İdrar Kaçırma İçin Kişiselleştirilmiş Tedaviler Nelerdir?

İdrar kaçırma, idrarını tutamama ya da tıp literatüründeki adıyla üriner inkontinans; sinir ve kasların zayıflamasına bağlı olarak, idrar kesesindeki basıncı artıran ani reflekslerle ve eylemlerle birlikte ortaya çıkıyor. Bu durumu; doğum, yaşlanma, menopoz, aşırı kilo ya da cerrahi operasyonlar sebebiyle zayıflayan pelvik kaslarının tatsız bir sonucu olarak değerlendirebiliriz. Kadınlarda ileri yaşlarda görülme sıklığı artıyor. Normal doğum yapmış olmak, bebeğin kilolu doğması ya da birden fazla doğum yapmış olmak, doğum sonrası ya da ilerleyen yaşlarda bazı kadınları idrar kaçırma sorunuyla baş başa bırakabiliyor. Bu şikayetle bize başvuran hastalarımız; hapşırma öksürme ya da ağır kaldırma gibi durumlarda idrar kaçırma sorunu yaşadıklarını belirtiyorlar. Peki, bunu önlemenin bir yolu var mı? İdrar kaçırma tedavisi için hangi yöntemler daha etkili? İdrar kaçırma tedavisi ameliyatsız yapılabiliyor mu? Bu soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

İdrar Kaçırma Tedavisi Kişiye Özel Planlanmalı

İdrar kaçırma probleminin tek bir nedeni yoktur. Doğum sonrasının yaygın şikayeti olarak gündeme gelse de farklı nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir. İdrar kaçırmaya yol açan başlıca sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İlerleyen yaş
 • Menopoz
 • Genetik faktörler
 • Obezite
 • Zor doğumlar
 • Böbrekte taş oluşumu
 • Vajinal enfeksiyonlar
 • Diyabet hastalığı
 • İdrar söktürücü özelliği olan bazı ilaçların kullanımı

Farklı sebeplerle oluşan hastalıkların tedavisinde herkes için geçerli olabilecek standart bir yaklaşımdan söz edemeyiz. Bu sebeple idrar kaçırma için kişiselleştirilmiş tedaviler oluşturulmalıdır. İdrar kaçırma tedavisi için bizimle iletişime geçebilir; https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/ bağlantısı üzerinden randevularınızı online oluşturabilirsiniz.

Kliniğimizde İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Öncelikle, idrar kaçırma sorununa yol açan nedenleri tespit etmemiz gerekiyor. Bunun için şu bilgilere ihtiyacımız var:

Hastanın;

 • Kronik ve sistematik hastalıkları var mı?
 • Rutin olarak kullandığı ilaçlar var mı?
 • Doğum yapmış mı?
 • Cerrahi öyküsü var mı?
 • Hangi ameliyatları geçirmiş?
 • İdrar tutamamaya eşlik eden başka şikayetleri var mı?

Yaptığımız sözlü görüşme sonrasında; fiziki muayeneler ve gerekli olan laboratuvar tetkiklerinin tamamlatılmasıyla birlikte tedavi planlaması aşamasına geçiyoruz. İdrar kaçırma tedavisi için uyguladığımız lazer tekniği, idrar tutamama problemlerinin azaltılmasında ya da giderilmesinde son derece başarılı ve tatmin edici sonuçlar sunuyor. Lazer ile idrar kaçırma tedavisi için ileri seviye teknoloji Femilift marka karbondioksit lazer cihazı kullanıyoruz. Doğum sonrası vajinal genişlemeye bağlı olarak idrar kaçırma sorunu yaşayan hastalarımıza uyguladığımız lazerle vajina sıkılaştırma işlemi, idrar kaçırma sorunlarının çözümünde de etkili oluyor. İdrar kaçırma lazer tedavisi alan hastalarımız, elde ettikleri sonuçlardan son derece memnun. Ameliyatsız bir tedavi yöntemi olması sebebiyle de daha çok tercih ediliyor.

Ameliyatsız İdrar Kaçırma Tedavisi Hakkında Neyi Bilmelisiniz?

Lazer ile idrar kaçırma tedavisi, cerrahi olmayan etkili tedavi yöntemlerinden bir tanesi. Ancak bu noktada önemli olan yaşadığınız problemin ne boyutta olduğu ve buna eşlik eden farklı sorunların olup olmadığıdır. Lazer tekniği sizin için uygun bulunmuşsa, en büyük avantajınız iyileşme süreciyle ilgilidir. Kesi, dikiş, kanama, ağrı, acı gibi ameliyat sonrası karşılaşabileceğiniz ve istirahat etmenizi gerektiren durumları idrar kaçırma lazer tedavisi sonrası yaşamazsınız. Kliniğimizde 20 dakikada ağrısız bir şekilde tamamlanabilen işlem sonrası, gündelik yaşantınıza kaldığınız yerden devam etmenizin önünde engel teşkil edecek bir durumla karşılaşmazsınız.

Kegel Egzersizleri İdrar Kaçırma Tedavisinde Etkili Mi?

Kegel egzersizi vajina çevresindeki kasların güçlendirilmesine yönelik uygulanır. Kegel egzersizleri şu faydaları sağlar.

 • İdrar kaçırma problemlerinin önlenmesinde
 • Vajinismus tedavisinde
 • Orgazm kalitesini artırmada
 • Vajinal sıkılığın muhafaza edilmesinde
 • Normal doğumlara hazırlık sürecinde

Kegel egzersizleri idrar kaçırma tedavisi için tek başına güçlü bir yöntem olmasa da önemli bir destekleyicidir ve idrar kaçırma probleminin giderilmesinde ek kuvvet olarak fayda sağlar.

İdrar Kaçırma Tedavisinde Size Hangisi Uygun?

Tedaviler; ihtiyaçlara göre planlanan, kişiselleştirilmiş seçeneklerden oluşur. Doktor görüşmesi ve muayenesi olmadan, hangi yöntemlerin sizin için daha uygun olacağına karar veremezsiniz. İdrar kaçırma sorunu yaşıyorsanız, bu durumu zamana ertelemeden https://www.yuliyadoster.com/iletisim/ linkinde yer alan iletişim bilgilerimiz üzerinden bize ulaşabilir; yeterli teknolojik ekipmanlara sahip olan kliniğimizde bu şikayetinizden tere yağından kıl çeker gibi kurtulabilirsiniz. Doğum sonrası idrar kaçırma problemi ve lazerle idrar kaçırma tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız https://www.yuliyadoster.com/tedavi/dogum-sonrasi-idrar-kacirma/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

Op. Dr. Yuliya Doster
×