Labiolasti Nedir? | Op. Dr. Yuliya Doster - Kadın Hastalıkları Uzmanı

Labiolasti Nedir?

Kızlık zarı dikimi nedir?
8 Haziran 2020
Rahim filmi ile tüpler açılır mı?
15 Temmuz 2020

Labiolasti Nedir?

Labia minora, küçük genital dudakve labia majora, büyük genital dudakameliyatlarıiçerir.

Labioplastidahaçokküçükdudakiçinuygulanırveensıkyapılan genital kozmetikameliyattır. Geneldedudaklarınküçültmesi, bazeniseikidudakarasındaboyutfarkınındüzeltmesişeklindeuygulanır.  Aslındaküçükdudakboyutlarıkişidenkişiyedeğişirveçoğu zaman estetikkaygıdışındabir problem yoktur. Ancakciddibüyümelerde (hipertrofidurumunda), genital kuruluğa, çamaşırasürtünmeileoluşantahrişveinfeksiyonlarınmeydanagelmesine, ilişkideağrıyanedenolabilir.

L minora plastidokuözelliğinegörecerrahiolarakveyalazeryöntemiileyapılabilir.

Cerrahitekniklerfarklıolabilirvelabianınşekliveboyutunavekişininistediğigörünümünegöre, kişiyeözelseçilir.

Labiaminoraplasti bütüncül bir estetik iyileştirme sağlamak amacı ile gerekirse klitoroplasti ile (klitoris üzerindeki fazla sarkmış veya asimetrk olan dokuların çıkarılması işemi) ile birlikte yapılabilir.

Klitoris düzeltmeleri (klitoroplasti) ve küçük dudakçık düzeltmeleri (labiaminoraplasti) cerrahi işlemlerde 2-3 hafta sonrası dikişler tamına yakın iyileşir, doku son görünümü ise 3-4 haftada alır. Lazer labioplasti 7-10 gün içinde tamamına yakın iyileşir.

Labiamajoraplasti büyük genitaldudakçıkların şekil ve boyutlarının düzeltilmesini içerir. Cerrahi doku çıkarılmaları veya yağ dokularının çıkarılması ile otolog yağ dokusu nakli ile dolgunluk arttırılması olarak yapılır. Büyük dudakçıkların düzeltilmesi ile birlikte gerekirse pubis estetiği de yapılabilir.

Büyük dudakçıkların (labiamajora) küçültülmesini ve sarkmaların ortadan kaldırılmasını içeren ameliyatlarda dokuların iyileşmesi 3-4 hafta sürer, dikişlerin görünmez hale gelmesi ise 5-6 haftaya uzar.

Büyük dudakçıkların dolgunluk azaltılması veya dolgunluk arttırılması işlemleri ise deri altında yağ dokusunun miktarını değiştirerek yapılan ve genelde dikişsiz olan uygulamalardır. Bu uygulamalarda kanül denen kalın iğne benzeri giriş yerlerin kapanması 2-3 hafta alır, deri alttaki dokuların iyileşmesi ve şişliklerin ve bazen oluşan morlukların tamamen iyileşmesi de 4-5 haftaya uzar.

Op. Dr. Yuliya Doster

Bir cevap yazın