Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajinanın yenilenmesini ve sıkılaşmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen vajina daraltma ameliyatı vajinoplasti olarak adlandırılıyor. Vajinoplasti ameliyatı vajinal genişlemeye yol açan nedenlerin oluşturduğu fizyolojik semptomların giderilmesi için uygulanıyor. Özellikle normal doğumlar sonrası meydana gelen vajinal bollaşma bu ameliyatı gerekli kılabiliyor. Vajinada meydana gelen deformasyonların en yaygın sebebi vajinal doğum olsa da bazen kürtaj gibi cerrahi müdahalelerin de bir etken olabildiğini görüyoruz. Vajinal dokular hangi nedenlerle deforme olmuş olursa olsun vajinoplasti ameliyatı ile vajinayı eski fonksiyonelliğine kavuşturmak mümkün.

Vajinoplasti Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Son yıllarda gittikçe artan bir ilgiyle rağbet gören vajinoplasti, doğum sonrası genital güzelleştirme prosedürlerinin en gözde operasyonu haline geldi. Uygulanan bu cerrahi operasyonun etkili ve başarılı olması için ameliyat sonrası iyileşme sürecinde gösterilen hassasiyet son derece önemli. İşlem sonrası hastaları nasıl bir sürecin beklediğine kısaca göz atalım:

  • Vajinoplasti ameliyatı sonrası ciddi ağrıların meydana gelmesi beklenmez. Vajina daraltma yaptıranların yorumları incelendiğinde hastaların büyük bir kısmının ağrı şikayeti bildirmedikleri görülüyor. Meydana gelebilecek hafif düzeyde rahatsızlıklar basit ağrı kesicilerle giderilebiliyor.
  • İşlem esnasında vajinaya yerleştirilen tamponun 1 gün kalması gerekiyor. Hastalar ilk gün tampon kaynaklı huzursuzluk ve rahatsızlık hissedebiliyorlar. Ancak tamponun çıkarılmasıyla birlikte rahatlama sağlanıyor.
  • Vajinoplasti ameliyatı sonrası 3 günlük bir istirahat yeterli olabiliyor. Sonrasında hastalar gündelik yaşantılarına kaldıkları yerden devam edebiliyorlar. Ancak yine de 15 gün süreyle işlem bölgesini zorlayacak yorucu fiziksel aktivitelerden uzak durulması gerekiyor.
  • Ameliyat esnasında eriyen dikiş materyalleri kullanılıyor. Dolayısıyla dikiş aldırma gibi bir prosedür stres kaynağı olmaktan çıkıyor.
  • Her ne kadar sıkıntısız bir prosedür olsa da cerrahi müdahaleler bazı doku hasarlarına yol açabilirler. Vajinada işleme bağlı hasarlar bir hafta içerisinde iyileşebiliyor.
  • Hastaların ameliyat sonrası cinsel yaşantılarına 6 hafta ara vermeleri gerekiyor.
  • Genital bakımın doktorun önerdiği şekilde hijyen kurallarına riayet ederek yapılması gerekiyor. Vajinoplasti ameliyatı sonrası enfeksiyon oluşumunun önüne geçmek için işlem bölgesi sürekli kuru ve temiz tutulmalıdır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Yaptıranlar Ne Düşünüyor?

Vajinal genişleme sebebiyle; idrar kaçırma, cinsellikte haz ve his kaybı, vajinal enfeksiyon gibi psikolojik açıdan da yorucu olan birçok fizyolojik sorunla baş başa kalınabiliyor. Vajina daraltma yaptıranların yorumları ameliyatın ne kadar etkili sonuçlar sunduğunu gözler önüne seriyor. Vajinoplasti olanlar; idrar tutamama problemlerinin geçtiğini, cinsel yaşam kalitelerinin arttığını ve tekrarlayan vajinal enfeksiyon sorununu yaşamadıklarını belirtiyorlar.

Vajinoplasti Sonrası Cinsel Yaşam Nasıl Olur?

Vajinal genişleme cinsel yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyen önemli bir sorun. Vajinanın penisi yeterince kavrayamaması çift taraflı haz ve his kaybına yol açıyor. Herhangi bir cinsel işlev bozukluğunun olmadığı durumlarda sadece vajinal genişlemeye bağlı olarak orgazm sorunlarının meydana gelmesi halinde vajinoplasti etkili bir ameliyat.

Vajinoplasti sonrası cinsel yaşam sıkıntılı devam ediyorsa, altında yatan başkaca nedenlerin mutlaka araştırılması gerekiyor. Vajinismus, ağrılı cinsel ilişki, uyarılma eksikliği gibi nedenler de sağlıklı bir cinsel yaşantının önünde engel teşkil edebiliyor. Vajinoplasti ameliyatı vajinal genişlemeye bağlı gelişen kayıp penis sendromunu ortadan kaldıran bir uygulamadır.

Fizyolojik kaynaklı olmayan, psikolojik altyapılı cinsel sorunlar cinsel terapi tekniklerinin de sürece dahil edildiği multidisipliner yaklaşımlarla tedavi edilmesi gerekir. Orgazm olamama şikayetiyle kliniğimize başvuran hastalarımızda öncelikle sorunun fizyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğunu tespit ediyor, tedavi rotamızı bu doğrultuda oluşturuyoruz. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için https://www.yuliyadoster.com/tedavi/cinsel-sorunlar/ linkini tıklayabilir; “Cinsel Sorunlar” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Vajinoplasti Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Genital bölge güzelleştirmenin en çok rağbet gören prosedürü vajinoplastinin, pahalı bir ameliyat olup olmadığı sıkça merak ediliyor. Vajinoplasti bazen farklı prosedürlerle bir arada uygulanabiliyor. Fiyatlarda tek başına mı yoksa kombine bir işlem olarak mı uygulanacağı etkili oluyor. Vajinoplasti ameliyatı tek başına gerçekleştirilecekse, ameliyatı yapan doktorun uzmanlığı, ameliyatın yapıldığı klinik, kullanılan teknoloji fiyatlarda belirleyici olabiliyor. Bu sebeple araştırmalarınız esnasında karşınıza çıkacak rakamlar gerçeği yansıtmıyor olabilir. Sağlıklı bir fiyat bilgisi almak için web sayfamızda yer alan iletişim bilgilerimiz üzerinden bizimle irtibata geçebilir; https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/ linki üzerinden form doldurarak randevularınızı online oluşturabilirsiniz.

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

×