvurulan bir yöntemdir. Kürtajın, gebelik sonlandırma amacıyla uygulandığı durumlar, ister kişilerin özgür iradelerine bağlı olsun isterse de sağlık sebebiyle zorunluk arz etsin, her halükarda psikolojik olarak travmatik etkileri olabilen bir işlemdir. Dolayısıyla, kadın doğum uzmanlarının kürtaj konudaki yaklaşımı ve hastasıyla kurduğu iletişim son derece önemlidir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yuliya Doster, hastaların psikolojik durumlarını da göz önünde bulunduran bir hekimlik anlayışıyla, uzun yıllardan bu yana kendisine ait olan Op. Dr. Yuliya Doster Clinic’de hastalarını tedavi etmektedir. Bursa kürtaj tedavisi için, Op. Dr Yuliya Doster Clinic ile iletişime geçebilir, randevu oluşturabilirsiniz.

 

Kürtaj sonrası kanama

Kürtaj, uygun klinik koşullarda, tecrübeli ve etik değerlere sahip kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirildiği müddetçe, komplikasyon gelişme riski daha az olur. Belirli bir süre için, kürtaj sonrası kanama olması normal kabul edilen bir durumdur. 1 ila 3 hafta arasında kürtaj sonrası kanama veya lekelenme meydana gelebilmektedir. Rengi ve yoğunluğu değişiklik gösterebilen kanamalar için hastalar gerekli bilgileri, işlemi gerçekleştiren kadın doğum uzmanlarından edinebilirler.

Kaç haftalık düşüklerde kürtaj gerekmez?

Kürtaj, düşük sonrası, rahim içinde kalan parçaların temizlenmesi amacıyla da uygulanabilmektedir. Her düşük sonrası için gerekli olmayan bu durumla ilgili, kaç haftalık düşüklerde kürtaj gerekmez sorusunun cevabı merak konusudur. Gebeliğin ilerlediği durumlarda, düşük sonrası parça kalma olasılığı da artar. 7 haftadan küçük gebeliklerin düşükle sona erdiği durumlarda, düşük sonrası kürtaj işlemine genel olarak gerek kalmaz.

Randevu Alın

  Op. Dr. Yuliya Doster
  ×