İdrar Kaçırma

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tipleri Tanı Ve Ameliyatsız Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak adlandırılan idrar tutamama sorunu özellikle de vajinal doğum yapmış kadınların ilerleyen yaşlarda kabusu olabiliyor. Yaşla birlikte görülme sıklığı artan bu can sıkıcı durumu zannettiğimizden daha fazla kadın yaşıyor. Peki idrar kaçırma sadece belli yaş grubuna özgü bir şikayet mi? Elbette hayır! Genç kadınlarda idrar kaçırma sorunlarıyla karşılaşabiliyoruz. Normal doğumları ve ilerleyen yaşı sadece önemli tetikleyici unsurlar olarak değerlendiriyoruz. Kadınlarda idrar kaçırma ilerleyen gebelik haftalarında oluşan baskı sebebiyle de yaygın olarak yaşanıyor. Buna ek olarak, doğum sonrası geçici olarak da meydana gelebiliyor. Kaynağı ne olursa olsun istem dışı idrar kaçırma kadınları psikolojik olarak da etkileyen bir sorun. Utanç duygusuyla gizlenmeye çalışıldığı için yardım almak da zor geliyor.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tipleri Nelerdir?
Kadınlarda idrar kaçırma problemleri başlıca 4 farklı kategoride değerlendiriliyor.

1- Stres Tipi İdrar Kaçırma

Stres inkontinans olarak da adlandırılıyor. Ani reflekslerle ya da zorlayıcı hareketlerle meydana gelen idrar kaçırma durumları bu kategoride yer alıyor. Gülme, öksürme, ıkınma, hapşırma, ağır kaldırma, egzersiz gibi karın iç basıncını artıran durumlarda, pelvik taban kaslarının zayıflamış olmasına bağlı olarak idrar kaçırma sorunu yaşanabiliyor. Normal doğum sonrası kadınlarda idrar kaçırma sorunu stres inkontinans olarak değerlendiriliyor.

2- Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma

Bu durum, tıbbi olarak urge inkontinans olarak adlandırılıyor. Aniden gelen güçlü sıkışma hissi, tuvalete gidemeden idrar kaçırmayla sonuçlanıyor. Sıkışma tipi idrar kaçırma probleminde etken, pelvik taban kaslarındaki zayıflamadan ziyade, mesane kaslarıyla ilgilidir. Diyabet ve Parkinson hastalarında yaygın olarak gündeme gelen şikayetlerden bir tanesidir.

3- Karma (Miks) Tipi İdrar Kaçırma

İsminden de anlaşılacağı üzere, karma tipi idrar kaçırma stres inkontinansın ve urge inkontinansın bir arada yaşanması durumudur.

4- Taşma Tipi İdrar Kaçırma

Taşma tipi idrar kaçırma, idrar kesesinin kapasitesinin zorlanması sonucu meydana gelir. İdrar kesesi aniden dolar ve kaçırmayla sonuçlanır.

İdrar Kaçırma Tipleri Tanısı Nasıl Koyulur?
İdrar kaçırma şikayetiyle kliniğimize başvuran hastalarımızın, yaşam kalitelerini büyük ölçüde düşüren bu sorunu; hangi sebeplerle ve hangi durumlarda yaşadıklarını tespit etmeye çalışıyoruz. İdrar kaçırma sorununda herkes için geçerli olabilecek standart bir seçenek yoktur. Tedavi rotasını belirleyebilmemiz için öncelikle hastalarımızın hangi tip idrar kaçırma sorunu yaşadıklarını tespit etmemiz gerekiyor. Kadınlarda idrar kaçırma sorununun tanısında sırasıyla şu adımları izliyoruz:
– Hastanın genel sağlık öyküsünün dinlenmesi
– Ayrıntılı pelvik muayene
– Muayene bulgularına göre gerekli test ve tetkiklerin yapılması
– Sonuçların değerlendirilmesi ve tanı konulması
– Tedavi planlamasının yapılması

İdrar kaçırma problemlerinde en sık stres inkontinans gözlemliyoruz. Kadınlarda idrar kaçırma normal doğumların sürpriz olmayan sonuçlarından bir tanesidir. Doğum sonrası idrar kaçırma hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

İdrar Kaçırma Problemi Kendiliğinden Geçer Mi?
İdrar kaçırma şikayetlerinin geçici olduğu durumlar da vardır. Örneğin; idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsanız, sıkışıklık hissi ve idrar kaçırma sorunları yaşayabilirsiniz. Bu sebeple kadınlarda idrar kaçırma sebepleri araştırılırken öncelikle idrar tahliliyle enfeksiyon olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun yanı sıra yazının başında da belirttiğimiz gibi genç kadınlarda idrar kaçırma hamilelik sürecinde ve doğum sonrasında da geçici olarak meydana gelebiliyor.

Ameliyatsız İdrar Kaçırma Tedavisi Mümkün Mü?
İdrar kaçırma tedavisinde cerrahinin mi yoksa ameliyatsız tekniklerin mi daha etkili olacağı problemin şiddetine ve idrar kaçırma tipine bağlıdır. İdrar kaçırma lazer tedavisi; normal doğum sebebiyle pelvik taban kasları zayıflamış, vajinal genişleme yaşayan ve buna bağlı olarak idrar kaçırma sorunuyla karşı karşıya olan kadınlar için ideal bir seçenek olabiliyor. Lazerle vajinal sıkılaştırma uyguladığımız hastalarımızın geri bildirimleri idrar kaçırma problemlerinin ortadan kalktığı yönünde. Ancak idrar kaçırma lazer tedavisi her türlü idrar tutamama şikayetinin giderilmesinde standart bir çözüm olarak değerlendirilmemelidir.

İdrar Kaçırma Şikayeti İçin Kime Gitmeli?
Kadınlarda idrar kaçırma sorunu için başvurulacak tıbbi birim Kadın Hastalıkları Ve Doğum Bölümüdür. Genital bölgeyi yakından ilgilendiren bu sorun bir jinekolog tarafından değerlendirilmeli ve tedavisi gerçekleştirilmelidir. Doğru ve etkili tekniklerle tedavinin uygulanabilmesinde ise donanımlı klinik şartlar gereklidir. İdrar kaçırma tedavilerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bize ulaşabilir; randevularınızı https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/. linki üzerinden online oluşturabilirsiniz.

Randevu Alın

    Op. Dr. Yuliya Doster
    ×