Labioplasti

Labioplasti Nedir?

Labioplasti nedir? Labioplasti neden yapılır? Soruları genital estetik ile ilgili tedaviye ihtiyaç duyan kişiler tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Bu yazımızda labioplasti nedir? Labioplasti ameltiyatı nasıl yapılır sorularına değindik.

Labioplasti; genital estetik kapsamında uygulanan prosedürlerden bir tanesidir. Dış genital bölgede, vajen girişi çevresindeki hassas dokular; labium minör küçük dudaklar ya da iç dudaklar olarak adlandırılırlar. Kilitorisin üzerine doğru devam eden küçük dudaklar, genital organ sağlığı ve cinsel ilişki için önemli olan nemi sağlarlar. Zaman içerisinde, iç dudaklarda çeşitli sebeplere bağlı olarak sarkmalar meydana gelebilmektedir. Küçük dudaklarda oldukça yaygın bir şekilde yaşanan sarkma problemleri labioplasti ameliyatıyla kolayca giderilebilmektedir.

 

İç Dudak Sarkması Neden Olur?

İç dudak sarkması;

Genetik faktörler

Fazla sayıda vajinal doğumlar

Bebeğin yüksek kiloda doğması

Yaşlanma

Aktif cinsel yaşam

Hormonal değişimler

Masturbasyon ağırlıklı cinsellik sebepleri ile gerçekleşebilir.

 

İç Dudak Sarkmasında Labioplasti Ameliyatı Gerektiren Durumlar Hangileridir?

İç dudak sarkmasında dudakların dış dudaklardan taşacak şekilde sarkması

Küçük dudaklarda asimetri

Tahriş, enfeksiyon, kötü kokular gibi fizyolojik şikayetlerin varlığı

Dar pantolonlar giyildiğinde acı hissi

Mayo, bikini tarzı deniz kıyafetlerinde hoş olmayan görünüm

Cinsel ilişki esnasında acı sebebiyle ilişkiden kaçınma

Estetik kaygılar sebebiyle özgüven kaybı labioplasti ameliyatı gerektirebilir.

 

Vajina Dış Dudak Sarkması Nasıl Geçer?

Vajina dış dudak sarkması nasıl geçer? vajina dış dudak sarkması için uygulanacak tedavi yöntemleri nelerdir? Sorularına verilecek en doğru yanıtlar kadın hastalıkları doktorunuzdan alacağınız randevu sonrasında verilecektir. Vajina dış dudak sarkması operasyonları genellikle cerrahi tedavi ile çözülmektedir. En doğru bilgi ve kişisel tedavi sürecinizi planmak için tıklayın.

 

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel sağlık taramalarıyla hastanın labioplasti ameliyatı için uygunluğu tespit edilir. Genel anestezi, lokal anestezi veya sedasyon altında gerçekleştirilebilen labioplasti ameliyatı; başka prosedürlerle bir arada uygulanıp uygulanmadığına bağlı olarak, ortalama 45 dakika sürebilmektedir. Labioplasti ameliyat akışı şu şekildedir:

Uygun görülen anestezinin uygulanması

Müdahale edilecek noktaların tespiti ve ölçümü

Küçük dudakların kısaltılarak şekillendirilmesi

Estetik dikişlerin atılması.

 

Labioplasti ameliyatlarında genel olarak lokal anestezi tercih edilmekte, cerrahi işlem sonrası hasta birkaç saat dinlendirildikten sonra, aynı gün içerisinde taburcu edilebilmektedir. Labioplasti ameliyatı esnasında kesi bölgesine, 1 ay içerisinde kendi kendine eriyen estetik dikişler atılmaktadır. Vajina ve vajina çevresi dokular, çabuk toparlanabilen yapıda olmaları sebebiyle, işlem sonrası iz kalma riski minimumdur. Gebelik ve doğuma bağlı olarak gelişebilen iç dudak sarkması problemlerinin giderilmesinde etkili bir seçenek olan labioplasti ameliyatı, jinekoloji ve gebelik sürecini takip eden uzman doktorlar tarafından uygulanabilmektedir.

