Himenoplasti Nedir?

Kızlık zarının cerrahi işlemlerle onarılması ve yenilenmesi işlemi himenoplasti olarak adlandırılıyor. Kelime kökeni açısından himenoplasti nedir diye merak ediyorsanız; himen (hymen) yunanca zar anlamına geliyor. Himenoplasti zar ve sütür kelimelerinin birleşiminden doğuyor. Sütür tıpta bozulmuş dokuların cerrahi olarak dikilmesi işlemi. Himenoplastinin herkesçe bilinen adı kızlık zarı dikimi. Üzerine çokça tartışılan ve fikir beyan edilen bir konu. Bazen tıbbi bir gereklilik bazen de estetik bir tercih. Bu yazıda; himenoplasti nedir /kızlık zarı dikimi hangi nedenlerle yapılır? Nelere dikkat etmek gerekir? İşlem teknikleri nelerdir? Gibi çokça merak edilen soruların cevaplarını bulacaksınız.

Himenoplasti Nedir /Kızlık Zarı Dikimi Hangi Nedenlerle Yapılır?

Himenoplasti nedir /kızlık zarı dikimi neden yapılır? Bu sorulara yanıt vermeden önce kızlık zarının nasıl bir yapıda olduğunu anlatmak istiyorum. Kızlık zarı, vajinanın 1-2 cm gerisinde bulunan doku kıvrımıdır. İnce, kalın ya da esnek yapıda olabilir. Birçok kültürde bekaretin sembolü olarak kabul edilen bu zar doku, baskıcı toplumlarda korku ve kaygıyla korunmaya çalışılan kutsal bir emanet gibidir. Bazı kişiler basit fiziksel aktiviteler sonucu bile bekaretlerini kaybettikleri endişesini yaşarlar. Oysa kızlık zarının bütünlüğünün bozulması sanıldığı kadar kolay değildir. Bazen cinsel ilişkiyle dahi zedelenmeyebilir. Bu biraz da kızlık zarının yapısıyla ilgilidir. Kızlık zarının bozulabilmesi için vajinaya doğrudan bir müdahale gerekir. Sert mastürbasyon hareketleri, vajinaya bir cismin sokulması, bölgede baskı ve travma yaratan darbeler, cinsel birleşme, ya da cerrahi müdahalelerle kızlık zarı bozulabilir. Himenoplasti ile yapısı ve bütünlüğü bozulmuş kızlık zarı cerrahi olarak yeninden oluşturulur. Himenoplastiyi gerektiren farklı sebepler olabilir. Kızlık zarı dikimi daha çok baskı altında korkuyla talep edilen bir prosedür olarak gündeme gelse de kişisel tercihlerle de talep edilebiliyor.

Himenoplasti Sonrası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kızlık zarı dikimi ameliyatları geçici ya da kalıcı olarak yapılabiliyor. Ayrılan dokuların birleştirildiği kızlık zarı dikimi ameliyatları geçici yöntemlerle uygulanmışsa ilişkiden 5 ila 7 gün öncesinde yapılması gerekiyor. Kalıcı yöntemle yapılan operasyonda, himenoplasti sonrası cinsel ilişkinin zamanlaması önemli değil. Ne zaman ilişkiye girilirse, kanama o zaman gerçekleşiyor. Basit bir prosedür olsa da bunun cerrahi bir işlem olduğu unutulmamalıdır. Himenoplasti sonrası gündelik yaşantıyı sekteye uğratacak sıkıntılar oluşması her ne kadar beklenmese de riskli olabilecek davranışlardan kaçınmak gerekiyor.

Himenoplasti İyileşme Süreci Nasıldır? Nelere Dikkat Etmeli?

Kolay ya da zor her cerrahi prosedürün komplikasyon oluşumu riski vardır. Bunu asgari düzeye indirgemek biraz da kişilerin işlem sonrası ne kadar özenli davrandıklarına bağlıdır. Himenoplasti iyileşme süreci aşamasında nelerle karşılaşabileceğinizi ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İşlem bölgesinde ağrı kesici kullanımıyla kontrol altına alınabilen veya ağrı kesiciye gerek kalmadan da tolere edilebilen ağrılar meydana gelebilir. 3 gün sonra geçmesi beklenir.
  • Himenoplasti iyileşme süreci aşamasında ilk 10 gün sızıntılar oluşabilir.
  • Zorlayıcı fiziksel aktivitelerden kaçınmak kaydıyla gündelik yaşantınıza devam edebilirsiniz.
  • Ağır kaldırmamaya özen göstermeli, bisiklet ve at binme gibi faaliyetleri ertelemelisiniz.
  • İşlem sonrası ıkınma zorlayıcı bir harekettir. Dikiş yerlerinde açılmalara yol açabilir.

Himenoplasti Sonrası Kanama Olmazsa?

Himenoplasti /kızlık zarı dikimi ameliyatları sonrası ilk ilişkiye girdiğinizde büyük olasılıkla kanama gerçekleşir. Burada önemli olan, kızlık zarı ameliyatının kalıcı mı yoksa geçici mi olduğudur. Geçici kızlık zarı dikiminin ilişkiye yakın bir zamana programlanması gerekir. Kısacası himenoplasti sonrası her iki teknikte de ilişkiyle birlikte %95 oranda kanama gerçekleşecektir.  

Himenoplasti / Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları Nedir?

Himenoplasti nedir /kızlık zarı dikimi pahalı bir işlem mi gibi konular merak ediliyor. Özellikle Internet üzerinden fiyat bilgisi araştırmaları çok yoğun bir şekilde yapılıyor. Kızlık zarı dikimi ameliyatları ya da diğer prosedürler hakkında en doğru ve sağlıklı bilgiye internet üzerinden değil işlemin gerçekleştirileceği klinikle iletişime geçerek ulaşabilirsiniz. Fiyatlar üzerinde, doktor seçimi, klinik seçimi, prosedürün hangi teknikle gerçekleştirileceği gibi unsurlar rol oynar ve kızlık zarı dikimi ameliyatı ile ilgili oluşacak maliyet bu faktörlere göre değişir. Himenoplasti hakkında daha detaylı bilgi almak için https://www.yuliyadoster.com/tedavi/himenoplasti/ sayfamızı ziyaret edebilir, https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/ linkini tıklayarak online randevu oluşturabilirsiniz.

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

×