Vajinismus Nedir? Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus kadınlarda yaygın görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Cinsel yaşam sağlığını ve kalitesini doğrudan ilgilendiren, ilişkiler üzerinde olumsuz etkileri olabilen bir sorundur. Dolayısıyla, ciddiye alınmalı ve tedavi edilmelidir. Vajinismus nedir? / vajinismus hastalığı nedir sorusuna kısaca şu şekilde cevap verebilirim: Vajinismus, vajina çevresindeki kasların istemsiz olarak kasılması durumudur. Bu kasılmaları, vajinanın kendini koruma refleksi olarak da değerlendirebiliriz. Bu kasılmalar, penisin vajinaya girişini zorlaştırabilir ya da imkansız hale getirebilir. Cinsel birleşmenin bu kasılmalar nedeniyle gerçekleşememesi ya da zorlama sebebiyle ağrılı gerçekleşmesi en yaygın vajinismus belirtileri arasında yer alır. Bu durum kadınları cinsel yaşamdan soğutmakta ya da tamamen uzaklaştırmaktadır. Sorunla yüzleşmemek, kulaktan dolma bilgilerle yüzeysel çözüm arayışlarına girmek veyahut erteleme psikolojisiyle hareket etmek, vajinismus tedavisi sürecini uzatmaktan başka hiçbir işe yaramaz. Psikolojik alt yapısı olan vajinismus hastalığı, doğru yöntemlerle ve yaklaşımlarla tedavi edilmediği müddetçe ilişkilerinize gölge düşüren ve sizi mutsuz bir kadına dönüştüren bir sorun olarak hayatınızda yer alır. Yani bu hastalık kendiliğinden geçmez. Bu sebeple cinsel ilişkiden korkan kadın ne yapmalı diye soranlara cevabım; vakit kaybetmeden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmeli olacaktır. Tedavi yöntemlerine geçmeden önce; vajinismus nedir? /vajinismus hastalığı nedir? Kadınlar neden bu sorunu yaşar? Vajinismusa yol açan nedenler nelerdir? Gibi konularda biraz detaya inmek istiyorum.

Vajinismus Nedir? / Vajinismus Hastalığı Nedir?

Vajinismus, vajina çevresindeki pelvik kaslarının kontrol dışı kasılmalar sebebiyle cinsel birleşmenin gerçekleşememesi ya da ağrılı gerçekleşmesi durumudur. Kasılmaların tamamı kadınların iradesi dışında meydana gelir. Vajinismus hastası olan bazı kadınlar için sadece cinsel birleşme değil; tampon kullanımı, jinekolojik muayene de oldukça güçtür. Bunun yanı sıra evlilikleri süresince bu sorun nedeniyle ilişkiye girememiş bekareti devam eden kadınlar da vardır. Vajinismus korkulardan ve kaygılardan güç alır. Dolayısıyla vajinismus nedir / vajinismus hastalığı nedir? Sorusuna; cinsel ilişki korkusu şeklinde cevap vermek çok da yanlış olmaz. Peki, cinsel ilişkiden korkan kadın ne yapmalı? Öncelikle kadınların bu konuda farkındalıklarının artması gerekiyor. Doğru kaynaklardan doğru bilgiler edinmek, yalan yanlış söylemlere kulakları tıkamak ve bunun çözülmesi gereken bir sorun olduğunu kabullenmek iyi bir başlangıç olabilir. Vajinismus teşhisi, bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından konulmalıdır. Kendi kendinize teşhis koyamasanız da vajinismus belirtileri hakkında bilgi sahibi olup tedbir almak için harekete geçebilirsiniz.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

En yaygın vajinismus belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Cinsel ilişki esnasında ağrı hissetme
  • Penisin vajinaya girememesi
  • Vajinal muayene olamama
  • Smear testi yaptıramama
  • Cinsel ilişki esnasında kaygı hissetme

Cinsel İlişkiden Korkan Kadın Ne Yapmalı?

Vajinismus kendini saklayan sinsi bir hastalık değildir. Vajinismus belirtileri tipik ve ortaktır. Sadece derecesi her kadında farklıdır. Cinsel ilişkiden kaçınma ya da korku ortak paydadır. Bu sebeple, cinsel ilişkiden korkan kadın ne yapmalı sorusunun en basit şu şekilde cevap verilebilir; bunu vajinismusun bir belirtisi olarak kabul etmeli ve jinekoloğa görünmelidir.

Vajinismus Nedenleri Nedir? Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinismus, baskı altında şekillenmiş bir cinsellik kavramının tezahürüdür. Kadınların, kendi bedenlerine yabancılaşmalarını sağlayan davranışlara ve söylemlere maruz kalmaları vajinismus sonucunu doğurur. Bedenini keşfetmemiş bir kadının cinsel kimliğini ikinci plana atması şaşırtıcı değildir. Cinsel ilişki süreçlerini ızdıraba dönüştüren ve ilişkileri olumsuz yönde etkileyen bu sorun ilk etapta; önemsenmeme, sonrasında kendiliğinden geçmesini umma ve son olarak da altı boş, bilimsel dayanağı olmayan yöntemleri deneme gibi süreçlere tabi tutulur. Tüm bunlar vakit kaybıdır ve sizi çözümden uzaklaştırır. Vajinismus belirtileri gözlemlendiği anda bir jinekoloğa başvurulmalıdır. Basit bir jinekolojik muayeneyle bu durum tespit edilebilir. Jinekolojik muayene ve hastanın öyküsü doğrultusunda teşhis konulur ve tedavi süreci başlatılır. Vajinismus tedavisi için uygulanan en etkili yöntem cinsel terapidir. Cinsel terapi, bilişsel ve davranışsal yaklaşımlardan oluşur. Amaç; sağlıksız olan düşünce ve davranış biçimini sağlıklı olanla değiştirmektir. Bilişsel yaklaşımda beynin doğru karar vermesi sağlanır. Davranışsal yaklaşımda ise uygulanan egzersizlerle kadınlara vajina kaslarını nasıl kontrol edecekleri öğretilir.

Vajinismus nedir? / vajinismus hastalığı nedir? Hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yuliyadoster.com/tedavi/vajinismus/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Vajinismus belirtileri taşıyorsanız https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/ linki üzerinden online randevu oluşturabilirsiniz.

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

Op. Dr. Yuliya Doster
×