Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur?

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak adlandırılan idrar kaçırma; her türlü istemsiz idrar tutamama şikayetlerini ifade eder. Kadınlarda idrar kaçırma sorunu, yaşam kalitesini düşürmekte ve özgüven kaybına yol açmaktadır. Günlük aktiviteleri kısıtlayan, sosyal hayata sağlıklı bir şekilde katılım sağlamayı engelleyen idrar kaçırma problemi mahcubiyet duygusuyla pek dile getirilmiyor. İlerleyen yaşlarda, özellikle de menopoz sürecinde, normal doğum yapmış kadınların bu sorunu sıklıkla yaşadığını söyleyebiliriz. Genç kadınlarda idrar kaçırma sorunu; kilo problemleri, gebelik, lohusalık, kullanılan bazı ilaçlar, kronik bazı hastalıklar gibi sebeplerle ortaya çıkabiliyor. Oysa günümüzde ameliyatlı veya ameliyatsız seçeneklerle idrar kaçırma derdinden pratik bir şekilde kurtulmak pekala mümkün. İdrar kaçırma tedavisinin hangi yöntemle gerçekleştirileceğine karar vermeden önce nedenlerin ve idrar kaçırma tipinin tespit edilmesi gerekir.

İdrar Kaçırma Neden Olur?

Kadınlarda idrar kaçırma nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vajinal enfeksiyonlar
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Çoklu doğumlar
 • Bebeğin kilolu doğması
 • Anne adayının doğuma yüksek kiloda girmesi
 • Hormon değişimleri
 • Kronik kabızlık
 • Sinir sistemini etkileyen rahatsızlıklar
 • Bazı kronik hastalıklar
 • Yaşlanma
 • Obezite

Normal Doğum Sonrası İdrar Kaçırma Nasıl Olur?

Doğumdan sonra idrar kaçırma sorunu stres tipi üriner inkontinans kategorisinde değerlendirilir. Stres inkontinans, karın iç basıncını artıran durumlarda meydana gelen idrar kaçırma tipidir. Lohusalıkta idrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlarda bu durumun, vajinanın kendini toparlamasıyla birlikte düzelmesi gerekir. Devam eden haller için doktorla iletişime geçilmelidir.

İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Olur?

Bayanlarda idrar kaçırma sorunu cerrahi olan veya olmayan yöntemleri içeren farklı yaklaşımlarla tedavi edilir. Etkili sonuçlar sunan ve en yaygın kullanılan tedavi teknikleri şunlardır:

 • Lazerle idrar kaçırma tedavisi
 • İdrar kaçırma ameliyatı
 • Kegel egzersizleri

Mesane sarkması gibi sorunları içermeyen, vajinal deformasyonlardan kaynaklı idrar kaçırma problemlerinin giderilmesinde lazer teknolojisi etkili sonuçlar sunar. İdrar kaçırma lazer tedavisi ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebilen ve işlem sonrası gündelik yaşantıyı sekteye uğratmayan konforlu bir seçenektir. Bu prosedürün oldukça rağbet görmesinde, lazerle idrar kaçırma tedavisi yorum sayfalarında yapılan paylaşımların payı oldukça büyüktür. İleri seviyede ve birden fazla deformasyonun söz konusu olduğu durumlarda lazer tedavisi yeterli olmayabilir. Bu durumlarda idrar kaçırma ameliyatı gündeme gelir. Sağlık açısından cerrahi koşulları sağlayan ve ameliyatına karar verilen hastalarda idrar kaçırma ameliyatı 2 farklı cerrahi teknikle gerçekleştirilebilir.

 • TVT (Transvaginal Tape): İdrar torbasını olması gereken seviyeye çeken askı yöntemidir. Ameliyatta buna özel olarak üretilmiş bantlar kullanılır.
 • TOT (Trans Obturator): TVT ile benzer özellikler kullanılarak gerçekleştirilir. TOT da TVT gibi askı yöntemidir. Farklılık kullanılan materyalde ve idrar yoluna ulaşma şeklindedir.

Ameliyat sonrası, iyileşme sürecinde enfeksiyon riskini artırmamak için doktorun yönergelerine harfiyen uyulmalı, hijyen kurallarına maksimum düzeyde dikkat edilmelidir. Enfeksiyonu tetikleyen faktörlerden biri de cinsel ilişkidir. İdrar kaçırma ameliyatı sonrası cinsel ilişki için 1 ay beklenmesi gerekir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Egzersizleri Etkili Mi?

Kadınlarda idrar kaçırma egzersizleri belli ölçüde faydalı ve destekleyicidir. Pelvik taban kaslarının zayıflamasına bağlı olarak gelişen idrar kaçırma problemlerinin tedavisinde, kegel egzersizleri ile kasların kontrol edilmesi öğrenilir.

İdrar Kaçırma İlacı İşe Yarar Mı?

İdrar miktarını sınırlayan ve gece idrara çıkma ihtiyacını azaltan ilaçlar mevcuttur. Ancak bu ilaçlar, kadınlarda idrar kaçırma probleminin iyileştirilmesinde ya da tedavisinde etkili değildir. Bu tarz ilaçlar sadece sıkışma hissini ve sık idrara gitme ihtiyacını azaltmaya yardımcı olur.

Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi Yapan Hastaneler Araştırılırken Neye Dikkat Etmeli?

Lazerle idrar kaçırma tedavisi yapan hastaneler araştırılırken dikkat edilmesi gereken iki önemli konu vardır. Birincisi hastanenin teknolojik donanımı, ikincisi ise prosedürü uygulayacak doktorun hem alanındaki hem de uygulamadaki uzmanlığı. İdrar kaçırma lazer tedavisi özel bir teknolojidir. Devlet hastanelerinde bu tarz teknolojik avantajlara denk gelinemeyebileceği için özel klinikleri araştırmak gerekebilir. Kadınlarda idrar kaçırma problemleri için bir jinekoloğa başvurulmalıdır. Kliniğimizde ameliyatsız idrar kaçırma tedavileri, ileri seviye karbondioksit lazer teknolojisiyle gerçekleştirilmektedir. Doğumdan sonra idrar kaçırma sorunu yaşayan hastalarımızın uyguladığımız tedaviler sonrası yaptıkları değerlendirmeler; idrar kaçırma şikayetlerinin son bulduğu ve cinsel yaşam kalitelerinin arttığı yönündedir. İdrar kaçırma lazer tedavisi her ne kadar daha minimal düzeyde problemler için etkili olsa da sonuçtan elde edilen faydalar maksimum düzeydedir. Cerahhi olan ya da olmayan idrar kaçırma tedavilerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilir; online randevu linki üzerinden randevu formu doldurarak tedavi için ilk adımı atabilirsiniz.

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

×