Himenoplasti

Himenoplasti Nedir?

Kızlık zarı, vajinanın 1 – 2 cm içerisinde bulunan ince dokulu bir mukoza yapısıdır. Himen (hymen) olarak adlandırılan kızlık zarı dokusu, her kadında farklı yapıda olabilmektedir. Himenin anatomik yapısı; cinsel ilişki, çeşitli kaza ve travmalar, vajen girişini zorlayıcı materyaller veya geçirilen bazı ameliyatlar neticesi bozulabilmektedir. Kızlık zarı, bazı gelenekçi toplumlarda bekaret simgesi olarak kabul edilmekte ve önemsenmektedir.

Himenoplasti, diğer bilinen ismi ile hymenoplasti zarar görmüş kızlık zarı dokusunun anatomik olarak yeniden oluşturulması ameliyatıdır. Kızlık zarı bütünlüğü himenoplasti / hymenoplasti ameliyatlarıyla geçici veya kalıcı olarak yeniden sağlanabilmektedir. Genel olarak, geleneksel baskılarla veya kişisel nedenler doğrultusunda tercih edilen himenoplast kızlık zarı dikimi ameliyatı son yıllarda gençleştirme amacıyla da ilgi görmektedir.

 

Kızlık Zarı Dikimi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Geçici veya kalıcı olmak üzere iki farklı yöntemle gerçekleştirilebilen kızlık zarı dikimi ameliyatı, cerrahi sürece uygun sağlık koşullarına sahip olan tüm kadınlara, kişisel tercih, talep ve istekleri doğrultusunda uygulanabilmektedir. Himenoplastide temel amaç kanamanın gerçekleşmesidir. Bu sebeple, kızlık zarı dikimi ameliyatı için uygulanacak yöntemin belirlenmesinde, cinsel ilişkiye girilecek zaman faktörü önemli rol oynar.

Geçici kızlık zarı dikimi ameliyatları, ayrılan dokuların birleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Ameliyat esnasında, vajen girişi büzülerek, geçici dikişler atılır. Geçici kızlık zarı dikiminde göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey zaman faktörüdür. Geçici kızlık zarı ameliyatı dayanıklılığı 5 ila 7 gündür. geçici kızlık zarı dikimi yorumları için Yuliya Doster hasta yorumlarını inceleyebilir, geçici kızlık zarı dikimi yorumları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatlarında ise, sadece cinsel ilişkiyle bozulabilen flep yöntemi kullanılır. Kızlık zarı altındaki doku çıkarılarak gerçekleştirilen ameliyat, vajina daraltma işlemiyle benzer özellikler gösterir. Kalıcı kızlık zarı dikimi yaptıranların yorumları için Yuliya Doster hasta yorumlarını inceleyebilir, kalıcı kızlık zarı dikimi yorumları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kızlık zarı ameliyatı işlemi ilgili merak edilen konulardan bir tanesi de maliyetidir. Ameliyatta uygulanacak tekniğe ve uzman doktorun mesleki tecrübelerine göre değişebilen kızlık zarı dikimi fiyatları, bütçeyi zorlamayan prosedürlerden biridir. Fiyat kriterlerini belirleyen faktörler göz ardı edilemeyeceği için, kızlık zarı dikimi fiyatları ile ilgili, araştırma sonuçlarında karşılaşılan kızlık zarı ameliyatı rakamları yanıltıcı nitelikte olabileceği bilinmelidir.

Bursa Kızlık Zarı Dikimi Randevu

Kızlık zarının, toplumsal değerler açısından hassas bir konu olması sebebiyle, tartışmalı bir prosedür olan himenoplasti, hasta mahremiyetini, gizliliğini ve sağlığını ön planda tutan, güvenilir kızlık zarı dikimi yapan kliniklerde, uygun ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Bursa kızlık zarı dikimi randevu oluşturmak için Op. Dr. Yuliya Doster Clinic ile iletişime geçebilir, süreci sıkıntısız bir şekilde atlatabilirsiniz.

 

Kızlık Zarı Ameliyatı Sonrası

Kızlık zarı ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde, gündelik yaşantıyı etkileyecek sıkıntılar oluşması beklenmez. Özel bakım ya da pansuman uygulaması gerektirmese de kızlık zarı ameliyatı sonrası, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

  • 1 hafta 10 gün arası sızıntı ve kanamalar olabilmektedir
  • 10 gün süreyle ağır kaldırmamaya özen gösterilmelidir
  • Kızlık zarı ameliyatı sonrası 15 gün süreyle oturma şekline dikkat edilmelidir
  • Kızlık zarı ameliyatı sonrası; 2 hafta süreyle zorlayıcı tüm aktivitelerden kaçınmak gerekir. Bisiklete binme, at binme, ıkınma gibi zorlayıcı aktivite ve eylemler atılan dikişlerin açılmasına sebep olabilir

Bozulmuş Kızlık Zarı Modelleri

Vajen girişinden 2 – 3 cm içeride olan kızlık zarı, herkeste farklı yapılarda ve türlerde olabilmektedir. Kızlık zarı kolayca açılabileceği gibi, bazılarında, kalın ve esnek yapıda olması sebebiyle zorluk da çıkarabilmektedir. Yapısal farklılıklarına ve türlerine göre bozulmuş kızlık zarı modelleri de birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Kızlık zarı genel olarak 1 veya 2 yerden yırtılır. Bu sebeple kızlık zarı dikimi işlemi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Vajen duvarına kadar ilerleyen yırtıklar tam açılma olarak kabul edilir. Vajen duvarına kadar ilerlemeyen yarıda kalmış yırtıklar için kızlık zarının kısmen bütünlüğünün bozulduğu söylenebilir.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı yırtıldıktan sonra genel olarak kanama meydana gelir. Kanamanın gerçekleşmeyebileceği ya da sonradan gerçekleşebildiği durumlar da olabilmektedir. Kızlık zarı, ilk cinsel birleşmede yırtılabileceği gibi, takip eden birleşmelerde de yırtılabilmektedir. Kızlık zarının yırtıldığı ve kanamanın gerçekleştiği durumlar için, kızlık zarı kanaması ne kadar sürer sorusunun cevabı merak konusudur. İlişki sonrası gerçekleşen kanama, birkaç gün lekelenme şeklinde devam edebilmektedir.

 

Randevu Alın

    Op. Dr. Yuliya Doster
    ×