Smear testi

Smear testi Nedir?

Smear testi, kadın hastalıkları ve kadın sağlığına yönelik uygulanan jinekolojik bir tarama testidir. Halk arasında, simir testi, sürüntü testi olarak da ifade edilmektedir. Smear testinin neden gerekli ve önemli olduğuna değinmeden önce, smear testi nedir sorusunun cevabını vermek gerekir. Smear testi, küçük bir fırça yardımıyla, rahim ağzından toplanan hücrelerin mikroskop altında incelenmesidir. Jinekologlar tarafından uygun görülen zamanlarda ve aralıklarda yapılmaktadır. Günümüzde yaygın hale gelen rahim ağzı kanserinin teşhis edilmesinde veya öncü kanser hücrelerinin tespit edilmesinde kullanılır.

Smear testi sonuçları

Smear testi ile vajinal kültür genel olarak birbirine karıştırılmaktadır. Vajinal kültür, genital bölge enfeksiyonların tespit edilmesinde uygulanan bir yöntemdir. Smear testinde amaç kanser taraması yapmaktır. Smear testi sonuçları incelenirken, kanser bulgusunun olup olmadığı araştırılır. Sürüntü alma işlemi jinekolog tarafından yapılarak laboratuvara gönderilmekte, smear testi sonuçları patalog tarafından değerlendirilerek raporlanmaktadır.

Smear testi nasıl yapılır?

Smear testinin daha önce yapılmadığı ve ilk kez gerçekleşeceği durumlar, ağrı ya da acı endişesiyle, kaygıya sebep olabilmektedir. Kadınların, smear testi nasıl yapılır sorusunun cevabını alabilecekleri en doğru ve güvenilir kaynak jinekologlarıdır. Jinekolog uygulama öncesi, işlemi nasıl yapacağı konusunda hastasını detaylı bir şekilde bilgilendirmektedir. Smear testi öncesi, vajina duvarlarının ve vajinanın rahat incelenebilmesi için jinekolojik muayenelerde kullanılan spekulum aleti vajinaya yerleştirilmektedir. Küçük bir fırça yardımıyla, rahim ağzından sürüntü alınarak işlem tamamlanmaktadır. Smear testi, cinsel hayatına başlamış her kadına uygulanabilen, kısa süreli, basit ve ağrısız bir işlemdir.

Smear testinin sağlıklı yapılabilmesi ve sonuçlanabilmesi için hastanın, işlem öncesi dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Regl döneminde smear testi yapılamayacağı bilinmeli, işlem için regl öncesi veya sonrası bir zaman beklenmelidir. Uygulanacak testin sağlıklı sonuç verebilmesi için hastanın, smear öncesi doktorunun uyarılarına ve taleplerine kulak vermesi gerekir.

Smear öncesi, 2 gün cinsel yaşama ara verilmelidir. Bunun yanı sıra yine işlem öncesi 2 gün süreyle vajina yıkanmamalı ve o bölgeye herhangi bir ürün kullanılmamalıdır. Smear testi sonrasında, hastanın dikkat etmesi ya da uyması gereken özel kurallar yoktur. İşlem sonrası, etkisi birkaç gün lekelenmeler meydana gelebilmektedir.

Bursa smear testi

Serviks kanseri, ülkemizde sık görülen kanser türleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Erken teşhisin hayati önem arz ettiği hastalıklardan biri olan serviks kanseri, smear testi taramalarıyla tespit edilebilmektedir. Bütün laboratuvar testlerinde olduğu gibi, smear testlerinde de yanılma payı olabilmektedir. Smear test sonuçlarının sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi ve raporlanabilmesi için doğru bir şekilde uygulanması, hücrelerin doğru yerlerden toplanması gerekmektedir. Bu sebeple smear testi için başvurulacak kişi kadın doğum uzmanıdır. Bursa smear testi için, Op. Dr. Yuliya Doster Clinic’le iletişime geçebilir, muayene, fiyat ve test detaylarıyla ilgili merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz.

Smear testi ücreti

Jinekologlar tarafından uygulanarak laboratuvara gönderilen smear testi ücreti için belli bir tarife aralığı vermek yanıltıcı olabilir. Fiyatlar, testin yapıldığı özel sağlık kuruluşlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple, smear testi ücreti ile ilgili en sağlıklı bilgi, muayene olunan klinik ya da hastaneden alınabilir.

Smear testi sonucu kaç günde çıkar?

Genel olarak, tahlil sonuçlarının beklenmesi aşaması, stresli ve kaygılı bir süreçtir. Tahlil sonuçlarının neticelenme süresi, laboratuvar koşullarına ve istenilen tahlile göre farklılık gösterebilmektedir. Smear testi devlet hastanesinde yapılmışsa, sonuçlanması yaklaşık 1 ayı bulabilmektedir. Özel laboratuvarlara gönderilen test için, smear testi kaç günde çıkar sorusunun cevabı laboratuvarın yoğunluk koşullarına göre değişebilmektedir.

Randevu Alın

    Op. Dr. Yuliya Doster
    ×