Polikistik over

Polikistik over sendromu nedir?

PKOS olarak kısaltılan polikistik over sendromu, kadınlarda yumurtlama sorunlarının başında gelmektedir. Polikistik over sendromu, kadınlar arasında oldukça yaygın bir hormonal bozukluktur. Tanısı net olarak konulabilen ancak oluşma nedeni tam olarak aydınlatılamayan ve açıklanamayan polikiskik over sendromu nedir? Tedavi edilebilir mi?

Kadınların yumurtalıklarından, her ay 1 tane yumurta üretilmektedir. Gebe kalabilmek ya da adet görebilmek için, bu yumurtanın belli bir olgunluğa erişip, çatlaması gerekmektedir. Polikistik over sendromu, çatlayamayan yumurtaların, yumurtalıklarda birikerek oluşturduğu görünümdür. Polikistik over sendromunda, yumurtlama düzeniyle, insülin düzeyi birbirlerini etkileyerek bozulmaktadır. Dolayısıyla polikistik over sendromu, endokrini de ilgilendiren bir hastalıktır. Doğurganlık çağında her yaşta görülebilen bu hastalıkla ilgili, polikistik over sendromu nedir sorusunun cevaplarına erişilebilir olduğu ancak neden olduğuna dair net bilgilere ulaşılamadığı görülmektedir.

Polikistik over belirtileri

Oluşma nedeni henüz tam olarak bilinemese de, polikistik over; belirtileri ve şikayetleri bakımından tipik özelliklere sahiptir. Şikayetlerin giderilmesi ve yumurtlamanın düzene sokulması için uygulanacak tedavi yöntemlerine polikistik over belirtileri doğrultusunda karar verilmektedir. Büyüme evresini tamamlayamadığı için çatlamayan yumurtaların yumurtalıklarda birikmesiyle, yumurtalıklarda üretilen androjen hormonu daha fazla salgılanmaya başlar. Androjen fazlalığına bağlı olarak; yüz, çene, göğüs arası, göbek gibi bölgelerde erkek tipi tüylenmeler meydana gelir. Tüylenme, polikistik over belirtileri içerisinde tipik bir belirti olsa da, tanı için tek başına yeterli değildir. Bunun yanı sıra, sivilcelenme, kilo alma verme dengesinin bozulması ve en önemlisi adet düzensizlikleri polikistik over hastalığının en yaygın belirti ve şikayetlerini oluşturur.

Polikistik over diyeti

Polikistik over hastalarının genel olarak en çok yakındıkları konulardan bir tanesi de,  kilo problemidir. Oluşan insülin direnci sebebiyle kilo vermek zor hale gelir. Polikistik over hastalığında, kilo problemi adeta bir kısır döngüdür. Hastalık sebebiyle kilo vermek güçtür. Ancak, hastalığın düzene sokulabilmesi için de kilo verilmesi şarttır. Bu sebeple, tedavinin başarılı olabilmesi için, polikistik over diyeti uygulamak ve bunu spor aktiviteleriyle desteklemek gibi, bazı yaşam tarzı değişikliklerine gidilmesi gerekir. Beslenme düzeni, polikistik over tedavisinin en önemli kısmını oluşturur. Polikistik over diyeti, hastanın vücut yapısına, boyuna, kilosuna, metabolizma hızına göre, beslenme uzmanları tarafından, kişiye özel olarak oluşturulur. Polikistik over diyeti, beslenme programının düşük glisemik indeksli gıdalardan oluşmasına özen gösterilerek hazırlanır. Polikistik over diyeti içeriğinin, standart bir beslenme listesinden oluşmadığı ve kilo verme sürecinin diyetisyen kontrolünde ilerlemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Bursa polikistik over tedavisi

Polikistik overin varlığından şüphe edebilmek için, tipik belirtilerden en az 2 tanesinin yaşanıyor olması gerekmektedir. Polikistik over tanısı, bu şikayetler ışığında, fiziki muayenelerle, detaylı hormon tahlilleriyle ve ultrasonla konulabilir. Polikistik over hastalığı, tedaviyle kontrol altına alınmadığı müddetçe, infertiliteye sebep olabilecek kadar ciddi bir yumurtlama bozukluğu sorunudur. Mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir. Jinekologlar tarafından tanısı konulan ve tedavisi başlatılan hastalık için, beslenme programı uzmanlarıyla da işbirliği içerisinde olmak gerekir. Op. Dr. Yuliya Doster, Bursa’da kendine ait olan Op. Dr. Yuliya Doster Clinic’de polikistik over hastalığı tanısı ve tedavi süreçlerini multidisipliner bir yaklaşımla yürüten, başarılı ve kendini ispatlamış bir isimdir. Bursa polikistik over tedavisi için, Op. Dr. Yuliya Doster Clinic ile iletişime geçerek randevu oluşturabilir, doğru teşhis ve tedavi yöntemleriyle, polikistik over sorununu kader olmaktan çıkarabilirsiniz.

Polikistik over neden olur?

Polikistik over, doğuştan gelen, hayatın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilen ve uygulanan tedavilerle kontrol altına alınarak, düzene sokulabilen bir hastalıktır. Ancak polikistik over neden olur sorusunun net bir cevabı yoktur. Sadece hastalığı tetikleyen nedenler ve hastalığın yol açtığı belirtiler bakımından net çizgilere sahiptir. Dolayısıyla, polikistik over hastalığında tedavi rotası rahatlıkla belirlenebilmektedir. Polikistik over hastalığının çıkış noktası sır perdesi olarak kalsa da, yumurtalıklarda polikistik over görünümüne sebep olan sorun bellidir. Bu bağlamda polikistik over neden olur sorusuna, her ay düzenli olarak üretilen yumurtanın çatlamaması ve yumurtalıklarda birikinti oluşturarak polikistik over görünümüne sebep olması şeklinde cevap verilebilir.

Polikistik over nasıl geçer?

Polikistik over hastalığının tamamen hayatımızdan çıkmasına yönelik uygulanan kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Tedavi, tetikleyici unsurların ortadan kaldırılarak; hastalığın kontrol altında tutulması ve farklı sorunlara yol açmasının önlenmesi amacını taşır. Dolayısıyla, polikistik over nasıl geçer demek yerine; bu hastalık, bir sorun olmaktan nasıl çıkarılır sorusunun cevabı aranmalıdır. Belirtiler ve şikayetler göz önünde bulundurularak yapılan muayene ve tetkikler sonucunda, polikistik over tanısı konulmuş hasta için, kişiye özel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

  • Adet düzensizliği, sivilcelenme ve tüylenme gibi şikayetleri olan kadınlarda, androjeni baskılamaya yönelik doğum kontrol hapları reçete edilebilmektedir. Doğum kontrol haplarının kullanımıyla birlikte, adet döngüleri düzene sokulmakta, tüylenme ve sivilcelenme problemleri giderilebilmektedir. Hali hazırda meydana gelmiş tüylenme problemleri için, lazer epilasyon önerilebilmektedir.
  • Kilo kontrolü, tedavi sürecinin en önemli basamağıdır. İnsülin direncini kırmaya yönelik özel beslenme programları hazırlanmalı ve fiziksel aktivitelerle mutlaka desteklenmelidir. Kilo kontrolünün sağlanmasıyla birlikte polikistik over hastalığının yol açtığı şikayetler de otomatik olarak düzene girebilmektedir.
Randevu Alın

    Op. Dr. Yuliya Doster
    ×