Rahim ağzı hastalıkları

Rahim Ağzı Hastalıkları nedir?

Serviks olarak adlandırılan rahim ağzı, embriyonun gelişip büyüdüğü gebelik organının yani rahimin alt bölümünde yer almaktadır. Doğumlar, rahimdeki kasların kasılarak, rahim ağzının açılmasıyla gerçekleşir. Rahim ağzı; rahmi, tüpleri, yumurtalıkları enfeksiyonlara karşı korumakla görevlidir. Rahim Ağzı Hastalıkları nedir denildiğinde akla ilk olarak, rahim ağzı kanseri gelmektedir. Serviks kanseri olarak da bilinen rahim ağzı kanseri, rahim ağzında bulunan hücrelerin, anormal hücrelere dönüşmesiyle gelişebilmektedir. CIN adı verilen öncül hücreler erken tespit edilip tedavi edildikleri müddetçe, kanser hücresine dönüşmeden önlem alınabilmektedir. Rahim ağzı kanserine en sık neden olan etkenlerden bir tanesi de, HPV virüsüdür. Cinsel yolla bulaşabilen HPV, hücrelerdeki anormalleşmenin sorumlusu olarak gösterilmektedir.

Rahim Ağzı Hastalıkları belirtileri

Rahim ağzı kanseri, erken evre teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Sadece ülkemizde değil, dünyada da, oldukça yaygın kanser türlerinden bir tanesidir. Erken teşhisin hayat kurtardığı hastalıklardan biri olan rahim ağzı kanseri, rahim ağzı hastalıkları içerisinde kritik bir yere sahiptir. Rahim Ağzı Hastalıkları belirtileri dikkatle gözlemlenmeli, bir veya bir kaçına rastlanması halinde mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gidilmelidir.

Rahim Ağzı Hastalıkları belirtileri nelerdir?

 • Adet düzensizlikleri
 • Ara kanamalar
 • Ağrılı cinsel ilişki
 • Cinsel ilişki sonrası meydana gelen kanamalar
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • İştahsızlık ve kilo kaybı
 • Bacakta şişlik
 • Cinsel organa yakın bölgelerde ağrı
 • Vajende doluluk hissi
 • Kokulu vajinal akıntılar

Halsizlik, vajinal akıntılar, iştah kaybı gibi semptomlar başka sebeplerle de gelişebilmektedir. Bunun yanı sıra, her kadın, yumurtlama bozukluğu olmasa dahi zaman zaman adet düzensizlikleri yaşayabilmektedir. Rahim ağzı hastalıkları belirtileri içerisinde hepsinin aynı anda yaşanması gerekmemektedir. Bu belirtiler içerisinde en çok üzerinde durulan şikayetler; ara kanamalar ve cinsel ilişki sonrası meydana gelen kanamalardır. Jinekolojik muayeneler esnasında, tüm semptomlar ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Rahim ağzı kanseri; belirtiler, muayeneler, kan tahlilleri ve smear testi sonuçları bir arada değerlendirilerek tanısı konulabilen bir hastalıktır.

Rahim ağzı hastalıkları nelerdir?

Rahim ağzı kanseri, her ne kadar ülkemizde meme kanserinden sonra en yaygın hastalık olarak görülse de, rahim ağzında iyi huylu rahatsızlıklar da meydana gelebilmektedir. Enfeksiyonlara karşı koruyucu kalkan vazifesi gören rahim ağzında oluşabilecek hastalıkların, kansere dönüşme potansiyeline sahip oldukları göz önünde bulundurularak, mutlaka takip edilmeleri gerektiği unutulmamalıdır.

Kanser dışında rahim ağzı hastalıkları nelerdir?

 • Rahim ağzı polipleri
 • Servikal displazi olarak adlandırılan, rahim ağzı dokularda anormallikler (Servikal displazi, kanser değildir ancak kansere dönüşme potansiyeli taşır)
 • Servisit olarak adlandırılan, rahim ağzı dokusunun iltihabı

 

Bursa rahim hastalıklar tedavisi

Rahim ağzı hastalıkları, düzenli muayenelerle ve tetkiklerle tespit edilebilir. Bu sebeple, her kadın, herhangi bir şikayeti olmasa dahi, yılda en az 2 kere jinekolojik muayenesini yaptırmalıdır. Düzenli jinekolojik muayeneler esnasında, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı gerekli gördüğü takdirde halk arasında sürüntü testi olarak da bilinen smear testi de uygulanmaktadır. Smear testi, rahim ağzı kanseri tanısında kullanılan en belirleyici kanser taraması testidir. Düzenli jinekolojik muayene konusunda bilinçli olunduğu ve belirtiler karşısında farkındalık artırıldığı müddetçe, rahim ağzı kanseri erken evrede tespit edilip, önlenebilmektedir. Bursa rahim hastalıkları tedavisi için Op. Dr. Yuliya Doster Clinic’den randevu alabilir, kontrollerinizi güvenle yaptırabilirsiniz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak Bursa’da uzun yıllardan bu yana, kendi kliniğinde hastalarını tedavi ederek sağlıklarına kavuşturan Op. Dr. Yuliya Doster, alanında aldığı eğitimler ve mesleki tecrübeleriyle, güvenilen ve aranılan bir isim haline gelmeyi başarmıştır.

Randevu Alın

  Op. Dr. Yuliya Doster
  ×