Cinsel Sorunlar

Cinsellik, bazı toplumlar için kutsallaştırılmış, kısıtlanmış, ayıplanmış bir kavram olarak varlığını sürdürse de, varlığımızı sürdürebilmenin hala tek geçerli ve en değerli yoludur. Sağlıklı bir cinsel yaşamın tesis edilmediği hiçbir kadın erkek ilişkisinin mutlu bir şekilde ilerleyebilme şansı yoktur. Cinsel yaşam sağlığı, duygusal ve fiziksel boyutları olan geniş yelpazeye sahip bir kavramdır. Bu sebeple sadece cinsel birleşmenin gerçekleşmesiyle sınırlandırılmaz.

Cinsel sorunlar, birçok farklı psikolojik ve fiziksel durumu içerebilir. Orgazm bozuklukları, vajinismus, ereksiyon problemleri, frijidite, erken boşalma, cinsel tabular, fobiler, görsel kaygılar ve benzeri nedenler, cinsel yaşam sağlığını ve kalitesini etkileyen başlıca faktörlerdir. Görüldüğü üzere, cinsel birleşmeyi zorlaştıran ve haz almayı engelleyen nedenler fiziksel olabileceği gibi psikolojik de olabilmektedir.

Kadınlarda cinsel sorunların bir kısmı, büyük ölçüde doğum sonrası meydana gelmektedir. Özellikle de normal doğumlar sonrasında, genital bölgede bazı değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır. Doğum sonrası oluşan genital bölge problemleri, bazı durumlarda cinsel birleşmeyi imkansız hale getirebilecek kadar önem arz edebilir.

Vajinal Bollaşma Ve His Kaybı Nedir?

Doğum sonrası cinsel yaşantıyı olumsuz yönde etkileyen ve en sık karşılaşılan cinsel sorunlardan bir tanesi de vajinal bollaşma ve his kaybıdır. Vajinanın penisi tutamayacak kadar genişlemesi, uyarılma sorununa yol açabilmektedir. Doğum sonrası vajinal kasların zayıflamasıyla birlikte oluşan vajinal bollaşma şu sorunlara yol açabilir:

 • İdrar kaçırma
 • Anal inkontinans (Gaz kaçırma ve dışkı kaçırma problemleri)
 • Kayıp penis sendromu
 • Vajinadaki açıklık sebebiyle ilişki esnasında vajinadan ses gelmesi

Cinsel ilişkide haz eksikliğine yol açan, bazen de ağrılı bir cinsel birlikteliğe sebep olabilen bu ve benzeri durumlar, kadınlarda özgüven eksikliğine ve cinsellikten kaçınmaya yol açarak ilişkileri zedeleyebilmektedir. Vajinoplasti ameliyatları, doğum sonrası oluşan vajinal genişleme ve buna bağlı gelişen fizyolojik ve psikolojik şikayetlerin ortadan kaldırılmasında etkili bir genital güzelleştirme prosedürüdür.

Görüntü Bozukluğu Sebebiyle Cinsel İlişkiden Kaçınma

Bir kadın için doğum; hem ruhsal, hem bedensel hem de yaşamsal bazı değişimlere yol açar. Doğum sonrası bedensel değişimlerin en fazla etkilendiği alan genital bölgedir. Hormon değişimlerine bağlı olarak genital kararmalar oluşabilmekte, bebeğin doğarken kas dokularına zarar vermesi sebebiyle gevşeme ve sarkma problemleri meydana gelebilmekte, epizyotomi kesileri sebebiyle perine bölgesinde hoş olmayan skarlar gelişebilmektedir. Ağırlıkla vajinal doğuma bağlı gelişen bu görsel deformasyonlar, görüntü bozukluğu sebebiyle kadınlar için estetik kaygıya dönüşebilmekte ve cinsel ilişkiden kaçınmaya neden olabilmektedir. Doğum sonrası oluşan cinsel fonksiyon bozukluklarının genital güzelleştirme ameliyatlarıyla giderilmesi aynı zamanda görsel olarak da iyileştirilmesi anlamını taşır.

Vajinal Kuruluk Doğumdan Sonra Cinsel Yaşamı Nasıl Etkiler?

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı salgılayarak kendisini korumaya alır. Cinsel uyarılmayla birlikte salgılanan vajinal sıvılar bir anlamda sürtünmelere karşı vajinanın savunma mekanizmasıdır. Vajinanın cinsel ilişki esnasında yeteri miktarda ıslanmaması durumuna vajinal kuruluk denmektedir. Doğum sonrası cinselliği güçleştiren vajinal kuruluk, hormon değişimlerine bağlı olarak gelişebilmektedir. Vajinada ıslanmanın yeterli düzeyde olmaması, kayganlığın sağlanamaması, ağrılı cinsel ilişkinin sebeplerinden bir tanesidir. Doğum sonrası vajina florasının bozulmasıyla birlikte gündeme gelen vajinal kuruluk sorunu, ilişki esnasında ağrı ve yanma hissine sebep olarak, kadınların cinsel ilişkiden kaçınmasına sebep olabilmektedir. Vajinal kuruluk problemi, farklı yaklaşımlarla tedavi edilebilmektedir. Bu sorun karşısında başvurabileceğiniz bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, vajinal kuruluk sorununun bağlı olduğu nedenlere göre bir tedavi planlaması oluşturacaktır. Vajinal kuruluk karşısında bireysel olarak ve partnerinizle birlikte uygulayabileceğiniz bazı şeyler vardır. Vajinal kuruluk için planlanan tedaviyi bireysel olarak ve çift olarak şu şekilde destekleyebilirsiniz:

 • Doktorun önereceği bir kayganlaştırıcı jel kullanmak
 • Ön sevişme süresini uzatmak
 • Partnerle iletişim halinde olmak
 • Cinsellikte farklı teknik ve pozisyonlara yer açmak
 • Vücudun nem dengesini korumasına yardımcı olmak
 • Vajina hijyeni için, kuruluğu tetikleyecek ve vajinanın doğal yapısına zarar verecek temizlik ürünlerinden kaçınmak
Randevu Alın

  Op. Dr. Yuliya Doster
  ×