Kısırlık

Kısırlık Nedir?

Kısırlık Nedir sorusunun cevabı kaynaklarda; doğum kontrol yöntemlerinin uygulanmadığı düzenli cinsel ilişkiye rağmen, gebeliğin oluşmaması durumu olarak geçmektedir. Kısırlıktan şüphe edebilmek için, en az 1 yıl boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkinin olması gerekir. Ancak tıbbi olarak kısırlık teşhisinin konulabilmesi için tek değerlendirme ölçütü bu değildir. Kısırlık teşhisi, ürolojik ve jinekolojik muayenelerle, kapsamlı hormon tahlilleriyle ve gerekli görülen diğer laboratuvar testleriyle konulabilir. Kısırlık; kadınlarda, erkeklerde veya çiftlerin her ikisinde birden görülebilmektedir. Gebelik oluşumunu engelleyecek sorunlar doğuştan olabileceği gibi, sonradan da gelişebilmektedir.

Kısırlık belirtileri

Gebelik planlaması yapılırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey, yaş faktörüdür. Kısırlık tedavilerine yönelik devrim niteliğindeki gelişmeler her ne kadar çocuk sahibi olma yaşını yukarılara taşısa da, 35 yaş üzerinde, kısırlık belirtileri dikkatle takip edilmeli, uygun koşulların sağlanmasına rağmen hamilelik gerçekleşmiyorsa, vakit kaybetmeden mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gidilmelidir. Kadınlar ve erkekler için en temel kısırlık belirtisi, korunmasız düzenli cinsel ilişki sonucunda gebeliğin oluşmamasıdır. 35 yaş altı için genel olarak 2 yıl, 35 yaş üstü içinse 6 ay ila 12 ay arasında zaman tanınması önerilir.

Bütün bunların yanı sıra, yapılan sağlık taramaları neticesi, çocuk sahibi olmaya engel teşkil eden herhangi bir sağlık sorunu olmamasına karşın, gebeliğin gelişemediği durumlar da olabilmektedir. Yumurtanın döllenmesi için elverişli koşulların sağlanmasına rağmen hamileliğin olamamasının altında, psikolojik faktörler ve yaşam şartlarına bağlı nedenler yatıyor olabilir. Bunun yanı sıra, gebelik vajinismus hastalığı sebebiyle de gerçekleşmiyor olabilmektedir. Vajina girişinde yer alan kasların, istemsiz bir şekilde kasılarak, cinsel birleşmenin zor veya imkansız hale geldiği durumlar vajinismus hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Cinsel ilişkinin gerçekleşememesi veya cinsel ilişkinin gebelik oluşumuna elverişli olabilecek şekilde gerçekleşememesi durumunda, çocuk planlaması yapmadan öncesi, bu hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir.

Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Vajinismus tedavilerinde amaç, kadının sağlıklı cinsel yaşama adapte olmasını sağlamaktır. Fiziksel ve psikolojik tedavi yöntemleriyle, kadının kendi bedenini keşfetmesi ve cinsel kimliğini kazanması hedeflenir. Birçok kadının yaşadığı ancak geçiştirme ve erteleme eğiliminde olduğu bu hastalığın tedavisinin, ilk olarak kendiliğinden geçmeyeceğini kabullenmekle başladığı bilinmelidir. Sonrasında, vajinismus nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtları aranmalı ve gebelik planlaması öncesinde tedavi olunmalıdır. Vajinismus, kısırlığa yol açmaz. Vajinismus, verimsiz cinsel ilişkiler sebebiyle gebeliğin önünde engel teşkil edebilir. Kısırlığın varlığını düşündürten şey, sağlıklı ve düzenli ilişkiye rağmen gerçekleşmeyen gebelik durumudur.

Bursa kısırlık tedavisi randevu

Gebelik planı olsun ya da olmasın, kadınların 6 ayda bir düzenli olarak jinekolojik kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Gebelik oluşumunu engelleyen pek çok farklı sebebin olabileceği ve gözlemlenen belirtilerin teşhis için tek başına yeterli kabul edilemeyeceği bilinmelidir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yuliya Doster, kendine ait klinikte, uzun yıllardan bu yana uyguladığı kısırlık tedavileri sonucunda pek çok kadını, hayatlarının en anlamlı anına; anneliğe taşımayı başarmış bir isimdir. Bursa kısırlık tedavisi randevu için Op. Dr. Yuliya Doster Clinic ile iletişime geçebilir, anneliğe uzanan süreci emin ellerde, güvenle tamamlayabilirsiniz.

Kadınlarda kısırlık belirtileri

Kadınlarda kısırlık belirtileri ile ilgili ilk değerlendirme kriteri, adet döngülerinin düzenidir. İki adet aralığının 21 günden daha az veya 35 günden daha fazla olduğu durumlarda düzensizlik probleminden bahsedilebilir. Kanama miktarı ve süresi de önemlidir. Gebeliğin oluşmadığı ve adet düzensizliklerinin rutine bindiği durumlar kadınlarda kısırlık şüphesi için belirleyici olabilmektedir.

Erkeklerde kısırlık belirtileri

Belirtiler kısırlık teşhisi için tek başına yeterli olmamakla birlikte, erkeklerde kısırlık belirtileri şu şekilde gözlemlenebilir:

  • Ereksiyon problemleri,
  • Boşalma güçlüğü,
  • Testislerde ağrı ve şişlik
  • Vücut kıllarında azalma
Randevu Alın

    Op. Dr. Yuliya Doster
    ×