Vajinismus

Vajinismus Nedir?

Vajinismus kadınlarda görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismus, vajina girişinde bulunan kasların, ilişki esnasında istemsiz bir şekilde kasılmasıyla cinsel birleşmenin zor ya da imkânsız hale gelmesi olarak tanımlanır. Cinsel ilişki esnasında meydana gelen istemsiz kasılmalar, bir nevi vücudun savunma mekanizmasıdır. Vajinismus hastalığı, psikolojik ve fizyolojik yaklaşımların bir arada uygulanmasıyla tedavi edilebilir. Vajinismus problemi olan bir kadın, sadece cinsel ilişkiye değil, vajinal muayeneler de dahil olmak üzere vajina bölgesine yönelik hiçbir temasa müsaade etmez. Jinekolog ve psikolog işbirliğiyle tedavi edilmesi gereken vajinismus, yaygın olarak yaşanmasına rağmen ertelenen ve üzerine gitmekten imtina edilen bir problemdir.

Vajinismus tedavisi Nasıl yapılır?

Vajinismus hastalığıyla ilgili yapılan en büyük hata, erteleme yaklaşımıyla hareket etmektir. Vajinismus, genel olarak zamana bırakılmaya çalışılan, ancak zamanla geçmeyen bir cinsel işlev bozukluğudur. Bu sebeple vajinismus tedavisi Nasıl yapılır sorusundan önce, hastalıkla ilgili farkındalık nasıl artırılır sorusu sorulmalıdır. Vajinismus hastalığı, sağlıklı bir kadın erkek ilişkisi tesis etmenin önündeki en büyük engellerden bir tanesidir. Boşanmalara yol açabilecek kadar ilişkileri zedeleyebilen bu hastalığın tedavi süreçlerine, çiftlerin birlikte iştirak etmeleri önerilmektedir.

Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Vajinismus, cinsellikte korkuların ve kaygıların egemen olduğu, psikolojik alt yapısı olan bir hastalıktır. Vajinismus problemi yaşayan birçok kadın doktora gitmek yerine, vajinismus nasıl tedavi edilir sorusunun cevabını başka kaynaklardan araştırmaya ve bu sorunu kendi başına halletmeye çalışmaktadır. Kadınlarda cinsel işlev bozukluğu olarak değerlendirilen vajinismus, cinsel terapi yöntemleriyle tedavi edilebilen bir hastalıktır. Çeşitli kaynaklardan yapılan vajinismus nasıl tedavi edilir araştırmalarında, vajinismus egzersizleri en sık uygulanan tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar. Vajinismus egzersizleri, cinsel terapinin bir parçasıdır. Fiziksel ve iletişimsel pratiklerden oluşan ev ödevleriyle, kadınlara cinsel kimlikleri kazandırılmaya çalışılır.

Bursa vajinismus tedavisi randevu

Vajinismus tedavisi süreci, kadının bedenini ve cinsel kimliğini keşfetmesiyle birlikte başarıya ulaşarak son bulur. Cinselliğin tabu olduğu toplumlarda, cinsel yaşamı etkileyen problemlerin de dile getirilmesi sorun teşkil eder. Hastanın, tedavi sürecine güven duygusuyla iştirak edebilmesi gerekir. Bu bakımdan, hasta – doktor arasındaki güven duygusu vajinismus tedavilerinin olmazsa olmazıdır. Bursa vajinismus tedavisi randevu oluşturma işlemleri için Op. Dr. Yuliya Doster Clinic ile iletişime geçebilir, tedavi sürecinizi güvenle yürütebilirsiniz.

Vajinismus belirtileri

Vajinismus, kendiliğinden geçebilen bir problem değildir. Sağlıklı bir cinsel yaşam için zamanında fark etmek ve vakit kaybetmeden tedavi için adım atmak gerekir.

Vajinismus belirtileri nelerdir?

 • Cinsel birleşmenin güç olması ya da mümkün olmaması
 • Cinsel ilişkinin ağrılı olması
 • Vajinal muayenenin ağrılı olması
 • Vajinal muayenenin olamaması
 • İlişki esnasında vajinayla birlikte vücudun diğer bölgelerinde de kasılmalar meydana gelmesi

Vajinismus egzersizleri

Cinsel terapi sürecinin bir parçası olan vajinismus egzersizleri, kadının bedenini ve cinsel kimliğini keşfetmesine yardımcı olan yöntemlerden oluşmaktadır. İletişim kurmayı öğrenmek tedavinin ilk aşamasıdır. Terapi aşamasında, çiftlerin arasındaki iletişimi güçlendirmeye yönelik bazı alıştırmalar verilir. Bu alıştırmalar, kadının cinsel açıdan kendini nasıl ifade edebileceğini öğrenmesi amacını taşımaktadır. Tedavi sürecinde uygulanan vajinismus egzersizleri şu sıralamayla uygulanır:

 • Ayna Egzersizi: Kadının ayna karşısında genital bölgesini incelemesi ve keşfetmesi sağlanır.
 • Kegel Egzersizleri: Doğru nefes alma yöntemleriyle bir arada uygulanan kegel egzersizlerinde amaç, istemsiz kasılmaların önüne geçmektir. Kadınlara vajina kaslarını nasıl kontrol altında tutacakları öğretilir.
 • Parmak Egzersizleri: Burada amaç parmak ya da başka bir cisim vajinadayken, vajina kaslarını kontrol etmeyi öğrenmektir. Bu aşamada eşlerden de yardım istenilebilir. Vajina, parmak egzersizleriyle duyarsızlaştırılmaya çalışılır. Bazı kadınlar açısından parmak egzersizleri biraz zorlu olabilmektedir.
 • Aşamalı cinsel ilişki: Vajinanın penise aşamalı olarak alıştırılması hedeflenir.
Randevu Alın

  Op. Dr. Yuliya Doster
  ×