Cinsel İlişki Sırasında Ağrı ve Yanma Nedenleri

Cinsel problemler, sağlığımızla ilgili en çok ihmal ettiğimiz konuların başında geliyor. Mahremiyet duygusuyla görmezden geldiğimiz ya da dile getirmekten imtina ettiğimiz şikayetlerin, bazen tedavi edilmesi gereken önemli hastalıklara işaret ediyor olabileceği konusunda yeterli farkındalığa sahip değiliz. Cinsel ilişki sırasında ağrı da üzerinde pek durmadığımız cinsel sorunlardan bir tanesi. Yanma, batma, acı gibi durumlar, cinsel birleşmeyi bazen zor bazen de olanaksız kılıyor. Aktif cinsel yaşantısı olan kadınlar, çeşitli sebeplere bağlı olarak bu sorunla sıklıkla karşılaşıyorlar. Ne yazık ki kendiliğinden geçmiyor ama ne mutlu ki çözümü var! Cinsel ilişki sırasında vajinada yanma hissi veya ağrı gibi şikayetler psikolojik kaynaklı da olabiliyor, fizyolojik nedenlerle de meydana gelebiliyor. Evlilikler ve de duygusal ilişkiler açısından sıkıntı yaratan ağrılı cinsel ilişki problemi, tıp literatüründe disparoni olarak adlandırılıyor.

Disparoni Nedir? Neden Olur?

Birçok kişi bu kelimeyle belki de ilk kez karşılaşıyor. Disparoni terimine kulak aşinalığımız olmasa da tarif ettiği sorunlar birçoğumuzun ortak paydasını oluşturuyor. Disparoni, ağrılı cinsel ilişkiyi tanımlamak için kullanılan bir terim. Cinsel ilişki sırasında vajinada yanma hissi, kasıklarda ağrı, cinsel ilişkiden sonra yanma, batma gibi semptomlarla ortaya çıkıyor. Ağrılı cinsel ilişki; cinselliğin haz odaklı bir eylem olduğunu unutan, bunu önemsemeyen ya da cinselliği görev gibi algılayan kadınların sıkça ihmal ettikleri bir konu. Sadece cinsel yaşam kalitesi açısından değil fiziksel sağlık açısından da nedenleri tespit edilerek tedavisi gerçekleştirilmeli. Peki, disparoni hangi nedenlerle meydana gelebilir?

 • Vajinal enfeksiyonlar
 • Kızlık zarının anatomik yapısı
 • Vajinal kuruluk
 • Menopoz
 • Uyarılma eksikliği
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Vajinal daraltma operasyonlarında hatalı sıkılaştırma planlaması
 • Rahim ve mesane sarkması
 • Vajinismus

Psikolojik Disparoniyle Nasıl Baş Edilir?

Ağrılı cinsel ilişkinin en yaygın psikolojik nedeni vajinismus problemidir. Vajinismus, vajinal kasların; korku, kaygı, utanç gibi olumsuz duygularla cinsel birleşme sırasında istemsiz olarak kasılması durumudur. Bu kasılmalar sonucunda; cinsel ilişki ya ağrılı olmakta ya da hiç gerçekleşememektedir. Disparoni, psikolojik nedenlerle meydana geliyorsa, en etkili tedavi seçeneği cinsel terapidir. Bilişsel ve davranışsal metotlarla uygulanan cinsel terapi seanslarında; kadınlara, vajinal kaslarını kontrol etmeleri öğretilirken beri yandan da bilinçaltına yerleşmiş ve kemikleşmiş yanlış düşüncelerin doğru bilgilerle değiştirilmesi sağlanır. Ağrı ya da acı hissi somut; buna yol açan nedenler soyuttur. Bu sebeple vajinismus çoklu yaklaşımlarla tedavi edilmelidir. Kliniğimizde; vajinismus sorununu tüm boyutlarıyla ele alarak tedavi etmekte ve buna bağlı disparoni yaşayan hastalarımızın, sağlıklı ve kaliteli bir cinsel yaşama katılımlarını sağlamaktayız. Vajinismus tedavilerimiz hakkında daha detaylı bilgi edinmek için https://www.yuliyadoster.com/tedavi/vajinismus/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Vajinada Yanma Hissi Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel ilişki sırasında vajinada yanma hissi, ağrı ya da batma gibi şikayetler ağırlıklı olarak fizyolojik bazı sorunlardan ya da hastalıklardan kaynaklanır. Ağrının hangi aşamada meydana geldiği; sorunun vajen girişinde mi yoksa daha derinlerde mi olduğunu tespit edebilmek açısından önemli bir bilgidir. Buna ek olarak, cinsel ilişkiden sonra yanma olup olmadığı da sorgulanmalıdır. Sözlü muayene, kapsamlı bir jinekolojik muayene, gerekli görülen tetkik ve tahlillerle disparoni nedenleri tespit edilebilir. Enfeksiyon kaynaklı sıkıntılar antibiyotik ve merhem gibi ilaç tedavileriyle giderilebilir. Sorun kızlık zarının yapısıyla ilgiliyse, cerrahi olarak müdahale edilmesi gerekebilir. Menopoz, yeterince uyarılamama, vajinal kuruluk gibi durumlar da vajinada yanma hissi meydana getirebilir. Bu noktada; kayganlaştırıcı jeller, ön sevişme süresinin uzatılması, kolajeni uyararak vajinal yenileme sağlayan lazer uygulamaları etkili çözümler sağlayabilirler.

Cinsel İlişkide Ağrı ve Yanma Varsa Nereye Başvurmalı?

Cinsel ilişki sırasında hissedilen ağrı, acı gibi semptomlar dikkate alınmalı ve nedenleri mutlaka araştırılmalıdır. Çünkü;

 • Tedavi edilmeyen enfeksiyonlar infertiliteye yol açabilecek kadar risklidir. Bunun yanı sıra enfeksiyon beraberinde farklı sağlık sorunlarını da getirir.
 • Vajinismus kendiliğinden geçmez, sabır isteyen ve tedaviye aktif katılımı gerektiren bir konudur.
 • Öte yandan; rahim, vajina, mesane sarkması gibi cerrahi müdahaleler gerektiren sıkıntılar sebebiyle de disparoni yaşıyor olabilirsiniz.

Doğru teşhis ve doğru tedavi için alanında tecrübe sahibi bir jinekoloğa başvurmalısınız. Ağrılı cinsel ilişki, cinsel işlev bozuklukları ve vajinismus tedavilerinin uzun yıllardan bu yana başarıyla gerçekleştirildiği kliniğimizden randevu almak istiyorsanız; https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/ linki üzerinden form doldurabilirsiniz.

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

Op. Dr. Yuliya Doster
×