Adet düzensizliği

Adet Düzensizliği İçin Ne Yapmalı?

Adet kanamalarının; 21 ila 35 günde bir gerçekleşmesi, 3 ila 7 gün aralığında sürmesi ve aşırı ya da az olmayan miktarlarda olması normal kabul edilen alt ve üst sınırlardır. Adet düzensizliğinden bahsedebilmek için, döngülerin normalden daha kısa ya da uzun zamanda gerçekleşmesi, kanamaların 3 günden az ya da 7 günden fazla sürmesi, kanama miktarının az ya da aşırı olması gibi kıstaslar baz alınmaktadır. Hemen hemen her kadın hayatının belli bir döneminde düzensizlik sorunu yaşamış ve adet düzensizliği için ne yapmalı sorusunun cevabını araştırmıştır. Yılda 1 ya da 2 defa meydana gelen aksamalar normal kabul edilmekte, düzensizlik düzen kurmadığı müddetçe tolere edilebilmektedir. Hava değişimleri, stres, duygu durum değişimleri, sigara kullanımı, hareketsizlik, sağlıksız beslenme, boy ve kilo orantısının bozulması gibi nedenler, adet düzensizliklerine yol açabilmektedir. Bunların yanı sıra, adet düzensizliklerinin altında ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gereken farklı hastalıklar da yatıyor olabilir. Rahim tümörleri, miyomlar, yumurtalık kistleri, tiroit fonksiyon bozuklukları, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozukluklar, rahim ve yumurtalık kanserleri, polikistik over gibi hastalıklar, adet kanamalarının zamanını ve miktarını etkileyebilmektedir. Normal ve geçici düzensizliklerden, ciddiyet arz eden sorunları ayırt edebilmek adına adet düzensizliği için ne yapmalı? Hangi aşamada doktora başvurmalı?

  • Öncelikle her kadının kendi rutinine hâkim olması gerekir. Adet döngüleri, kanama süresi, kanama miktarı, hangi koşullarda gecikmeler yaşadığı gibi konuları takip altında tutmalıdır.
  • Boy ve kilo arasındaki dengenin korunması gerekir. Aşırı kilo alımı ya da kilo kaybı adet düzenini etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesidir.
  • Hareketsizlik üzerine kurulu bir yaşam tarzında, adet düzensizlikleri kaçınılmaz olabilir. Sağlıklı bir yaşamın altın kurallarından bir tanesi de adım atmaktır.
  • Stres, birçok sağlık sorununun gizli işbirlikçisidir. Doğrudan hastalık yaptığı kanıtlanamasa da tetikleyici bir faktör olduğu kabul edilen bir gerçektir. Oyun dışı bırakılamıyorsa, yönetilmelidir.
  • Sigara, stresten daha dürüsttür. Kartlarını açık oynar. Yumurtlama düzeni üzerinde ve birçok sağlık sorununda doğrudan zararlı etkileri vardır.

Adet Düzensizliği İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Adet döngüleri, yaşam tarzı ve koşullarındaki değişimlerle zaman zaman sekteye uğrayabilir. Her aksamanın ciddi bir hastalıkla ilişkilendirilmesi ne kadar yanlışsa, düzensizliklerin ciddiye alınmaması ve kişisel kanaatler doğrultusunda hareket edilmesi de o kadar hatalıdır. Her kadın regl döngüsüyle ilgili bir takip sistemi oluşturmalı ve düzenli olarak sağlık taramalarını yaptırmalıdır. Doktor muayenesi, sadece mevcut şikayetlerin giderilmesi için değil, potansiyel hastalıkların tespit edilebilmesi açısından da dönemlidir.

Peki, kadın üreme sağlığının en önemli göstergesi olarak kabul edilen adet kanamalarının zamanında ve miktarında farklılıklar gözlemlemişsek, adet düzensizliği için hangi bölüme gidilir?

Bazı kliniklerde jinekoloji olarak da geçen, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne gidilmelidir. Sadece adet düzensizliği sorunlarında değil, belirli periyotlarda muayene ve rutin kontrolleri yaptırmak amacıyla da 6 ayda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Adet Düzensizliği Ne İyi Gelir?

Adet döngüleri 21 günden az 35 günden fazla sürüyorsa, kanama miktarı aşırıysa ya da olması gerekenden azsa, kanamalar 3 günden önce son buluyor ya da bir hafta geçmesine rağmen durmuyorsa, bir şeyler ters gidiyor demektir. Adet düzensizliğine yol açan geçici faktörler olabileceği gibi, düzensiz kanamalar, bazı ciddi hastalıkların sinyalini de veriyor olabilir. Dolayısıyla, adet düzensizliği ne iyi gelir sorusunun net bir cevabı yoktur. Zaman zaman meydana gelebilen geçici aksamalar için yaşam tarzı değişikliklerine gitmek ya da yumurtlama düzenini etkilediği düşünülen faktörlerden uzak kalmak doğru bir adım olsa da, tek başına yeterli olmayabilir. Beden sağlığı bir bütündür. Vücutta fonksiyonunu gerektiği gibi yerine getiremeyen her bir organın, sistemin bütününe zarar verme potansiyeli vardır. Adet düzensizliği de, onarılması gereken farklı bozuklukların habercisi olabilir.

Adet Düzensizliği İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hastaların, rahatsızlıklarıyla ilgili doktor araştırması yaparken en çok tereddüt ettikleri konulardan bir tanesi de, şikayetler için hangi doktora gidilmesi gerektiğiyle ilgilidir. Yanlış bilgilendirmeler ve yönlendirmeler vakit kaybına yol açabilmektedir. Semptomların net olarak tanımlanması ve doktor araştırmalarının da, bu yönde yapılması gerekir.

Regl döngülerinde bir şeylerin ters gittiği tespit edilmişse, adet düzensizliği için hangi doktora gidilir?

Üreme sistemini ve genital sağlığı ilgilendiren her türlü konu için Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanına gidilmelidir.

Adet Düzensizliği Doktoru Bursa

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yuliya Doster, kadın hastalıkları, gebelik takibi ve doğum, kozmetik ve estetik jinekoloji, vajinismus gibi alanlarda, uzmanlığı ve mesleki tecrübesi olan bir isimdir. Adet düzensizliği doktoru bursa için Op. Dr. Yuliya Doster Klinik ile iletişime geçilerek randevu oluşturabilir. Klinik iletişim bilgilerine, Op. Dr Yuliya Doster’in sosyal medya hesaplarından ve web sitesinden erişilebilmektedir.

Randevu Alın

    Op. Dr. Yuliya Doster
    ×