Doğum sonrası idrar kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği sağlanabildiği müddetçe, anne adaylarına tavsiye edilen doğum yöntemi, normal yani vajinal doğumdur. Gerçekleşen normal doğumlar sonrasında, kişiden kişiye farklılık gösterebilen bazı genital bölge sorunları meydana gelebilmektedir. Vajinal doğumların sonrasında gelişen ve yaşam kalitesini düşüren en can sıkıcı durumlardan bir tanesi de, doğum sonrası idrar kaçırma sorunudur. Her normal doğum yapmış kadında görülmese de, yaygın bir şikayet olduğu söylenebilir. Doğum kanalının genişlemesi ve pelvik kaslarının zayıflaması idrar kaçırma sorunlarına yol açabilmekte, bazı durumlarda müdahaleye gerek kalmaksızın, kendiliğinden ve zamanla düzelebilmektedir. Mesaneye oluşan baskı sebebiyle gebelik sürecinde de oluşabilen idrar kaçırma sorunu, hangi yaşta, hangi süreçte ve hangi nedene bağlı olarak gelişirse gelişsin fiziksel semptomları ve psikolojik sonuçları olan, tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Bazı kadınların, doğum sonrası yaşadıkları idrar kaçırma problemini, utanç duygusuyla gündeme getirmekten çekinmeleri, sorunun pratik bir şekilde tedavi edilebilme olasılığını düşürmektedir. Doğum sonrasında idrar kaçırmalarının hangi anlarda meydana geldiği, ne sıklıkta ve ne şiddette olduğu, ne kadar sürdüğü dikkatli bir şekilde takip edilmeli ve bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından destek alınmalıdır.

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma Ne Şekilde Ortaya Çıkar?

 • Ani ve sık tuvalete gitme isteği
 • Tuvalete yetişememe
 • Öksürük ve hapşırık gibi refleksler
 • Ağır kaldırma gibi zorlayıcı hareketler
 • Gülme
 • Cinsel ilişki

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma Problemini Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

 • Annenin kilolu olması
 • Bebeğin kilolu doğması
 • Çoklu doğum
 • Fazla sayıda doğum yapmış olmak
 • Zor doğum
 • Menopoz (Normal doğum yapmış kadınlarda ileriki yaşlarda idrar kaçırma sorunu görülebilmektedir)
 • Östrojen seviyesinde azalma
 • Kolajen azalması

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma Problemi Ne zaman Meydana Gelir?

Vajinal doğum yapan kadınlarda idrar kaçırma sorunu, doğum sonrası ilk iki aylık süreçte meydana gelebilmektedir. Genel olarak 6. Hafta sonrasında devam eden idrar kaçırma problemleri takip edilmeli ve üzerinde durulmalıdır. Doğumun gerçekleşme şartlarına ve bebeğin doğum kanalından geçerken kas dokusuna ne ölçüde zarar verdiğine bağlı olarak gelişebilen idrar kaçırmaları, öngörülen zaman diliminde düzelmiyorsa mutlaka tedavi edilmelidir.

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma Nasıl Tedavi Edilir?

Doğum sonrası idrar kaçırma sorununun tedavisinde tercih edilecek yaklaşım, muayene bulgularına göre belirlenmektedir. Problemin ne kadar süredir devam ettiğine, idrar kaçırma sıklığına ve şiddetine bağlı olarak tedavi planlaması yapılır. Doğum sonrası ilk 4 ila 6 hafta aralığında sıklıkla görülen bu şikayetin azaltılabilmesi için, pelvik kaslarının güçlendirilmesine yönelik bazı egzersizler önerilmektedir. İlerleyen yaşlarda menopozla birlikte de ortaya çıkabilen idrar kaçırmalarına ise genel olarak cerrahi yöntemlerle müdahale edilmektedir. Günümüzde, genital bölge güzelleştirme kapsamında uygulanan vajinoplasti yani vajina sıkılaştırma ameliyatıyla, bu sorundan zahmetsizce kurtulabilmek mümkündür.

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma Probleminin Çözümünde Genital Güzelleştirme Ameliyatlarının Rolü Nedir?

Doğuma bağlı oluşan genital deformasyonlar, hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan sorun teşkil etmektedir. Genital güzelleştirme kapsamında gerçekleştirilen operasyonlar, her ne kadar doğum sonrası genital bölgede oluşan fonksiyon bozukluklarının giderilmesiyle sınırlı olmasa da, en çok vajinal doğumlar sonrasında ilgi ve rağbet görmektedir. Tercih edilen doğum yöntemi, genital bölge sorunlarında belirleyici niteliktedir. İdrar kaçırma, normal doğumların çok da sürpriz olmayan sonuçlarından bir tanesidir. Zamanında tedbir alınmadığı, egzersiz ve ilaçlı tedavilerle sonuç alınamadığı durumlarda, genital bölge güzelleştirme ameliyatlarıyla düzeltilebilen bir sorun olduğu bilinmelidir.

Doğum Sonrası Genital Estetiğe Hangi Nedenlerle İhtiyaç Duyulabilir?

 • Doğum Kanalında Genişleme

Doğum kanalı, bebeğin dış dünyaya merhaba demeden önce aşmak zorunda olduğu; uterus, vajina, serviks ve vulvadan oluşan kemikli yapıdır. Vajina her ne kadar esnek yapıda da olsa, normal doğumlar sonrasında ister istemez genişler. Vajinada bollaşma ya da genişleme doğum sonrası sürecin, genital bölgeyle ilgili en sık karşılaşılan sorunlarından bir tanesidir. Genital estetik kapsamında yer alan vajinoplasti ameliyatlarına, özellikle de normal doğumlar sonrası ihtiyaç duyulmaktadır.

 

 • Mesane Yani İdrar Torbasında Sarkma

Tıp literatüründe sistosel olarak adlandırılan mesane sarkması, idrar kaçırma sorununa yol açmaktadır. Mesane sarkması problemi, normal doğum yapmış kadınlarda ve yaşlanmayla birlikte meydana gelebilmektedir. Tedavi yöntemine muayene bulgularına göre karar verilir.

 

 • Epizyotomi Kaynaklı Skar Oluşumu

Normal doğum esnasında, bebeğin çıkışını kolaylaştırabilmek ve hassas bir yapıda olan perine bölgesinde ciddi yırtıkların oluşumunu önleyebilmek için, vajen duvarından makat bölgesine doğru uzanan hatta planlı ve kontrollü kesilerin yapılması işlemine epizyotemi denmektedir. Bu kesiler kaynaklı oluşabilen kötü yara izleri hem estetik ve hem de fonksiyonel olarak düzeltilebilmektedir.

 

 • İç Dudaklarda Sarkma

İç dudaklarda sarkma problemi; yaşa, genetiğe, bazı cilt hastalıklarına bağlı olarak gelişebildiği gibi, vajinal doğumlardan sonra da yaygın bir şekilde meydana gelebilmektedir. Labioplasti ameliyatlarıyla giderilebilen bir sorundur.

Randevu Alın