Cinsel Terapi İle Vajinismus Tedavisi

Vajinismus sorununun ülkemizde ve dünya genelinde görülme sıklığı ile ilgili çeşitli istatiksel bilgilere denk geliyoruz. Ancak ne yazık ki hiç birisi netlik içermiyor. Vajinismus utanç duygusuyla gizli tutulmaya ve saklanmaya çalışılan cinsel problemlerden bir tanesi. Buna bir de hiç farkında olmamak gibi bir durum da eklenince kesin ya da yaklaşık bir rakamsal veri paylaşmak çok da mümkün olmuyor. Her kadında farklılık göstermekle birlikte en yaygın vajinismus belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Cinsel ilişki sırasında bacakları refleks olarak kapatmak
  • Vajinal kasların istemsiz olarak kasılmasıyla cinsel birleşmenin gerçekleşememesi ya da güçlükle gerçekleşmesi
  • Ağrılı cinsel ilişki
  • Jinekolojik muayene olamamak ve smear testi yaptıramamak
  • Tampon kullanamamak

Şayet siz de bu semptomlardan birini veya bir kaçını yaşıyorsanız, vajinismus tedavisi için beklemeden ve ertelemeden adım atmanız gerekiyor. Zira vajinismus zamanla kendiliğinden geçen bir sorun değil. Ertelemek mevcut sorunu derinleştirerek tedavi sürecini uzatır.

Vajinismus Tedavisi İle İlgili Seçenekleriniz Neler?

Bir kadını vajinismusa götüren yolun taşları küçük yaşlardan itibaren döşenmeye başlamıştır. Öğrenilmeyen, öğretilmeyen, hakkında hiç konuşulmayan ve kadın bedeninde yok sayılan genital bölgenin aktif cinsel yaşama geçiş sürecinin sancılı olması doğaldır. Vajinismus hastalığı, yetiştiriliş tarzıyla ilişkili olduğu kadar taciz ve tecavüz gibi fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalmanın bir sonucu olarak da gündeme gelebilir. Buna ek olarak, genital bölge, cinsel ilişkiyi zor kılan ya da mümkün kılmayan yapısal bir bozukluğa sahip olabilir. Bu da kadınları cinsel yaşamdan uzaklaştıran önemli bir nedendir. Görüldüğü üzere, vajinismusun ya psikolojik altyapısı vardır ya da psikolojik sonuçları. Dolayısıyla vajinismus tedavisi için cinsel terapi, diğer seçenekler içerisinde oldukça önemli ve ayrıcalıklıdır. Psikoterapi yaklaşımlarını içeren cinsel terapi dışında; akupunktur, botoks, cerrahi gibi yöntemler de mevcuttur. Vajinismus belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız web sayfamız üzerinden; https://www.yuliyadoster.com/tedavi/vajinismus/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Vajinismus Tedavisi İçin En Çok Cinsel Terapi Tercih Ediliyor

Vajinismus sebebiyle cinsel ilişki esnasında yaşanan anksiyete istemsiz kasılmalarla sonuçlanıyor. Burada önemli olan korku ve endişenin kaynağını tespit edebilmektir. Vajinismus sorunu yaşayan kadınların bilinçaltında yerleşik olan yanlış düşünce kalıplarını doğru olanlarıyla değiştirmek için psikoterapi yöntemlerine ihtiyacımız vardır. Bu sebeple cinsel terapi tedavinin en önemli basamağıdır. Tedavi sadece bireysel değildir. Cinsel terapi seanslarına zaman zaman eşlerin de iştirak etmesi gerekir. Cinsel terapi bilişsel ve davranışsal yöntemlerden oluşur. Bilişsel yöntemlerle beynin doğru karar verebilmesi sağlanır. Davranışsal cinsel terapilerde ise egzersizler devreye girer. Nefes egzersizleri, parmak egzersizleri, kegel egzersizleri, masaj gibi vajinanın penisi kabullenmesine zemin oluşturacak pratikler yaptırılır. Ek olarak kadının genital bölgesiyle arasındaki duygusal soğukluğun giderilmesi önemli bir konudur. Çıplaklık egzersizleri ve ayna egzersizleri ise buna yöneliktir.

Bursa’da Vajinismus Tedavisi İçin Nereye Gitmeli?

Vajinismus tek bir uzmanlık alanının konusu olan bir hastalık değil. Multidisipliner yaklaşımlarla tedavi edilmesi gereken bu sorun karşısında ilk olarak yapılması gereken şey bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak olmalıdır. Basit bir jinekolojik muayene ile teşhis edilebilen vajinismus, ancak doğru yöntemlerle tedavi edildiği müddetçe çözülebilen bir cinsel sorundur. Vajinismus tedavisi bursa aramalarında Op. Dr. Yuliya Doster klinik ile ilgili birçok olumlu hasta yorumuna denk gelmeniz tesadüf değil. Vajinismus, sadece bir jinekolog tarafından çözülemeyeceği gibi sadece bir psikolog tarafından da çözülemeyebilir. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar, kliniğimizde başta cinsel terapi olmak üzere multidisipliner yaklaşımlarla tedavi edilirler. Kliniğimizde uygulanan vajinismus tedavisi hakkında daha fazla fikir edinmek istiyorsanız web sayfamızı inceleyebilir ya da sosyal medya üzerinden bizi takip edebilirsiniz. Vajinismus sorununa ve çözümüne yönelik yayınladığımız videolara şöyle bir göz atarsanız, vajinismusun dermansız bir dert olmadığını kolayca görebilirsiniz. Vajinismus tedavisi bursa iletişim bilgilerimizehttps://www.yuliyadoster.com/iletisim/ bağlantısından erişebilir;randevularınızı, https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/ linki üzerinden online oluşturabilirsiniz.

Unutmayın, mutlu ve sağlıklı bir cinsel yaşam sosyal hayata daha özgüvenli bir katılım anlamını taşır. Kendini sevmek ya da kendine bakmak bir bütündür ve genital bölge bu bütünün en önemli parçasıdır. Sinyallere kulak verin. Vajinismus ertelemeye gelmez!

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

×