Menopoz

Menopoz belirtileri

Adet kanamalarının kalıcı olarak kesilmesi anlamına gelen menopoz, üreme çağının sona erdiğini gösteren doğal ve kaçınılmaz bir süreçtir. Her kadında farklılık gösterebilen menopoz belirtileri, menopoz sürecinin yaygın şikayetlerinden oluşmaktadır. Menopoz sürecine dair semptomlar, bazı kadınlarda yoğun bir şekilde yaşanırken, bazı kadınlarda da fiziksel ya da ruhsal sıkıntıya sebep olabilecek düzeyde hissedilmemektedir. Her kadının menopoz hikayesi kendisine özgüdür. Dolayısıyla, menopoz semptomlarının giderilmesine yönelik uygulanacak yöntemler de, kişiye özel olarak belirlenir. En yaygın karşılaşılan menopoz belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Adet döngüsünün bozulması ve öncü düzensizlikler sonrasında tamamen kesilmesi.
 • Hormon dalgalanmaları sebebiyle yaşanan duygu durum değişiklikleri
 • Vajinal kuruluk ve cinsel ilişki esnasında ağrı hissi
 • Cinsel isteksizlik
 • Uyku düzeninin bozulması
 • Kilo vermenin zorlaşması ve kilo alımı
 • Saç sağlığının bozulması. Saçlarda cansızlaşma ve dökülmeler
 • Baş ağrıları
 • Ani sinirlilik
 • Endişeli ve kaygılı bir ruh hali
 • Ateş basmaları, terlemeler ve çarpıntı problemleri

Menopoz nedir?

Menopoz, kadınların yaşamlarındaki önemli dönüm noktalarından biridir. Menopozun, doğal bir süreç olarak kabullenilmesinin önündeki en büyük engel; üreme çağının bitişi, yaşlılık devrinin başlaması şeklinde yorumlanmasıdır. Bu bakış açısı, kadınların dünyasında, menopozun genel olarak endişeyle karşılanmasına sebep olmaktadır. Menopoz sürecinin psikolojik olarak kabul görebilmesi için, öncelikle normalleştirilmesi gerekmektedir. Bu da ancak ve ancak, doğru kaynaklardan doğru bilgiler edinilerek sağlanabilir. Peki, birçok kadının korkulu rüyası olabilen menopoz nedir?

Kadınların yumurtalıklarında yumurta üretiminin durmasıyla, adet görme sürecinin son bulması anlamına gelen menopoz, 3 evreden oluşmaktadır.

 • Perimenopoz: Perimenopoz, menopoz sürecinin ilk aşamasıdır. Menopoz öncesi dönem olarak adlandırılır. Bu süreçte, kadınlarda adet kanamaları henüz tam olarak kesilmediği için, gebe kalma şansı vardır. Adet döngüleri bu evrede düzensizleşmeye başlar.
 • Menopoz: Son adet görme tarihi üzerinden 1 yıllık bir zaman geçmişse, menopoz teşhisi konulabilir. Yumurtalıkların fonksiyonunu kaybettiği ve doğurganlığın bittiği dönemdir.
 • Postmenopoz: Menopoza kesin olarak girildiği zamandan sonraki dönemi kapsar. Bu dönemde oluşabilecek semptomlar, yaşam tarzı değişiklikleriyle ve kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının gerekli göreceği ilaç takviyeleriyle giderilmeye çalışılır.

Menopoz yaşı Nedir?

Yapılan araştırmalar, menopozun 47 ila 51 yaş aralığında gerçekleştiğini göstermektedir. 40 yaş öncesi adet kanamalarının kesilmesi, erken menopoz olarak tanımlanmaktadır. Kadınlarda menopoz yaşı nedir sorusuna, araştırmaların ortaya koyduğu ortalama sonuçlarla yanıt verilebilmektedir. Zira, biyolojik saat dışında, menopoz yaşını belirleyen başka faktörler de devreye girmektedir. Menopoza girme yaşında etkisi olduğu düşünülen unsurlar şu şekilde listelenebilir:

 • Genetik faktörler: Genetik miras, kadınlarda menopoz yaşının en belirleyici unsuru olarak gösterilmektedir. Uzmanların görüşüne göre, annenin ya da kız kardeşlerin menopoza girdikleri zaman diliminin, menopoz başlangıcı için referans olabileceği yönündedir.
 • Sağlıksız yaşam koşulları: Beslenme, sigara, stres, hareketsizlik gibi kötü yaşam koşullarının, erken menopozu tetiklediği düşünülmektedir
 • Geçirilen ameliyatlar: Tıbbi gereklilikler doğrultusunda, kadın hastalıklarına yönelik geçirilen; yumurtalıkların alınması, rahimin alınması gibi ameliyatlar sebebiyle de menopoz süreci otomatik olarak başlamaktadır.

Bursa menopoz hastalığı tedavisi

Kadınların yaşamlarında doğal bir süreç olan menopozun, hastalık kategorisinde değerlendirilmesi son derece yanlış ve yanıltıcı bir yaklaşımdır. Uzun yıllardan bu yana Bursa’da Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak görev yapan, Op. Dr. Yuliya Doster, Bursa menopoz hastalığı tedavisi için başvuran kadın hastalarını, menopoz süreçleriyle ilgili detaylı bir şekilde bilgilendirerek ve menopozun bir hastalık olmadığı konusunda bilinçlendirerek, bu konuda farkındalık yaratmayı başarmış bir isimdir. Op. Dr. Yuliya Doster, kendine ait Op. Dr. Yuliya Doster Clinic’de, Bursa menopoz hastalığı tedavisi için değil, menopoz semptomlarının giderilmesine yönelik tedaviler uygulamaktadır.

Menopoz öncesi adet kanamaları nasıl olur?

Son adet tarihi üzerinden 12 ay geçtiği durumlarda, kadınların kesin olarak menopoza girdiğinden söz edilebilmektedir. Perimenopoz olarak adlandırılan süreçte menopoz öncesi adet kanamaları nasıl olur sorusunun cevabı merak konusudur. Menopoza geçiş evresi olan perimenopoz kadınların adet görmeye devam ettikleri bir süreçtir. Ancak, bu süreçte adet siklusunda bazı değişiklikler meydana gelebilmektedir. Kadınlarda normal kabul edilen adet döngüsü, 21 ila 35 gün aralığıdır. Perimenopozda bu süreç uzamakta ya da kısalmaktadır. Kanama miktarları da azalma ya da artma bakımından değişiklik gösterebilmektedir.

Menopoz ağrıları nelerdir?

Menopoz sürecinin başlaması bazı fiziksel ve ruhsal şikayetleri beraberinde getirebilmektedir. Her kadında farklılık gösterse de bazı semptomlar ortak ve yaygın şikayet konusu olabilmektedir.

Menopoz semptomları içerisinde menopoz ağrıları nelerdir?

Menopoz belirtileri içerisinde fiziksel olarak yaşanan yaygın ağrılı şikayetler şu şekilde sıralanabilir:

 • Baş ağrıları,
 • Eklem ve kas ağrıları,
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı
 • Adet olunmasa da ona benzer regl dönemi ağrıları

 

Randevu Alın

  Op. Dr. Yuliya Doster
  ×