 

Jinekoloji ve Gebelik

Kadın bedenini sağlıklı bir gebeliğe hazırlayan jinekologlar, jinekoloji ve gebelik konularıyla ilgili süreçlerin yönetilmesinin yanı sıra, doğum sonrası dış genital bölgede meydana gelebilecek her türlü deformasyonun giderilmesinde de rol oynarlar. Kadınlar doğum yaptıktan sonra da, sağlık sorunlarına sebep olabilen şekil bozukluklarının giderilmesi için, jinekoloji ve gebelik sürecini takip eden uzman doktorlarıyla yola devam edebilirler. Gerekli değil)

 

Labioplasti Ameliyatı Öncesi Sonrası

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi, labioplasti öncesi sonrası süreçlerle ilgili hastanın dikkat etmesi gereken bazı konular vardır.

Labioplati ameliyatı öncesi hastanın dikkat etmesi gereken konular şu şekilde sıralanabilir:

Kronik hastalıklar ve düzenli kullanılan ilaçlarla ilgili uzman doktor eksiksiz bir şekilde bilgilendirmeli

Kan sulandırıcı ilaçların kullanımına 10 gün öncesinden ara verilmeli

Ameliyat öncesi sigara bırakılmalı

Ameliyat, regl dönemine denk gelmemeli

Labioplasti ameliyatı sonrası hastanın bilmesi ve dikkat etmesi gereken konular şu şekilde listelenebilir:

Labioplasti yaptıranlar; birkaç gün istirahat ettikten sonra normal yaşantısına dönebilir, iş başı yapabilir.

Labioplasti iyileşme sürecinde hastalar 2 – 3 hafta süreyle zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır.

Uzman doktorun reçete ettiği antibiyotik ve ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı, işlem bölgesi gerekli görülmesi halinde buz kompresi ve kremlerle rahatlatılmalıdır

Genital bölge önden arkaya doğru temizlenmeli, ılık suyla yıkanmalı ve kuru tutulmalıdır.

Pansuman tarif edildiği şekilde yapılmalıdır.

Labioplasti iyileşme sürecinde hastalar 1 ila 2 ay arası ağır spor aktivitelerinden kaçınılmalıdır.

Yaklaşık 1,5 ay denizden ve havuzdan uzak durmak gerekir.

1,5 ay süreyle cinsel perhiz uygulanmalıdır.

Labioplasti öncesi sonrası süreçlerde gereken özen gösterildiği, uzman doktorun tüm uyarıları dikkate alındığı müddetçe, labioplasti yaptıranların iyileşme süreci konforlu bir şekilde tamamlanabilmektedir.

 

Bursa Labioplasti Ameliyatı Randevu

Op. Dr. Yuliya Doster, Bursa’da uzun yıllardan bu yana tüm jinekolojik süreçlerle ilgili başarılı tedavilerin ve uygulamaların altında imzası olan isimlerden biridir. Dış genital organların fonksiyonelliği, sağlıklı ve kaliteli cinsel yaşamın en büyük gerekliliğidir. Labioplasti ameliyatı ile yapılan şekillendirme uygulaması, dış genital bölgeyi cinselliğe elverişli hale getirmenin yanı sıra, fizyolojik şikayetlerin önlenmesi veya giderilmesi amacını da taşımaktadır. Labioplasti ile arzu edilen sonuçların yakalanması; uzman doktorun profesyonelliğine, mesleki deneyimlerine ve klinik seçimine bağlıdır. Bursa labioplasti ameliyatı randevu oluşturmak için Op. Dr. Yuliya Doster Clinic ile iletişime geçebilirsiniz

 

Labioplasti Fiyatları

Hasta için genital güzelleştirme uygulamalarının sonuçları kadar maliyeti de önemli bir konudur. Labioplasti fiyatları 2022 yılı için araştırılırken, rakamların; klinik seçimine, doktor seçimine, hastanın ihtiyaçlarına ve yapılacak işleme göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple labioplasti fiyatları kişilere göre değişiklik gösterebilmektedir. Alacağınız sonuçların, hayat kalitenizi ne kadar fazla olumlu yönde etkileyeceğini düşünerek karar vermenizi öneririz.

 

Randevu Alın

    Op. Dr. Yuliya Doster
    ×