Vajinismusla Nasıl Baş Edilir?

Cinsellikle ilgili yaşanan problemlerin konuşulması ya da irdelenmesi fikrine pek sıcak bakmıyoruz. Çoğu kez bu duygunun arka planında; mahremiyet, utanç, cinselliğin tabulaştırılması gibi nedenler yatıyor. Cinsellik kimi zaman da; nihayete ermesi büyük bir zafer ya da gerçekleşememesi hezimet olarak algılanan bir kavram. Kısacası hiçbir koşulda bu mevzuyu tam anlamıyla rahat ve özgür bırakamıyoruz. Cinselliği yaşayabilecek fiziksel ve ruhsal olgunluğa erişmiş kadınların büyük bir kısmının, cinsel aktiviteler sırasında yaşadıkları problemleri; görmezden gelme, önemsememe ya da erteleme eğiliminde olduklarını gözlemliyoruz. Zannettiğimizden çok daha fazla sayıda kadın kendisini mutsuz bir cinselliğe mahkum ederek yaşamını devam ettiriyor. Mutlu bir cinsel yaşam, farkındalıkla ve adım atmakla başlayabilir. Vajinismus bazen farkında olmadığımız bazen farkında olup isimlendiremediğimiz bazen de bile isteye ertelediğimiz bir sorun. Kendiliğinden geçmiyor ve mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor.

Vajinismus Korku Ve Endişeden Beslenir

Vajinismus, psikolojik ve fiziksel faktörleri içeren bir cinsel işlev bozukluğudur. Bu sorun; normalleştirilemeyen cinsellik anlayışının bir ürünü olabileceği gibi psikolojik açıdan travmatik sonuçlar doğuran tatsız fiziksel tecrübelerin neticesinde de meydana gelebiliyor. Vajinismusu vajinal kasların cinsel ilişki öncesinde veya esnasında, istemsiz olarak kasılması ve cinsel birleşmenin bu sebeple güçleşmesi ya da hiç gerçekleşememesi şeklinde tanımlayabiliriz. Bu kasılmalara sebep olan baskın duygu, korku ve endişedir. Korku ve endişeyi cinselliğin merkezine oturtan nedenler ise; geçmiş yaşam tecrübeleri ya da baskı altında şekillenen cinsellik anlayışı. Vajinismusa yol açan nedenleri şu şekilde detaylandırabiliriz:

 • Cinsellik konusunda eksik veya hatalı bilgilerle donatılmış olmak
 • Vajinal mantar, aftlar, kronik ağrı, endometriozis gibi tıbbi durumlar sebebiyle ilişki sırasında hissedilen acı, ağrı
 • Kızlık zarının anatomik yapısı
 • Doğum sırasında travma
 • Tatsız bir cinsel deneyim
 • Cinsel istismar
 • Gebelik korkusu
 • Ağrılı bir jinekolojik muayene tecrübesi

Vajinismus Hayatı Zorlaştırır

Vajinismus sorunu tedavi edilmediği müddetçe birçok anlamda sizi zorlayabilir ve sınırlayabilir. Cinsellik, ağrıyla ilişkilendirilen tatsız bir aktivite halini alır. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar için cinsellik külfettir, zahmettir, derttir. Bazı durumlarda ise hiç denenmez. Vajinismus; duygusal ilişkiler ve evlilikler açısından büyük tehdittir. Vajinismus sorunu yaşayan bazı kadınlar için tek sorun cinsellik de olmayabilir. Birçok vajinismus hastası jinekolojik muayene yaptıramıyor ya da tampon kullanamıyor.

Vajinismusu Yenmek İçin Ne Yapmalı?

Bu sorunun cevabını arıyorsanız doğru yoldasınız demektir. Tedavi süreciniz başladı! Farkındalık tedavinin en önemli basamağıdır. Vajinismus sorunu yaşayan kadınların bir kısmı bunun zaman içerisinde düzeleceği inancını taşıyor. Ancak bu yanlış kanı ne yazık ki tedavi sürecini ertelemekten başka hiçbir işe yaramıyor. İşte vajinismus sorunu karşısında yapmanız gerekenler:

 1. Genital Bölgeni Tanı Ve Keşfet

Ayna karşısında yüzünüzdeki değişimleri ya da nasıl göründüğünüzü incelemek ne kadar normalse, dış genital bölgenizi incelemeniz de o kadar normaldir. Yadırgamamayı öğrenene kadar genital bölgenizi ayna karşısında tanıyın ve keşfedin.

 • Parmak Egzersizleri

Vajinanıza nazikçe dokunmayı öğrenin. Parmak egzersizlerinin amacı vajinanın penisi kabullenmesi için bir ön hazırlık oluşturmaktır. İlk etapta kendi başınıza deneyebilir sonraki aşamalarda partnerinizden destek isteyebilirsiniz.

 • Kegel Egzersizleri

Bir uzman desteği ile pelvik taban kaslarınızı yönetmeyi öğrenin. Kegel egzersizleri size cinsel ilişki sırasında oluşan istemsiz kasılmaları yönetmeyi öğretir.

 • Cinsel Terapi

Vajinismusun en etkili tedavisi cinsel terapidir. Bireysel ya da çift olarak katılacağınız terapiler bilişsel ve davranışsal olmak üzere iki kısımdan oluşur. Bilişsel terapi ile; bilinçaltına yerleşmiş ve kemikleşmiş yanlış inanışların çözümlenmesi ve yerine doğru bilgilerin konulması hedeflenir. Davranışsal terapi aşaması ise çeşitli egzersizlerden oluşur.

Vajinismus Sorunu İçin Kime Gitmeli?

Vajinismus, multidisipliner yaklaşımlarla tedavi edilmesi gereken bir cinsel işlev bozukluğudur. Hem psikolojiyi hem jinekolojiyi ilgilendirir. Vajinismus sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız, kliniğimizle iletişime geçebilir; aynı zamanda cinsel terapist olan kadın hastalıkları ve doğum uzmanımızdan randevu alabilirsiniz. Online randevu kaydı oluşturmak için; https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/ linki üzerinden form doldurmanız yeterli.

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

Op. Dr. Yuliya Doster
×