Labioplasti Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Labioplasti düşünen kişiler en çok şu sorunun cevabını merak ediyor; cerrahi mi yoksa lazer mi? Hangi yöntem daha etkili? Labioplastiyi küçük genital dudakların cerrahi ya da lazer gibi yöntemlerle düzeltilmesi ya da daha farklı bir deyişle labiumların toparlanması olarak tanımlayabiliriz. Labioplasti, kliniğimizde en sık tercih edilen ve uygulanan genital estetik prosedürlerden bir tanesi. Peki, buna ihtiyacınız olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Labioplasti hangi durumlarda gerekli?

  • Küçük dudaklarda hipertrofi varsa; yani, normalden daha hacimli ve büyükse
  • Küçük dudaklar büyük dudakların sınırlarını ihlal etmeye başlamışsa
  • Büyük dudakların dışına taşan küçük dudaklar, çamaşır sürtünmesi sebebiyle; tahrişlere ve genital enfeksiyonlara sebep oluyorsa
  • Yapısal olarak dudaklar arasında boyut farkı yani asimetri varsa

Labioplasti ameliyatı ile ilgili gereklilik, yukarıda belirtilen sebeplerin kişilerde fizyolojik rahatsızlığa ve estetik kaygıya dönüştüğü durumlar için geçerlidir. Bize bu taleple gelen hastalarımızın büyük bir kısmı bu sorunu sadece kendilerinin yaşadığını düşünürler. Oysaki bu durum, yapısal olarak ya da vajinal doğumlara bağlı olarak birçok kadının ortak problemi. Talep yoğunluğu ve popülaritesi de bunun en büyük göstergesi. İç genital dudaklarıyla barışık olmayanlar ve bu sorunun giderilmesi için hem estetik hem de fonksiyonel çözüm arayışında olanlar hangi labioplasti tekniğinin kendileri için uygun olduğu sorusunun cevabını bu yazının devamında bulabilirler.

Labioplasti Prosedürünü Kimler Tercih Ediyor?

Labioplasti; küçük genital dudakları doğuştan anatomik olarak asimetrik olan 20’li yaşlarında genç kızlar tarafından da doğum sonrası genital deformasyonlar yaşayan daha ileri yaş grubu kadınlar tarafından da tercih ediliyor. Vajinal doğumların genital bölgede yarattığı tek defekt küçük genital dudak sarkmaları değil. Dolayısıyla, doğum sonrası total bir genital yapılandırma isteyen hastalarda labioplasti prosedürü; vajinoplasti ya da perine estetiği olarak bilinen perineoplasti ile kombine olarak yapılabiliyor. Vajinoplasti olmak için bize gelen hastalarımız, ağırlıklı olarak bu işlemin labioplasti ile bir arada yapılmasını talep ediyorlar.

Labioplasti İçin Cerrahi Mi, Yoksa Lazer Mi? Hangisi Daha İyi?

Memnuniyet yaratan sonuçlarıyla, labiumların toparlanmasında kullanılan her iki tekniğin de etkili ve güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Yöntemler; labioplasti öncesi sonrası yapılması gerekenler ya da iyileşme süresi açısından fark gösteriyor. Sizin için hangisinin daha uygun olduğunda ise küçük dudakların anatomik yapısı ve boyutu belirleyici oluyor. Lazer tekniğiyle gerçekleştirilen labioplasti, ufak müdahalelerin gerekli olduğu durumlarda daha etkili sonuçlar sunuyor. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen işlem sonrası hasta 7 ila 10 gün içerisinde iyileşme sürecini tamamlamış oluyor. Labioplasti ameliyatı ise; vajinoplasti, perineoplasti gibi başka prosedürlerle kombine edilip edilmeyeceğine bağlı olarak 40 dakika ila 1,5 saat aralığında sürebiliyor. Labioplasti ameliyatı olan hastalar iyileşme sürecinde, lazer ile labioplasti olan hastalara nazaran biraz daha uzun bir süreci göze almalı. Bu da 4 ila 6 haftayı bulabiliyor. Labioplasti için hangi tekniğin kullanılacağında; doku özellikleriniz ve sorunun derecesi rol oynuyor.

Labioplasti Sonrası Ağrı Olur Mu? İz Kalır Mı?

Cerrahi sonrası birkaç gün süren ağrılar iyileşme sürecinde beklenen bir durum olmasına karşın; kliniğimizde bu tedaviyi uyguladığımız hastalarımızın büyük bir kısmı, süreci ağrısız atlattıklarını bildiriyor. Hastalarımız ya da bize çeşitli platformdan ulaşan danışanlarımız ameliyat sonrası iz kalıp kalmayacağını çokça merak ediyorlar. Ameliyat esnasında kullandığımız özel sütür materyaller 4-5 hafta sonra kayboluyor ve işleme bağlı iz kalmıyor.

Labioplasti Ameliyatı Olanların Yorumları Nasıl?

Hastalarımızın büyük bir kısmı labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde ciddi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirtiyorlar. Kontrol muayenelerinde; sürtünmeye bağlı tahrişlerin ortadan kalktığını, vajinal enfeksiyonların azaldığını gözlemliyoruz. Estetik boyutuna gelecek olursak; tayt, mayo, iç çamaşırı gibi vulvayı kucaklayan giysilerin labioplasti öncesi sonrası görsellerini kıyaslayan hastalarımız, bu konuda özgürleştikleri için mutlular. En çok teşekkürü de özgüvenlerini yeniden kazandıklarını söyleyen hastalarımızdan alıyoruz.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları Nedir?

Genital bölgeyi ilgilendiren ameliyatlar hassastır ve özeldir; tecrübe ve uzmanlık gerektirir. Bu tarz ameliyatların nerede gerçekleştirileceği de önemlidir; teknolojik yeterlilik ve donanım gerektirir. Labioplasti ameliyatı fiyatları bu faktörlere bağlı olarak değişir. Doktoru, sağlık personeli ve teknolojik imkanları en büyük 3 avantajı olan kliniğimizden, https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/ bağlantısını tıklayarak online randevu oluşturabilir; estetik ve sağlıklı çözümlerle tedavi olmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

×