Geçici Kızlık Zarı Dikimi Ve Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Arasındaki Fark Nedir?

Kızlık zarı dikimi ya da tıp literatüründeki adıyla himenoplasti çeşitli sebeplerle zedelenmiş kızlık zarı dokusunun yeniden oluşturulması işlemidir. Bu prosedürün amacı işlem sonrası ilk cinsel ilişkide kanamanın oluşmasını sağlamaktır. Ameliyat geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Her iki uygulama sonrasında da ilk ilişkide kanama sağlanır. Kızlık zarı dikiminin hangi şekilde gerçekleşeceğine jinekolojik muayene esnasında karar verilir. Karar verme sürecinde etkili olan en önemli faktör cinsel ilişki zamanlamasıdır. Detaylara geçmeden önce en basit haliyle zamanlama kavramını şu şekilde açıklayabilirim; geçici kızlık zarı dikimi, cinsel ilişkinin gerçekleşeceği tarihe yakın bir zamanda yapılmalıdır. Diğer bir seçenek olan kalıcı kızlık zarı dikimi ise adından da belli olduğu üzere cinsel ilişkide zaman baskısı yaratmaz; siz ne zaman ilişkiye girerseniz o zaman kanama gerçekleşir. Kızlık zarı dikimi ameliyatları hakkında merak ettiğiniz soruların cevabını almak için yazımın devamını okuyabilirsiniz.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Himenoplastinin yöntemlerinden biri olan geçici kızlık zarı dikimi; cinsel ilişkiye girmeden 1 ila 7 gün arasında gerçekleştirilmesi gereken bir prosedürdür. Sonrasında etkinliğini kaybedebilir. Ortalama 10 dakika süren bu işlem yanlış bir uygulamaya kurban gitmediyse, cinsel ilişki esnasında kanama gerçekleşir. Gereğinden fazla yapılan daraltma cinsel ilişkiyi zora sokabilir. Genel olarak lokal anestezi altında gerçekleştirilebilen geçici kızlık zarı dikimi; kısa vadeli çözüm sunan bir seçenektir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Himenoplasti prosedüründe zamanı kısmen kısıtlayıcı bir unsur olmaktan çıkaran diğer yöntem ise kalıcı kızlık zarı dikimi seçeneğidir. Kısmen diyerek neyi kastettiğimi şu şekilde açıklayayım; kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatlarından sonra cinsel ilişki için doku iyileşmesinin tamamlanması beklenmelidir. Yani 2 ay cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Bunun dışında zaman açısından ilişkiye getirilen bir sınırlama yok. İşlem kalıcıdır ve siz ne zaman ilişkiye girerseniz kanama o zaman gerçekleşir. Ortalama 20 dakika süren ameliyat, genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Kızlık Zarı Dikimi Hangi Tekniklerle Yapılabilir?

Kızlık zarı dikimi ameliyatlarında kullanılan 2 teknik var. Birincisi mikrocerrahi yöntem ikincisi ise flep yöntemi. Kızlık zarının bütünlüğü tamamen bozulmamışsa, zedelenme varsa mikrocerrahi yöntem tercih edilebilir. Yırtılan kenarların kesilerek bir araya getirilmesiyle gerçekleştirilir. Flep yöntemi ise kızlık zarının doku kaydırma tekniğiyle dikilmesi işlemidir. Flep yöntemi, özellikle de kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatlarında daha etkili sonuçlar sunar.

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır Mı?  

Kızlık zarı dikimiyle ilgili çokça merak edilen bir konu var. O da yapılan işlemin anlaşılıp anlaşılmayacağı. İster geçici kızlık zarı dikimi olsun ister kalıcı kızlık zarı dikimi; partneriniz bu işlemi yaptırdığınızı anlayamaz. Jinekolog değilse tabi! Kızlık zarı dikimi jinekolojik muayeneyle anlaşılabilir.

Kızlık Zarı Dikiminde Uygulanacak Yöntemlere Nasıl Karar Verilir?

Öncelikle jinekolojik muayene yapılmalıdır. Kızlık zarının yapısı, yırtılma şekli ve yırtılmanın ne boyutta gerçekleştiği önemlidir. Jinekolojik muayene sonrası hastanın öyküsüne göre ameliyat şekline ve tekniğine karar verilir. Uygun olan en ideal yöntemin belirlenmesinde; cinsel ilişkiye ne zaman girileceği ve kızlık zarının ne derece zedelendiği rol oynar. İşlemin başarılı olabilmesi ve işlem sonrası sıkıntılı bir durumla karşılaşmamak için tecrübeli bir jinekoloğa başvurulmalıdır. Ameliyat öncesi ve sonrası süreçlerle ilgili doktorun tavsiyeleri dikkate alınmalı, iyileşme sürecinde uyulması gereken kurallar ihlal edilmemelidir. Himenoplasti basit ve zahmetsiz bir uygulama olsa da cerrahi bir prosedürdür.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı

Kızlık zarı dikimi fiyatı; ameliyatta kullanılacak anestezi şekline, uygulanacak tekniğe ve ameliyatın gerçekleşeceği kliniğe göre değişiklik gösterir. Fiyat araştırması yaparken Internet üzerinde karşılaştığınız rakamlar bu sebeplerle yanıltıcı olabilir.  Kızlık zarı dikimi ameliyatlarında fiyat kriterinin yanı sıra klinik koşulları da öncelemenizi tavsiye ediyorum. Himenoplasti cerrahi bir müdahaledir ve uzman jinekologlar tarafından uygun hastane veya klinik koşullarda gerçekleştirilmelidir. Kızlık zarı dikimi ameliyatları hakkında fiyat bilgisi almak için bizimle iletişime geçebilir https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/ adresi üzerinden online randevu oluşturabilirsiniz. Himenoplasti ya da kızlık zarı dikimi hakkında daha fazla bilgiye https://www.yuliyadoster.com/tedavi/himenoplasti/ bağlantısı üzerinden erişebilirsiniz.

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

Op. Dr. Yuliya Doster
×