Geçmeyen Vajinal Mantar Hakkındaki Tüm Sorular

Vajinal mantar kadınlar arasında oldukça yaygın görülen bir genital hastalık. Kaynaklarda vajinal kandidyaz olarak da yer alıyor. Vajinal mantar; kandida olarak isimlendirilen mantar hücrelerinin aşırı şekilde çoğalmasıyla oluşuyor. Akıntı ve kaşıntıyla kendini belli eden vajinal mantar; tedavi edilmediği takdirde, vulva ve vajinal dokulardan makata kadar yayılabilir. Öte yandan mantar enfeksiyonun yol açtığı şiddetli kaşıntılar, günlük yaşantıyı etkileyecek düzeyde rahatsız edici olabilir. Bu yazımızda geçmeyen vajinal mantar hakkında en çok merak edilen soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Vajinal Mantar Nedir? Neden Olur?

Her kadının vajinasında maya tipi bir mantar türü olan candida albicans bulunur. Normal şartlarda sorun yaratmayan bu mantar türünün aşırı çoğalması, enfeksiyona yol açar. Vajinal mantar hastalığının ortaya çıkmasına sebep olan durum vajina florasının bozulmasıdır. Kadınların büyük bir kısmı hayatlarının en az bir döneminde bu sorunu yaşarlar. Peki vajina florasının bozulmasına ve geçmeyen vajinal enfeksiyon sorununa yol açan bu durum hangi sebeplerle tetiklenebilir?

 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Hormonal dengesizlik
 • Doğum kontrol hapları
 • Östrojen düzeyini artırmaya yönelik uygulanan hormon tedavileri
 • Şeker hastalığı
 • Uyku düzensizliği, stres, kötü beslenme gibi sağlıksız yaşam alışkanlıkları

Geçmeyen Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

Geçmeyen vajinal mantar enfeksiyonunun en yaygın belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vajinal Akıntı

Vajinal mantarın en belirgin semptomu vajinal akıntılardır. Ancak her türlü akıntı problemi, mantar enfeksiyonu olduğunu göstermez. Burada önemli olan akıntıların; rengi, kıvamı ve kokusudur. Vajinal mantar varlığında meydana gelen akıntılar genel olarak beyaz renkte, kıvamlı ve kokulu olurlar.

 • Kaşıntı

Şiddetli vajinal kaşıntıları, geçmeyen vajinal enfeksiyon probleminin en sıkıntılı durumu olarak nitelendirebiliriz. Akıntıya eşlik eden kaşıntı problemi, vajinal mantar habercisi olabilir.

 • Vajina Çevresinde Yanma Ve Acı

Tahrişe bağlı olarak vajinaya komşu dokularda yanma ve acı hissi oluşabilir.

 • Ağrılı Cinsel İlişki

Geçmeyen vajinal mantar enfeksiyonu cinsel ilişki esnasında ağrı ya da acı hissedilmesine yol açabilir.

 • İdrar Yaparken Yanma

İdrar yaparken yanma sorunu ilk olarak akla idrar yolları enfeksiyonunu getirse de bir diğer nedeni de vajinal mantar enfeksiyonudur. Tahrişe bağlı olarak idrara çıkarken yanma meydana gelebilir.

Vajinal Mantar Nasıl Geçer?

Yukarıda vajinal mantarın en yaygın görülen semptomlarına yer verdik. Bu belirtiler içerisinde en tipik olanları akıntı ve kaşıntıdır. Semptomlar dikkate alınmalı ve mutlaka doktora gidilmelidir. Zira mantar enfeksiyonunun yayılma potansiyeli vardır. Geçmeyen vajinal enfeksiyon problemleri için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gidilmelidir. Yapılan jinekolojik muayenenin ve vajinal kültür testinin sonuçlarına göre vajinal mantar tanısı konulur ve tedavi planlaması yapılır. Vajinal mantar tedavisi kişiye özeldir ve hastalığın şiddetine göre belirlenir. Tedavide; ağızdan alınan tabletler, merhemler ve fitiller kullanılır.

Geçmeyen vajinal enfeksiyon sorunu aynı zamanda vajinal bollaşma sebebiyle de gündeme gelebilir. Kliniğimizde Femilift karbondioksit fraksiyonel lazer ile vajinal sıkılaştırma tedavisi uyguladığımız hastalarımızda, tekrarlayan vajinal enfeksiyon problemlerinin ortadan kalktığını gözlemliyoruz.

Geçmeyen Vajinal Mantar Enfeksiyonundan Korunmak İçin Ne Yapmalı?

İlaçlı tedavinin yanı sıra kişilerin mantardan korunmak ya da tedavi sürecini desteklemek adına bireysel olarak alması gereken bazı tedbirler vardır. Vajinal mantar oluşumuna zemin hazırlayan faktörleri devreden çıkararak işe başlayabilirsiniz. Genital bölge kaşıntısı için evde ne yapmalı diye soranlar şu noktalara dikkat etmeliler:

 • Dar giysilerden uzak durmalısınız
 • Pamuklu iç çamaşırları tercih etmeli ve iç çamaşırınızı sık sık değiştirmelisiniz
 • Genital bölgenizi temiz ve kuru tutmalısınız
 • Vajina bölgesini sabunla yıkamamalı, vajina içine doğru duş tutmamalısınız
 • Tedaviniz tamamlanıncaya kadar tampon kullanmamalısınız
 • Islak mayo ile uzun vakitler geçirmemelisiniz
 • Tedavi süresince cinsel ilişkiye girmemelisiniz
 • Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli ve sağlıklı hale getirmelisiniz.

Vajinal Mantar Tedavisi İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Geçmeyen vajinal enfeksiyon; gündelik hayatı, cinsel sağlığı ve fiziksel konforu büyük ölçüde sarsan bir sağlık sorunudur. Genital bölge kaşıntısı için evde ne yapmalı sorusu çevreye değil jinekoloğa yöneltilmelidir. Genital bölgeye tavsiye üzerine uygulanan ürünler doğal ya da bitkisel dahi olsalar, enfeksiyonu tetikleyecek içeriklere sahip olabilirler.

Doğru bir teşhis ve size uygun bir tedaviyle kısa sürede sağlığınıza kavuşmak için bizimle iletişime geçebilir, randevu almak için; https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/ linki üzerinden form doldurabilirsiniz. 

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

Op. Dr. Yuliya Doster
×