Düşük | Op. Dr. Yuliya Doster - Kadın Hastalıkları Uzmanı

Düşük

 

Düşük Nedir?

Düşük, gebeliğin 24. haftasından önce embriyo ya da fetusun anne rahminden dışarı atılması ile sonuçlanan olaydır. Özellikle ilk 12-14. haftalar arasında yaşanan düşükler erken düşük olarak isimlendirilir ve meydana gelmesindeki en önemli sebepler genetik faktörler ya da kromozom yapısındaki anormalliklerdir.

24. haftadan önce gerçekleşen düşükler ise geç düşük olarak isimlendirilir, geç düşüklerin en önemli nedeni de rahimden kaynaklanan sorunlardır.

 24. hafta ile 37. hafta arasında meydana gelen doğumlar artık erken doğum olarak adlandırılır.

Düşük Belirtileri Nelerdir?

 • Düşük belirtileri arasında en yaygın olanı vajinal akıntı ya da kanamadır. Adet kanamasından farklı olarak kahverengimsi ya da parlak kırmızı renkte şiddetli bir kanama mevcutsa ve bunun yanından karın ağrıları da söz konusu ise büyük olasılıkla düşük yaşıyor olabilirsiniz.
 • Bu durumda vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Çünkü doktorlar, zamanında müdahale ile düşük önleyici iğne, serum ve haplarla düşüğü önleyebiliyorlar.
 • Gebeliğiniz sağlıklı bir şekilde ilerlerken hiç beklemediğiniz bir anda hafif lekelenme ya da pembemsi kanama ile karşılaşırsanız,
 • Ağrı ya da kanama olmadan vajinanızdan su fışkırması yaşıyorsanız,
 • Vajinadan gelen pembemsi-kırmızı mukus / katı akıntılar geliyorsa (hamilelikte vajinal akıntılar artar, ancak akıntınız şiddetli ve pembemsi ise) hemen doktora gitmelisiniz.

Düşük belirtileri- 6 haftalık düşükler

 • Bel ve sırt ağrıları da düşük belirtisi olabilir. Pek çok sağlıklı gebelikte sırt ve özellikle bel ağrısı yaşanabilir ancak bu ağrılar belin alt kısmında ve hafiften şiddetliye doğru gidiyor, her 15-20 dakikada bir düzenli bir şekilde geliyor ve hayatınızı sekteye uğratacak kadar acı veriyorsa acilen doktorunuzla görüşmeniz gerekir.
 • Vücuttaki hamileliğe işaret eden değişiklikler de düşük belirtileri olabilir. Yukarıda yazılanların yanı sıra hamile kaldıktan sonra değişen hormon seviyesiyle birlikte vücutta meydana gelen değişiklikler (mide bulantısı, kusma, kokuya karşı hassasiyet vb.) artık görülmüyorsa düşük yaşanmış olabilir.
  Net bir şekilde bilinmeyen böyle durumlarda doktor tarafından muayene edilmek en sağlıklı olanıdır, zira eğer bir düşük meydana gelmiş ve anne adayı bunu fark etmemişse rahim içinde kalan kalıntılar annede uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
 • Düşük Belirtileri – Düşükte gelen parçalar nasıl olur? Görselde gebeliğin 4-20. haftaları arası yaşanan düşükler gösterilmiştir.

Düşük belirtileri arasında bulunan vajinal doku parçaları sizden de geliyor ve düşükten şüpheleniyorsanız onları bir poşete koyarak doktorunuza gösterebilirsiniz.

Düşük Nedenleri Nelerdir?

 1. Boş gebelik (Su gebeliği): Boş gebelik özellikle ilk 12 hafta içinde meydana gelen düşüklerin yaklaşık yarısının ana nedenidir. Boş gebelikte yumurta sperm tarafından döllenir, plasenta ve gebelik kesesi oluşur fakat embriyo oluşmaz. Boş gebelik anne adayına düşük belirtileri yaşatarak kendiliğinden dışarı atılır.
 2. Embriyonun rahim içinde ölmesi: Yumurta ve spermin döllenmesi sonucunda embriyo, plasenta ve gebelik kesesi oluşur fakat, embriyo genellikle düşük belirtileri yaşanmadan önce genetik anormalliklerden dolayı rahim içinde ölmüştür.
 3. Dış gebelik: Döllenmiş yumurtanın rahme yuvalanması gerekirken, rahim haricinde başka bir yere (özellikle fallop tüplerine) yuvalanması sonucu meydana gelen gebelik türüdür. Dış gebelik çoğu zaman cerrahi müdahale ile sonlandırılsa da, kontrol altına alındığında düşük belirtileri vererek kendiliğinden de sonlanabilir.
 4. Mol gebelik: Üzüm gebeliği olarak da bilinen mol gebelik döllenme sırasında oluşan bir sorundan kaynaklanan plasenta anomalisidir. Mol gebelik esnasında rahim içinde bebek olabilir de olmayabilir de. Plasenta daha ilk zamanlarda rahim içinde kistler halinde oluşur.
 5. Rahim ağzı (serviks) yetersizliği: Rahim ağzı büyümekte olan bebeğin yaptığı ve amniyotik sıvıdan dolayı meydana gelen baskılara karşı yeterli değilse gebelik düşükle sonuçlanabilir.
 6. Rahim yapısındaki bozukluklar,
 7. Tiroid hastalığı,
 8. Progesteron seviyesindeki anormal düşüklük,
 9. Antifosfolipid sendrom yani plasenta pıhtısı (fetüse giden kan miktarını düşürür.)
 10. Anne adayında ki enfeksiyonlar düşüğe neden olabilir.

Ayrıca:

 • Düşüklerde annenin yaşı da etkilidir. Düşüğün 35 ila 45 yaş aralığında olan anne adaylarında görülme oranı %20-%30 civarında iken 45 yaş ve üzeri annelerde görülme oranı %50 civarındadır.
 • Daha önce birden fazla düşükle sonlanmış gebeliği olan kadınlarda, düşüğün tekrar etmesi, hiç düşük yapmamışlara oranla daha yüksektir.
 • Annedeki diyabet (şeker hastalığı) ve deri veremi gibi kronik hastalıklarda bebeğin düşmesine sebep olabilir.
 • Sigara, alkol ve uyuşturucu da düşüğe neden olabilir.
 • Anne, aşırı kilolu ya da çok zayıfsa, dengesiz ve yetersiz besleniyorsa, gebeliği düşükle sonlanabilir.
 • Annenin bulunduğu ortam aşırı radyasyonlu ya da insan sağlığına zararlı gazların olduğu bir yerse bu da düşüğe neden olabilir.
 • Çoğul başlayan gebeliklerde de düşükler meydana gelebilir.