Rahim filmi

Rahim filmi nasıl çekilir?

Rahim filminin hangi durumlarda talep edildiği ve rahim filmi nasıl çekilir sorusunun cevabı merak konusudur. Rahim filmi, tanı koymak amacıyla rahim kanallarının görüntülenmesi tekniğidir. Rahim boşluğunun ve rahim tüplerinin, verilen kontrast maddeyle radyolojik olarak görüntülenmesi tekniği, HSG (Histerosalpingografi), yani rahim filmi olarak adlandırılmaktadır. Rahim filmi ile, tüplerin işlevselliği ve rahim boşluğunun yapısı incelenir. Peki, rahim filmi nasıl çekilir? Hangi aşamalardan oluşur? Ağrılı bir işlem midir?

Öncelikle, vajinal muayenelerde kullanılan spekulum aleti takılarak, rahim ağzının görünür hale gelmesi sağlanır. Vajen ve serviks antiseptik solüsyonlarla arındırılır. Kontrast maddeler enjekte edilirken, metal kanüller veya metal içermeyen, balon kateter kullanılabilmektedir. Radyo-opak maddelerle rahim boşluğu ve tüpler görüntülenir. Balon kateter aracılığıyla uygulanan HGS, metal kanüllerle yapılan işleme göre daha az ağrılı olabilmektedir.

Rahim filmi ücreti

Radyolojik görüntüleme, özel ya da devlet hastanelerinde veya kliniklerde yapılabilmektedir. Nerede çektirileceğine bağlı olarak rahim filmi ücreti farklılık gösterebilir. Devlet hastanelerinde daha cüzi bir ücretle rahim filmi çekilebilmektedir. Ancak, zaman kriterinin önemli olduğu durumlarda, özel hastaneler ya da klinikler tercih edilebilmektedir. Özel hastanede çekileceği durumlarda dahi, rahim filmi ücreti hastaneden hastaneye değişiklik gösterebilmektedir.

Rahim filmi nedir?

Günümüz teknolojisi, rahim filmi nedir? Ağrılı bir işlem midir? Sorularını rafa kaldırmıştır. Rahim filmi, son teknolojik tıbbi cihazlar sayesinde ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebilen bir radyolojik görüntüleme tekniği haline gelmiştir. Rahim filminde; rahim boşluğu, yapısı ve şekli detaylı bir şekilde incelenerek,  tüplerin açık olup olmadığına, rahim içerisinde polip, miyom olup olmadığına bakılır.

Bursa rahim filmi nedir?

HSG (rahim filmi), jinekolog ve radyoloji uzmanı tarafından, klinik veya hastane koşullarında çekilmelidir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr Yuliya Doster, jinekoloji alanında kendini ispatlamış bir isimdir. Bursa rahim filmi nedir? Nerede çekilir? Araştırmaları yaparken, tüm jinekolojik süreçleri büyük bir titizlikle takip eden, Op. Dr. Yuliya Doster Clinic ile iletişime geçilerek, randevu oluşturulabilir.

Rahim filmi neden çekilir?

Detaylı bir jinekolojik muayene sonrası, muayene bulguları ve hastanın şikayetleri doğrultusunda, rahim filmi çekilmesi gerekebilmektedir. Rahim filmi, düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması durumunda, kısırlık tanısı için ihtiyaç duyulan tetkiklerden bir tanesidir.

Kısırlık tespitinin yanı sıra, rahim filmi neden çekilir?

 • Kapalı tüpleri tespit etmek için
 • Kanser hastalığının var olup olmadığını araştırmak için
 • Rahimdeki doku bozukluklarını tespit etmek için
 • Düşük yapma nedenlerini araştırmak için

Anestezili rahim filmi nasıl çekilir?

HSG’nin ağrılı bir işlem olacağı yönünde endişe duyan birçok hasta, anestezili rahim filmi nasıl çekilir sorusunun cevabını aramaktadır. Rahim filmi, vajinal muayene olabilen kadınlar için, anesteziye gerek duyulmayacak kadar basit bir işlemdir. HSG (rahim filmi) uygulanmadan önce, kadın hastalıkları ve doğum uzmanının uygun görmesi halinde, işlem bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulabilmektedir. Bunun yanı sıra, rahim filmi; vajinal muayene olamayan, vajinismus sorunu olan hastalar için de sedasyon altında gerçekleştirilebilmektedir.

Rahim filmi öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

 • Rahim filmi, adet kanaması bittikten sonraki birkaç gün içerisinde çekilmelidir.
 • Jinekolog, rahim filmi öncesi antibiyotik reçete edebilir.
 • İşlemden 1 veya 2 saat önce, doktorun tavsiyesi, bilgisi ve onayı dahilinde, ağrı kesici içilebilir.
 • İşlem bölgesinde, hafif akıntı ve kanamalar meydana gelebilir.
 • Rahim filmi sonrası, işlem bölgesinde 1 – 2 gün hassasiyet oluşabilir.
 • Gerek kanamalar gerekse de hassasiyet sebebiyle, film çekildikten sonraki 2 gün cinsel ilişki tavsiye edilmez.

 

Randevu Alın

  Op. Dr. Yuliya Doster
  ×