Ağrılı Cinsel İlişkiye Dikkat! Sebebi Vajinismus Olabilir

Cinsel yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen en önemli nedenlerden bir tanesi de ağrılı cinsel ilişki. Cinsel ilişki esnasında ağrı, acı gibi şikayetler tıp literatüründe disparoni olarak adlandırılıyor. Büyük ölçüde kadınlarla ilişkilendirilen bu tıbbi durum,  farklı fizyolojik sorunlar sebebiyle de psikolojik nedenlerle de gelişebiliyor. En yaygın psikolojik sebebi ise vajinismus.

Çeşitli platformlardan bana yöneltilen vajinismus nedir sorusuna ilk cevabım “Bu bir erteleme hastalığıdır” olur genelde. Zira hastalarımın büyük bir kısmı sorunu ilk farkettikleri anda değil de partnerleriyle olan ilişkileri çatırdama noktasına geldikten sonra bana başvuruyor. Vajinismus belirtileri karşısında kulak tıkamak vajinismus tedavisi ile ilgili süreçleri uzatıyor.

İlişkiler üzerinde olumsuz etkileri olan vajinismus, nadir konuşulsa da kadınlar arasında oldukça yaygın görülen bir cinsel işlev problemi. Kolayca teşhis edilebilen psikolojik altyapılı bu hastalığın tedavisinde ise cinsel terapi önemli rol oynuyor.

Vajinismus Ve Disparoni Arasında Nasıl Bir ilişki Var?

Vajinismus hastalığını sadece cinsel ilişkiye girememe şeklinde açıklarsak yetersiz kalır. Ağrıyla arasındaki ilişkiyi tam olarak anlayabilmek için vajinismus nedir sorusuna fizyolojik sonuçları bakımından yanıt vermek gerekir. Vajinismus, pelvik kaslarının birleşme esnasında istemsiz kasılmasıyla cinsel ilişkininin mümkün olamaması ya da ağrılı bir şekilde gerçekleşmesi durumudur. Kadınların iradesi dışında meydana gelen bu kontrol dışı kasılmaların kaynağı psikolojik; sonuçları ise fizyolojiktir. Vajinismus hastalığına; ağrılı cinsel ilişki veya cinsel ilişkide ağrı endişesi eşlik eder. Disparoni, vajinismus belirtileri arasında yaygın bir şikayet olarak gündeme geliyor. Basit bir jinekolojik muayeneyle cinsel ilişki esnasında meydana gelen ağrıların vajinismus kaynaklı olup olmadığı tespit edilebilir. Her ne kadar teşhisi kolay olsa da, durumun ciddiyetine göre vajinismus tedavisi zaman alabilir.

Önce Yüzleşmek Gerek

Vajinismus; endişelerin, korkuların, psikolojik travmaların hakim olduğu bir cinsel problem. Temel motivasyonu haz almak olan bir eylemi ağrı ve acıyla ilişkilendirmek cinsellikten tamamen kaçınmaya sebebiyet verebilir. Öncelikle sağlıklı ilişkilerin mutlu bir cinsel yaşamla mümkün olabileceğini çok iyi anlamak gerekiyor. Cinsel birleşmeyi zora sokan ya da imkansız kılan durumlar karşısında konuyu tartışmaya kapalı hale getirmek, partnerle iletişim kurmamak ve çözümü sürekli olarak ertelemek mevcut ilişkileri kopma noktasına getirmek, potansiyel ilişkilere de kapıları sıkı sıkı kapatmak anlamına geliyor. Acı çekmek, tedavi olup mutlu olmaktan daha cazip bir seçenek olamaz öyle değil mi? Vajinismus belirtileri gözlemliyorsanız bizimle iletişime geçebilir; https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/ web adresi üzerinden randevularınızı online oluşturabilirsiniz. En başta da söylediğim gibi; vajinismus tedavisi ertelemeye gelmez!  

