Himenoplasti İşlemi Öncesi Ve Sonrası Yapmanız Gerekenler

Himenoplasti ya da herkesçe bilinen ismiyle; kızlık zarı dikimi ameliyatı, bütünlüğü bozulmuş dokunun onarılmasıyla gerçekleştirilen ve estetik jinekoloji alanında uzmanlık gerektiren cerrahi bir prosedürdür. Himenoplastiye farklı gerekliliklerle ya da kişisel tercihlerle ihtiyaç duyulabilir. Etik olup olmadığı konusunda birçok fikir ayrılığı var. Ancak bu konu üzerinde ne kadar tartışılırsa tartışılsın, kızlık zarı dikimi ameliyatı, bir kadının kendi bedeni üzerindeki tasarrufuyla ilgilidir ve illegal bir prosedür değildir. Vajen girişinde bulunan ve himen adı verilen bu kıvrımlı dokunun, enfeksiyonlar karşısında koruyucu kalkan görevi üstlendiği söylense de kızlık zarının herhangi bir fonksiyonel özelliği bulunmuyor. Bazı toplumlarda ve kültürlerde bekaret sembolü olarak kabul edilmesi, kutsallaştırılması ve de tabulaştırılması; çeşitli sebeplerle kızlık zarı dokusu bozulmuş olan kişileri himenoplastiye yönlendirebiliyor. Cinsel ilişkinin zor kullanılarak gerçekleştiği tecavüz gibi bir vahşetle mağdur edilmiş ve psikolojik açıdan yıkıma uğramış genç kızlar için himenoplasti; terapinin ve tedavinin bir parçası olabiliyor. Herhangi bir mağduriyet ya da pişmanlık hikayesi olmaksızın, tamamen estetik bir tercih olarak da kızlık zarı dikimi ameliyatı talep edilebiliyor. Nedenleriniz ne olursa olsun, himenoplasti olma kararı sizin tasarrufunuzdur ve bu konudaki talebiniz yargılanamaz. Himenoplasti işlemi öncesi ve sonrası nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Kızlık Zarı Dikimi Ameliyatı İçin Doktor Ve Klinik Seçimi Neden Önemli?

Himenoplasti, az önce de bahsettiğimiz gibi bazen mağduriyet ya da pişmanlık gibi gerekçelerle talep edilebiliyor. Korku, kaygı ya da çaresizlik gibi duygularla hareket ederek yapılan yanlış seçimler sonucu; sağlığınız da zarar görebilir bütçeniz de. Bu işlem, cerrahi bir prosedürdür ve mutlaka bir jinekolog tarafından, denetimli klinik ortamlarda gerçekleştirilmelidir. Bazı durumlarda ucuz fiyat kriterini öncelikli tutmak da hatalı seçimlere yol açabiliyor. Kızlık zarı dikimi ameliyatı teknolojik donanım açısından yetersiz kliniklerde, yeterli tecrübeye sahip olmayan hekimler tarafından gerçekleştirilmişse yapılan işlemin başarısız olma ve hiçbir işe bir işe yaramama olasılığı da gündeme gelebiliyor. Bu durumda himenoplastiyi ucuza mal etmiş gibi görünseniz de amacına ulaşmayan bir cerrahi prosedür geçirmiş ve üste para vermiş olursunuz.

Kızlık zarı dikimi ameliyatı için kliniğimizle iletişime geçebilir veya https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/ linkini tıklayarak randevularınızı online oluşturabilirsiniz. Bizi güvenle tercih etmeniz için 4 önemli nedeniniz var:

  1. Mahremiyetiniz ve gizliliğiniz koruma altındadır.
  2. Tedavilerimiz multidisipliner yaklaşımları içerir.
  3. Doktorumuz Yuliya Doster, sadece bir Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı değil aynı zamanda estetik jinekoloji ve cinsel terapi gibi alanlarda eğitimler almış, uzmanlaşmış ve uzun yıllara dayanan mesleki tecrübesi olan bir hekimdir.
  4. Kliniğimiz üst düzey teknolojik ekipmanlara sahiptir.

Himenoplasti Prosedüründe Hangi Teknik Tercih Edilmeli?

Himenoplasti prosedüründe cevabı merak edilen sorulardan bir tanesi de; hangi tekniğin daha iyi ya da daha doğru olduğu. Kızlık zarı dikimi ameliyatları için kullanılan tekniklerin avantajları ya da dezavantajları belirleyici kriterler değil. Himenoplasti prosedürünü temel olarak kalıcı veya geçici olmak üzere iki farklı yöntemle gerçekleştiriyoruz. Hangi tekniğin uygulanacağına karar vermemizde ise zamanlama önemli rol oynuyor. Himenoplasti sonrası cinsel ilişkinin ne zaman gerçekleşeceğine bağlı olarak prosedür planlaması yapıyoruz. Geçici kızlık zarı dikimi ameliyatları zaman sınırlıdır ve ilişkiden 1 ila 7 gün öncesinde yapılmalıdır. Himenoplasti için kalıcı yöntem tercih etmişsek, iyileşme süreci tamamlandıktan sonra ne zaman isterseniz o zaman cinsel ilişkiye girersiniz ve o vakitte kanama gerçekleşir.

Himenoplasti Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

Kızlık zarı dikimi ameliyatları meşakkatli iyileşme süreçlerine tabi değildir. Hastaların gündelik yaşantılarını devam ettirmelerine engel teşkil etmese de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Himenoplasti sonrası ile ilgili öncelikle şunu bilmeniz gerekir; ister geçici ister kalıcı olsun, bu bir cerrahi prosedürdür. Her ne kadar uygulama açısından zahmetsiz olsa da tüm ameliyatlarda olduğu gibi iyileşme sürecinde hijyen kuralları önem arz eder. Kalıcı teknikle yapılan himenoplasti sonrası, doku iyileşmesi gerçekleşmeden cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Bu da yaklaşık 2 ayı bulabilen bir süreçtir. Kliniğimizde gerçekleştirilen himenoplasti prosedürü hakkında daha detaylı bilgilere https://www.yuliyadoster.com/tedavi/himenoplasti/ bağlantısı üzerinden erişebilir; sosyal medya hesaplarımız üzerinden bizi takip ederek, himenoplasti ve diğer prosedürlerimiz hakkında çektiğimiz videolara ulaşabilirsiniz.

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

×