Kürtaj İşleminden Önce Bilmeniz Gerekenler

Gebeliğin tahliye edilmesi amacıyla gerçekleştirilen kürtaj, hastane ortamında ya da denetime tabi lisanslı kliniklerde uygulanması gereken cerrahi bir prosedür. Kürtaj tıbbi bir zorunluluk ya da bireysel bir talep olabilir. Kürtaj kararı aldığınızda ya da gebeliğe kürtajla müdahale edilmesi gereken durumlarda, dikkat etmeniz gereken en önemli konu klinik ve doktor seçimidir. Gerekçesi her ne olursa olsun; duygusal boyutuyla psikolojik etkileri de olabilen bu işlemin, kalifiye kadın doğum uzmanları tarafından, elverişli klinik koşullarda gerçekleştirilmesi gerekir. Kürtaj ne zamana kadar yapılır? Ağrılı bir işlem mi? Kürtaj öncesi ve kürtaj sonrası nelere dikkat etmeli? Doktor ve klinik seçimi neden önemli? Gerek sosyal medya üzerinden gerekse de Op. Dr. Yuliya Doster Klinik iletişim kanalları üzerinden bize sıkça yönelttiğiniz bu ve benzeri soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Kürtaj Nedir? Ağrılı Bir İşlem Mi?

Kürtaj, genel olarak gebeliğin cerrahi yöntemlerle sonlandırılmasında uygulanan bir prosedür olarak bilinse de, bazı kadın hastalıklarının tanısında ve tedavisinde de kullanılan bir uygulama. Ancak birçoğumuz için kürtaj, çeşitli sebeplerle hamileliğin sona erdirilmesi anlamını taşır. Kelime kökeni itibariyle hastalarda endişe yaratan bir prosedürdür. Doku kazıma anlamına gelen kürtaj, uzun yıllar metal küret aracılığıyla gerçekleştirilen bir işlemdi. Ancak günümüzde kürtaj için kullanılan vakumlu aspirasyon; geleneksel kazıma tekniğini geride bırakmayı başarmış, tüm dünyada ve ülkemizde tercih edilen en yaygın kürtaj tekniği haline gelmiştir.

Tüm prosedürlerin ileri seviye teknolojik ekipmanlarla gerçekleştirildiği kliniğimizde, gebeliğin sonlandırılması işleminde vakumlu aspirasyon tekniği kullanıyoruz. Kürtaj sonrası süreçle ilgili hastalarımızdan aldığımız olumlu geri bildirimler, vakumlu aspirasyon tekniğinin iyileşme sürecindeki avantajlarını destekler nitelikte. Gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunuza ve tıbbi durumunuza bağlı olarak; sedasyon, lokal anestezi ya da genel anestezi altında bu işlemi gerçekleştiriyoruz. Bu sayede işlem esnasında herhangi bir ağrı hissetmiyorsunuz. Bu, basit ve kısa süren bir prosedür olsa da kürtaj sonrası hafif düzeyde ağrılar meydana gelebiliyor ve basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınabiliyor. 

Kürtaj İçin İdeal Zaman Nedir?  

Bu prosedürün gerçekleştirilebilmesi için en önemli kriter yasal düzenlemeler çerçevesinde belirlenen süredir. Kürtaj ne zamana kadar yapılır sorusunun cevabı önemlidir. Bu konuda getirilen yasal sınırlama gebeliğin 10. Haftasına kadar olan süreyi kapsar. Ancak anne ve bebek sağlığının tehdit altında olduğu durumlarda gebeliğin 12. Haftasına kadar da yapılabilir.

Kürtaj Yapılırken Doktor Seçimi Neden Önemli?

Kürtaj, kadınları sadece fiziksel değil ruhsal olarak da etkileyen cerrahi bir operasyon. Bu noktada işlemi gerçekleştirecek hekimin hastasıyla kurduğu duygusal iletişim oldukça önemli. Bu farkındalıkla, uzun yıllardan bu yana kliniğimizde kadın sağlığını ilgilendiren her konuda hastalarımızı tedavi ediyoruz. Kürtaj olmak isteyen ve bu konuda doğru bir adres arayan potansiyel hastalarımız neden bizi seçmeli?

  • Kliniğimizde sadece hastalarımız değil bilgi almak isteyen herkes en doğru şekilde yönlendirilir.
  • Önceliğimiz ticari beklentiler değil her koşulda kadın sağlığıdır.
  • Hasta gizliliği ve güvenliği ön planda tutulur.
  • Kliniğimizde gerçekleştirilen tüm tedaviler ve yapılan cerrahi işlemler ileri seviye teknolojik ekipmanlarla uygulanır.
  • Kürtaj işlemi için dünya genelinde kendini ispatlamış vakumlu aspirasyon tekniği uygulanır.
  • Hastalarımız kürtaj sonrası iyileşme sürecini konforlu ve sıkıntısız bir şekilde atlatırlar.
  • Bilgi, tecrübe, kalite ve teknolojinin güç birliği yaptığı kliniğimizde başarısız kürtaj belirtileri riskiyle karşı karşıya kalmazsınız.

Kürtaj prosedürü hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir; https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/ linkini tıklayarak randevularınızı online oluşturabilirsiniz.

Başarısız Kürtaj Belirtileri Nelerdir?

Başarısız kürtajı, gebeliğin sonlandırılması işleminin gerçekleştirilememesi şeklinde açıklayabiliriz. Burada kürtaj işlemi yapılmıştır ancak gebelik tam manasıyla tahliye edilememiştir. İşlemin tamamlanması aşamasında son kontrollerin yeterince dikkatli yapılmadığı durumlarda gündeme gelebilir. Gebelik kesesinin tam olarak oluşmadığı erken evrelerde, kürtajın ultrason eşliğinde yapılmadığı durumlarda ya da kürtaj sonrası muayenenin ve son kontrollerin gerektiği gibi yapılmadığı durumlarda meydana gelir. Başarısız kürtaj belirtileri; şiddetli ağrı, kanama, ateş gibi semptomlarla ortaya çıkar. Mutlaka takip edilmeli ve doktorla anında iletişime geçilmelidir.

Kürtaj Sonrası Alınan Bebek Ne Yapılıyor?

Kürtaj hakkında 2 konu çok merak ediliyor. Birincisi; kürtaj ne zamana kadar yapılır? İkincisi ise; kürtaj sonrası alınan bebekler ne yapılır? Bebek şeklinin henüz oluşmadığı 10. Hafta altı gebeliklerde alınan kan pıhtısı tıbbi atık olarak değerlendiriliyor.

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

×