Tekrarlayan gebelik kaybı

Tekrarlayan Gebelik Kaybı Ne Demek?

Çiftler açısından çocuk planlamasının gebelik kaybıyla sonuçlanması, büyük bir hayal kırıklığı olabiliyor. Özellikle de, uzun tedavi süreçleri sonrası meydana gelen düşükler, umutsuzluğa ve motivasyon kaybına dönüşebiliyor. Erken evre düşüklerin büyük bir kısmının, bebekteki kromozom eksikliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Düşük, sağlıklı bir gebeliğe zemin oluşturabilmek için, sağlıksız olanın vücuttan uzaklaştırılması olarak da değerlendirilmektedir. Yapılan ilk düşükler, genel olarak derin bir araştırma ve tedavi gerektirmemektedir. Gebeliğin ilk 3 ayında birden fazla sayıda meydana gelen düşüklerde ise, yeni bir gebelik planlaması öncesinde, bazı tetkiklerin yapılması ve varsa hastalıkların tedavi edilerek risk faktörlerinin ortadan kaldırılması gerekebilir. Birden fazla sayıda meydana gelen düşükler, tekrarlayan gebelik kaybı olarak adlandırılmaktadır. Tekrarlayan Gebelik Kaybı ne demek diye merak edenler için daha detaylı ifade etmek gerekirse; 20. Haftanın altında, 2 ya da daha fazla düşük yapmak tekrarlayan gebelik kaybı olarak tanımlanmaktadır.

 

Tekrarlayan Gebelik Kaybı Sonuçları

Tekrarlayan gebelik kaybı sonuçları ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar, her yıl en az 500.000 kadının bu sorundan etkilendiğini göstermektedir. Doktorlar, tekrarlayan gebelik kaybı sonuçları ile ilgili, kendiliğinden gelişen ve birbirini izleyen düşüklerin %50’sinin, açıklanamayan nedenlerle meydana geldiği görüşündelerdir. Uzmanlar, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin %5’ini etkileyen bu durumun, sağlıklı gebelik oluşumuna engel teşkil etmediğini; tekrarlayan düşükler sonrasında %70 oranda sağlıklı gebelikler elde edilebildiğini söylemektelerdir.

 

Tekrarlayan Düşük Sebepleri

Yapılan düşük sayısı birden fazlaysa, araştırılması ve gebelik kaybına yol açtığı düşünülen nedenlerin tespit edilerek ortadan kaldırılması gerekmektedir. İlk gebelik kayıpları için genel olarak gerek görülmeyen detaylı tetkikler, Tekrarlayan Düşük Sebepleri araştırılırken devreye sokulur. Düşük ve tekrarlayan düşükler için risk olabilecek durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Bebekte kromozom eksikliği
 • Anne ve babada genetik bozukluklar
 • Annede kontrol altına alınmamış diyabet hastalığı
 • Annede tiroit hastalıklarının varlığı
 • Annede doğuştan olmayan, sonradan oluşan pıhtılaşma bozukluğu
 • Rahimde perde, miyom olması
 • Rahimde yapısal şekil bozuklukları

Tekrarlayan Düşük Sebepleri araştırılırken, gebelik kayıplarının bu nedenlere bağlı olarak geliştiği tespit edilebileceği gibi, açıklanamadığı durumlar da olabilmektedir.

 

Gebelik Uzman Doktoru Bursa

Gebelik takibi, gebeliğin başından sonuna kadar, anne ve bebek sağlığını kontrol altında tutmayı gerektiren kritik ve önemli bir süreçtir. Riskli ya da yüksek riskli gebelik grubunda değerlendirilen tekrarlayan gebelik kaybı vakalarının gebelik süreci takipleri, perinatoloji uzmanlığı gerektirmektedir. Gerek düşük sebeplerinin araştırılma aşamasında gerekse de elde edilen sağlıklı gebeliğin takibi aşamasında, halihazırda kaygılı olan bu sürecin, tecrübeli uzman doktorlarla yürütülmesi gerekir. Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yuliya Doster, tekrarlayan gebelik kaybı tedavisi, riskli ve yüksek riskli gebeliklerin takibi konularında gebelik uzman doktoru bursa ilinde güvenle tercih edilen ve tanınan bir isimdir. Kurucusu olduğu, Op. Dr. Yuliya Doster klinikte bütün hastalarıyla birebir ilgilenen uzman doktor, riskli gebelik takipleri konusundaki tecrübesiyle Bursa’da en çok tercih edilen kadın doğum uzmanlarından biri haline gelmiştir.

 

Tekrarlayan Gebelik Neden Olur?

Tekrarlayan gebelik neden olur sorusunun cevabı, tekrarlayan boş ve kimyasal gebeliklerle açıklanabilir. Gebelikler, kimyasal gebelik ve boş gebelik şeklinde oluşarak gebelik kaybıyla sonuçlanmaktadır. Gebeliğin ilk haftalarında meydana gelen düşükler, kimyasal gebelik olarak tanımlanır. Ultrasonda gebelik kesesi görünmemesine rağmen yapılan testler pozitif sonuç vermektedir. Uzmanlar kimyasal gebeliklere; vücudun kendini korumaya alarak, sağlıksız embriyo oluşumunu engellemesi şeklinde yaklaşırlar. Erken evre gerçekleşen düşük sonrası yeniden gebe kalmak mümkündür. Boş gebeliklerde ise, ultrasonda gebelik kesesi gözlemlenebilir. Boş gebelik, gebelik kesesinin oluştuğu ancak plasenta içerisinde embriyonun olmadığı durumları ifade eder. Gebeliğin ilk 3 ayında gerçekleşebilen bu durumun, kromozom bozukluklarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Ultrasonda tanısı konulabilen boş gebeliğin müdahale edilerek sonlandırılması gerekmektedir. Tüm gebelik belirtilerinin gözlemlendiği boş gebelik durumunda, kürtajla müdahale edilmese dahi, ağrı ve kanamayla birlikte gebelik kaybı oluşmaktadır.

 

Gebe Doktoru Bursa İletişim

Tekrarlayan düşük nedenleri, normal, riskli ve yüksek riskli gebeliklerin takibinde, Op. Dr Yuliya Doster Klinikle iletişime geçerek randevu oluşturabilirsiniz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yuliya Doster’le iletişime geçmek için, gebe doktoru bursa iletişim aramalarında, kliniğe ait telefon numaralarına ulaşılabileceği gibi, sosyal medya hesaplarından ve web sayfasından da erişim sağlamak mümkündür.

Randevu Alın

  Op. Dr. Yuliya Doster
  ×