Vajinismus Doğulmaz Vajinismus Olunur!

Dile getirilmese de çok fazla sayıda kadın bu sorundan muzdarip. Dimağımıza küçük yaşlarda yerleştirilen yanlış bilgiler, bilimsel gerçeklikten uzak söylentiler, tabular, insanlık ayıbı cinsel zorbalıklar… Hepsi vajinismusa zemin hazırlayan birer etken olabilir. Nasıl mı?

  • Vajina Cıs Öğretisi İle Büyümek

Cıs; toplumumuzda, küçük çocuklara tehlikeli şeylerle oynamamaları gerektiğini öğretmek için kullandığımız despot bir söylem. Tek parmak hareketi ve çatık kaşlarla desteklenir ki iyice aklımıza yerleşsin. Çıkış noktası iyi niyetli olsa da ileriki dönemlerde vajinismus gibi önemli bir sorunla bizi baş başa bırakabiliyor. Bedenimizle barışık olmamız gerektiği öğretilirken, özel bölgemiz hep es geçiliyor. Genital bölgemiz sırlarla dolu gizemli bir kapalı kutu olarak yer tutuyor yaşamımızda. Bize cıs olan şey haliyle, cinsel yaşantımızda partnerimize çarpı iki, yani cıss! Cinsel terapi bu sebeple vajinismus tedavisi için son derece önemli

  • Kutsallaştırılmış Cinsellik

Cinsellik anlayışı kültürlere ve inançlara göre şekillenebiliyor. Özellikle de muhafazakar toplumlarda yerleşik olan “ilk gece” kavramı, kızlık zarına yüklenen abartılı anlamlar ya da cinsel ilişkinin resmi makamlarca tescil edilmiş onaylı partnerlerle gerçekleştirilmesi gerektiği gibi inanışlar, cinselliği kutsal bir mertebeye taşıyor ve o kutsal an geldiğinde hissedilen psikolojik baskı vajinismusla sonuçlanabiliyor.

  • Kızlık Zarı Hakkında Şehir Efsaneleri

Kızlık zarı, vajinanın 2-3 cm gerisinde bulunan bir dokudur. Geleneksel olarak bekaretin sembolü olarak nitelendirilir. Anatomik yapısı her kadında farklılık gösterebilir. İlk cinsel birleşme esnasında bu doku açılır ve bir miktar kanama gerçekleşir. Kızlık zarının açıldığına dair en büyük işaret kanama olsa da bu bazı kadınlarda hiç gerçekleşmeyebiliyor ya da ilişkinin gerçekleştiği anda değil de sonrasında meydana gelebiliyor. Toplum baskısı, anlatılan kulaktan dolma gerçek dışı hikayeler ya da kadının cinsel kimliğine olan yabancılığı, kızlık zarının cinsellikte aşılması güç bir engel olarak algılanmasına yol açıyor. Vajinismus sorunu yaşayan kadınların içerisinde, senelerce evli olup da bekaretlerini koruyanların sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Bunun altında yatan ise, kızlık zarının açılması esnasında ciddi ağrı ya da acı hissedileceği inancı. Kızlık zarı fobisi sebebiyle cinsel ilişkiden kaçınmak da vajinismus belirtileri arasında yer alıyor.

  • Cinsel Şiddet

Tecavüz, taciz, cinsel ilişki esnasında zarar veren sapkın talepler, vajinismus hastalığının altında yatan en acı ve en insanlık dışı nedenleri oluşturuyor. Bu sebeple vajinismus tedavileri başta psikolojik olmak üzere multidisipliner bir yaklaşımla gerçekleştiriliyor.

Tedavi süreçleri hakkında fikir sahibi olmak ve vajinismus nedir sorusu için daha detaylı bilgiler almak istiyorsanız https://www.yuliyadoster.com/tedavi/vajinismus/ linkini tıklayabilirsiniz.

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

×