Cinsel İlişkiden Korkan Kadın Ne Yapmalı?

Korku, zihnin yarattığı kötü senaryoların iç dünyamızdaki tezahürüdür. Tehlikeli olasılıklar karşısında geliştirdiğimiz bir duygudur. Cinsellik kavramı tüm toplumlarda tam bağımsızlığını ilan etmediği sürece, bazı kesimler tarafından korkuyla anılmaya ve ilişkilendirilmeye devam edecektir. Oysaki cinsellik doğası gereği özgürdür, gelişmeye açıktır, dar kalıplara sığmaz. Cinsellik kavramı baskı altında şekillenen kadınların bir kısmı korku ve kaygı gibi sebeplerle cinsel ilişkiye girememe sorunu yaşıyor. Konuyu kendine saklamak, yok saymak ya da çözüm için yanlış kaynaklara başvurmak tedavi sürecini daha da güç hale getiriyor. Bu bir hastalık mı? Diye soruyor olabilirsiniz. Cinsel ilişkiye girememe, nedenlerinin araştırılıp tespit edilmesi, başta cinsel terapi olmak üzere farklı yaklaşımlarla tedavi edilmesi gereken tıbbi bir durumun sonucudur. Bunun en yaygın sebebi vajinismustur. Tedavinin en önemli adımı ise farkındalık.

Vajinismus Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sık duyuyoruz, çokça araştırıyoruz. Fikrimiz var ancak bilgimiz eksik. Cinsel yaşamdaki tüm aksaklıkları vajinismusa bağlayamayacağımız gibi sürdürülebilir olmaktan çıkan cinsel ilişki girişimlerine de kayıtsız kalamayız. Problemleri fark etmek sizin, teşhis etmek ve tedavi yöntemleri belirlemekse bizim işimiz. Farkındalık ve yüzleşme için doğru kaynaklardan bilgi edinmek gerekiyor. Vajinismus nedir? Belirtileri nelerdir? Vajinismus tedavisi nedir? En çok bu soruların cevabı merak ediliyor.

Cinsel ilişkiye girememe sorununun altında büyük ölçüde vajinismus hastalığı yatar. Cinsel ilişki esnasında vajinada meydana gelen istemsiz kasılmalar birleşmeyi güç ya da olanaksız kılar. Vajinismus, ağrılı cinsel ilişkiye de sebep olabilir, cinsellikten tamamen kaçınmaya da. Vajinismus bireysel olarak ya da tavsiyelerden yola çıkarak tedavi edilebilen bir hastalık değildir. Teşhisi jinekolojik, tedavisi ise hem jinekolojik hem de psikolojiktir.

Uzun yıllardan bu yana kliniğimizde başarıyla gerçekleştirdiğimiz vajinismus tedavisi hakkında detaylı bilgilere https://www.yuliyadoster.com/tedavi/vajinismus/ sayfası üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Vajinismus Tedavisi Nedir?

Cinsel ilişkiye girememe sorunu yaşayan ve bu durumu dile getirmekten çekinen birçok kadın vajinismus tedavisi nedir sorusunun yanıtına farklı kaynaklardan erişim sağlamaya çalışıyor. Vajinismusu genellikle erteleme hastalığı olarak nitelendiririm. Zira, fark etmek, kendini tedaviye ikna etmek, ikna olsa da adım atmak hep zamana yayılır. Bunun çeşitli sebepleri vardır. En çok da utanç duygusuyla ertelenir. Her ne kadar erteleseniz de bir noktada yollarımız mutlaka kesişir. Zira, cinselliği yok saymak, görmezden gelmek, olmasa da olur mantığıyla yaklaşmak sağlıklı bir düşünme biçimi değildir. Cinsel ilişkiye girememe sorunu yaşayan ve tedavi sürecini gözünde büyüten kadınları erteleme hastalığından kurtarmak için vajinismus tedavisi nedir? Sorusuna kısaca yanıt vermek istiyorum.

Vajinismus genel olarak psikolojik etkenlerin yol açtığı bir cinsel işlev bozukluğudur. Dolayısıyla tedavi sürecinin en önemli yöntemi cinsel terapidir. Cinsel terapiler çiftlerin birlikte katılımıyla etkili sonuçlar sunar. Vajinismus kadından kaynaklı bir durum olsa da etkileri çift taraflıdır. Psikoterapi yaklaşımlarının yanı sıra diğer seçenekleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Cerrahi Yöntemler: Kızlık zarı veya vajinayla ilgili yapısal olarak var olan bazı sorunlar, cinsel ilişkinin gerçekleşememesine, ağrılı gerçekleşmesine sebep olabilir. Bu tarz durumlarda cerrahi yöntemler gündeme gelebilir. Ancak cerrahi yöntemlerin vajinismus tedavisinde seçenek olması tartışmalı bir konudur. Vajinismus psikolojik sebeplerle gelişen bir hastalıktır. Ve cinsel terapi vajinismus tedavisinin öncelikli seçeneği olmalıdır.
  • Botoks: Anestezi altında vajinaya uygulanan botoks enjeksiyonu ile vajinal kasların istemsiz bir şekilde kasılmalarının önüne geçilmesi hedeflenir.
  • Parmak Egzersizi: Burada amaç hem kadınların genital organlarını keşfetmelerini sağlamak hem de vajinal kasların kontrol edilebilir olmasını sağlamaktır.  

Cinsel İlişkiden Korkan Kadın Ne Yapmalı?

Elbette bir bilene danışmalı. Zira, cinsellikte korkuyu besleyen suçlu faktörlerden biri de yanlış ve asılsız söylemler. Arkadaş, komşu teyze ve camiada kendini bilirkişi ilan eden ehliyetsiz kimselerce üretilen tavsiyeleri, konulan teşhisleri, kısacası tüm amatör yaklaşımları çöpe atma vakti. Mutlu cinsel yaşamın önündeki engelleri ancak profesyonel çözümlerle kaldırabilirsiniz. Vajinismus tedavisi olan ve tedavi edilmesi gereken bir cinsel işlev bozukluğudur. Cinsel ilişkiye girememe, ağrılı cinsel ilişki, vajinal muayene olamama, ilişki esnasında; panik, korku, kaygı hissetme gibi sorunlar yaşıyorsanız sebebi vajinismus olabilir. Vajinismus tedavisi nedir? Uzun sürer mi? Kendi başıma halledebilir miyim? Kendiliğinden geçer mi? Gibi sorularla vakit kaybedilmemeli, cinsel terapi konusunda uzmanlaşmış bir jinekologla iletişime geçilmelidir.

Vajinismus Tedavisi Fiyatları

Vajinismus tedavisiyle ilgili merak edilen konulardan biri de tedavi sürecinin maliyetidir. Vajinismus tedavisi için fiyatlar; uygulanacak yöntem veya yöntemlere göre değişebiliyor. Vajinismus tedavisi ile ilgili tüm sorularınız için https://www.yuliyadoster.com/iletisim/ web adresi üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

Op. Dr. Yuliya Doster
×