Perineoplasti

 

Perineoplasti Nedir?

Dış dudaklarla anüs arasındaki bölge perine olarak adlandırılmaktadır. Boşaltım işlevlerini kontrol eden kasların bulunduğu perine bölgesi, aynı zamanda pelvik kaslarının da önemli bir destekleyicisidir. Normal doğumlar esnasında, bebeğin sıkışmasını önlemek, doğumu rahat hale getirebilmek ve zorlanma kaynaklı büyük yırtıkların önüne geçebilmek için, perine bölgesine kontrollü bir şekilde kesiler uygulanmaktadır. Vajen arka duvarından makata uzanan bölgede yapılan bu planlı kesi işlemine epizyotomi denmektedir.

Doğum esnasında uygulanan epizyotomi sonrası, kötü yara iyileşmesine bağlı olarak skar gelişebilmekte ve görsel açıdan hoş olmayan izlere neden olabilmektedir bu durumlarda perine estetiğine ihtiyaç duyulabilir. Perineoplasti doğum sonrası; perine bölgesindeki dikiş izlerinin, doğum yırtıklarının, skarların giderilmesine yönelik uygulanan cerrahi bir vajina yırtılması tedavisi prosedürdür. Perineoplasti perine estetiği gerekli durumlarda veya talep doğrultusunda vajinoplasti ile bir arada da uygulanabilmektedir.

 

Perineoplasti Ameliyatı Olanlar

Vajinal doğum esnasında atılan dikiş izlerinin giderilmesi için Perineoplasti ameliyatı olanlar açısından kafa karışıklığı yaratan konulardan bir tanesi de ameliyatta atılan dikişlerin yeni bir iz oluşturup oluşturmayacağıdır. Perineoplasti ameliyatlarında, doğum esnasında atılan ve sonrasında skarlaşan doku çıkarılarak, perine bölgesinin estetik revizyonunu sağlanır. Cilt katmanlarına müdahale edilerek gerçekleştirilen perineoplasti ameliyatında estetik dikişler kullanılır. Dikiş izleri de dahil olmak üzere, doğum esnasında perine bölgesinde oluşan tüm deformasyonlar, perineoplasti ameliyatı ile giderilebilmektedir. Perineoplasti ameliyatı olan hasta yorumlarını incelemek için Yuliya Doster hasta yorumları sayfamıza göz atabilir, perineoplasti perine estetiği işlemi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Bursa Perineoplasti Ameliyatı Randevu

Op. Dr. Yuliya Doster, doğum sonrası genital bölgede işlev kaybına yol açan tüm deformasyonların giderilmesiyle ilgili, yurt içi ve yurt dışı hastalarının tedavi ve cerrahi süreçlerini uzun yıllardan bu yana başarılı bir şekilde yürütmektedir.

Perine bölgesinde yırtılmalar, doğum esnasında atılan dikiş izlerine bağlı skar oluşumları ve diğer deformasyonlarla ilgili, Bursa Perineoplasti ameliyatı randevu almak ve tüm perine estetiği işlemleri için için Op.Dr. Yuliya Doster Clinic ile iletişime geçilebilir. Bursa perineoplasti ameliyatı randevu oluşturma aşaması tamamlandıktan sonra, ameliyat öncesi ve sonrası tüm süreçlerle ilgili hasta detaylı bir şekilde bilgilendirilir.

 

Perineoplasti Ameliyatı Sonrası

Perineoplasti ameliyatları genel olarak vajinoplasti ameliyatlarıyla bir arada yapılmaktadır. Her iki işlemin bir arada yapıldığı durumlarda, iyileşme sürecinde, vajinoplasti sonrası dikkat edilmesi gereken detaylar da göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm cerrahi prosedürlerin iyileşme süreciyle ilgili standart kuralları, perineoplasti ameliyatı sonrası için de geçerlidir. Hasta komplikasyon riskini minimize etmek için, perineoplasti ameliyatı sonrası, uzman doktorunun reçete ettiği antibiyotik ve diğer ilaçları aksatmadan kullanmalı, İşlem bölgesinin hijyeniyle ilgili her türlü tedbiri almalıdır.

  • Perine estetiği sonrası hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.
  • Hafif düzeyde seyreden ağrılar ve işlem bölgesinde şişlikler meydana gelebilir. Birkaç gün içerisinde geçmesi beklenir.
  • Buz kompres uygulaması, perine estetiği ödem şikayetlerini hafifletmeye yöneliktir. Doktorun tarif ettiği şekilde birkaç gün uygulanması önerilir.
  • Perine estetiği yapılan bölgenin hijyenine dikkat edilmeli, verilen antiseptik solüsyonlar en az 2 hafta süreyle düzenli olarak kullanılmalıdır.
  • İşlem esnasında eriyen estetik dikişler atılır, dikiş aldırmaya gerek kalmaz.
  • Cinsel yaşama 1,5 ila 2 ay ara verilmelidir.

 

Perinoplasti Nasıl Yapılır?

Genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilebilen perinoplasti yaklaşık 1 saat süren bir ameliyattır. Perine bölgesindeki deformasyonların giderilmesi amacıyla yapılan perinoplasti ameliyatları, vajen girişi ile makat arasındaki deri katmanlarının estetik olarak çıkarılması, alttaki kasların güçlendirilmesi ve estetik olarak dikilmesi işlemlerinden oluşmaktadır.

 

Randevu Alın

    Op. Dr. Yuliya Doster
    ×