Normal Doğumdan Sonra Vajina Genişler Mi?

Normal doğumların en çok kaygı yaratan sorununu masaya yatırıyoruz. Vajinal genişleme! Başlıktaki soruya vereceğimiz yanıt pek de hoşunuza gitmeyebilir. Ancak cevabımız ne yazık ki evet. Bazen, tek bir vajinal doğum yapmış olmak dahi kalıcı bir vajinal genişleme meydana getirebiliyor. Bu sayının arttığı durumlarda ise birçok fizyolojik şikayetlerin de eşlik ettiği bir vajinal bollaşma sorunuyla baş başa kalabiliyoruz. Vajinal genişleme sadece normal doğumların bir sonucu olarak karşımıza çıkmıyor. Yaşlanma, tüm vücudumuzu etkisi altına alırken, cinsel bölgemize torpil geçmiyor. Vajinal dokular yaşa bağlı olarak da zaman içerisinde formunu kaybedebiliyor. Çözümü ise katlanmaktan daha basit. Vajina daraltma ameliyatı ile bu sorundan kurtulabilmek pekala mümkün. Ancak belki de; şikayetleriniz, ihtiyaçlarınız ya da oluşan deformasyonun şiddeti vajina ameliyatı gerektirecek boyutta değil. Bu noktada, vajinal gençleştirme için lazer teknolojisinin nimetlerinden faydalanabiliyoruz. Ameliyatsız vajina sıkılaştırma prosedürümüz hakkında detaylı bilgi için https://www.yuliyadoster.com/tedavi/lazerle-vajina-sikilastirma/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Vajina Daraltma Ameliyatı Ne Zaman Gerekli?

Vajina daraltma ameliyatı, vajinoplasti olarak adlandırılıyor. Vajinal genişlemenin; yaş, genetik, hormonlar, kilo kaybı gibi birçok nedeni olsa da, en büyük etken normal doğumlar. Birden fazla sayıda doğum yapmış olmak, çoklu doğumlar, bebeğin kilolu olması vajinal genişlemeyi kaçınılmaz kılıyor. Vajinadaki bollaşma beraberinde tedavi edilmesi gereken sorunları gündeme getiriyor. İdrar kaçırma, cinsel ilişkide vajinadan ses gelmesi veya cinsel ilişkide his kaybı gibi şikayetler vajinal genişlemenin en yaygın semptomları arasında yer alıyor. Kliniğimizde vajina ameliyatı veya lazerle vajina sıkılaştırma prosedürlerini uyguladığımız hastalarımızın büyük bir kısmı işlem sonrasında; idrar kaçırma problemlerinin çözüldüğünü, cinsellikten daha çok keyif aldıklarını söylüyorlar. İdrar kaçırma probleminiz varsa, ilişki esnasında vajinanızdan ses geliyorsa, penisi hissedememeniz sebebiyle partneriniz ve sizin için cinsel yaşam artık eskisi kadar keyifli değilse ya da tekrarlayan vajinal enfeksiyonlardan kurtulamıyorsanız, vajina daraltma ameliyatı sizin için gerekli bir prosedür olabilir.

Vajina Daraltma Kremi Var Mı?

Internet üzerinden vajinada daraltma sağladığı iddia edilen kremlerin reklamlarına denk geliyoruz. Bu da haliyle kafa karışıklıklarına yol açıyor. Öyle ya; kremle sonuç alabilmek mümkünse neden daha zahmetli seçeneklere yönelelim. Deforme olmuş vajinal dokuların kremle tekrar eski sıkılığına kavuşması mümkün değildir. Vajinal genişleme sorunu, vajina ameliyatı ya da lazerle vajina sıkılaştırma gibi yöntemlerle giderilebilmektedir. Şu an için vajinayı kalıcı olarak sıkılaştırdığı bilimsel olarak kanıtlanan mucizevi bir kozmetik bir ürün bulunmuyor .

Vajina Daraltma Ameliyatından Ne Beklenmeli? 

Şikayetler ve sorunun kaynağı ortak bir payda oluştursa da tedavilerin her zaman kişiye özel olduğu unutulmamalıdır. Bilimsel araştırmaların ve klinik deneylerin sonuçları ışığında faydaları konusunda fikir birliğine varılmış prosedürlerin dahi herkes için uygun bir tedavi seçeneği olmayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Vajina daraltma ameliyatı; genel sağlık durumunuzun, tıbbi geçmişinizin ve fiziksel koşullarınızın cerrahi prosedürlere uygunluğu dikkate alınarak planlanır. Vajinal genişlemenin gündeme getirdiği fizyolojik sorunlar vajina ameliyatı ile birlikte giderilebilmektedir. Bazen dış genital bölgede total bir fonksiyonel iyileştirmeye ihtiyaç duyulabilir. Böyle durumlarda vajina daraltma ameliyatı, labioplasti, perineoplasti gibi prosedürlerle kombine edilebilir. Zira normal doğumların tek sonucu vajinal gevşeme olmayabilir. İç dudak dokularında deformasyonlar, bebeğin doğumunu kolaylaştırmak için yapılan planlı kesilerin bıraktığı skarlar kombine ameliyatlarla tek seferde giderilebilir.

Hastalarımız bu tarz prosedürler sonrası sosyal hayata ne zaman karışabileceklerini sıklıkla merak ediyorlar. İyileşme sürecinde etkisi olan birçok unsur var. Bunun kombine bir ameliyat olup olmadığı toparlanma sürecinde bazı değişiklikler yaratabilir. Vajina ameliyatı gibi bir prosedürden her anlamda maksimum düzeyde fayda sağlamak istiyorsanız 3 önemli koşulun bir araya gelmesi gerekir:

  1. Estetik jinekoloji alanında uzmanlığı ve deneyimi olan bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı
  2. Donanımlı bir klinik
  3. Doğru bir teknik

Kliniğimiz sahip olduğu bu üç güçlü avantajıyla ismini sınır ötesine taşımayı başarmıştır. Genital dokular ancak bir jinekolog tarafından, sağlıklı ve doğru bir şekilde değerlendirilebilir. Prosedürlerimiz hakkında daha kapsamlı bilgi edinmek istiyorsanız, web sayfamız üzerinden tedavi seçeneklerimize göz atabilir, sosyal medya hesaplarımız üzerinden bizi takip edebilirsiniz. Randevu oluşturmak içinse https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/ linkini tıklayarak form doldurmanız yeterli.

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

Op. Dr. Yuliya Doster
×