Disparoniye (Ağrılı Cinsel İlişki) Ne Sebep Olur?

Cinsel ilişkiden önce, cinsel ilişki sırasında ya da cinsel ilişkiden sonra; sürekli ve tekrarlayan ağrılar disparoni olarak adlandırılıyor. Disparoni, ağrılı cinsel ilişkiyi ifade eden bir terim. Kadınlar bu ağrıları; vulvada, vajina içinde, servikste, uterusta veya alt karın bölgelerinde hissedebiliyorlar. Ağrılı cinsel ilişki; fiziksel şikayetlere ek olarak; çiftler arasında duygusal strese ve gerginliğe sebebiyet verebiliyor. Fiziksel ve psikolojik etkileri olan bu durum oldukça da yaygın. Aktif cinsel yaşantısı olan kadınların büyük bir kısmı, hayatlarının en az bir döneminde ağrılı cinsel ilişki sorunu yaşıyor. Tedavisi ise ancak altında yatan nedenlerin araştırılması, tespit edilmesi ve ortadan kaldırılmasıyla mümkün.

Disparoni Sadece Kadınlarda Mı Görülür?

Disparoni; hem erkekleri hem de kadınları her yaşta etkileyebilen bir sorun. Ancak görülme sıklığı kadınlarda daha fazla. Disparoniye yol açan nedenler tıbbi bir durumdan da kaynaklanabiliyor, psikolojik faktörler de bu sorunu gündeme getirebiliyor.

Disparoni Çeşitleri Nelerdir?

Ağrının nerede hissedildiğine göre disparoni iki türde meydana gelebilir.

 • Cinsel Birleşme esnasında hissedilen ağrı

Bu tip ağrı; yüzeysel disparoni olarak da adlandırılır ve vajina girişinde hissedilir.

 • Derin Ağrı

Bu tip ağrı; servikste veya alt karın bölgesinde daha yoğun hissedilir. Bazı cinsel pozisyonlarda daha fazla rahatsızlık hissine yol açar. Bir sağlık sorunu ya da geçirilmiş bir ameliyat buna neden olabilir.

Ağrılar Ne Zaman Ortaya Çıkar?

 • Cinsel ilişki başladığı andan itibaren
 • Cinsel ilişki sonrasında
 • Her Cinsel ilişkide
 • Belirli zamanlarda

Disparoniye Ne Sebep Olur?

 • Atrofik Vajinit

Vajina doğal nemini ve kalınlığını kaybedebilir. Bu da; vajinanın kurumasına, incelmesine ve iltihaplanmasına yol açabilir. Atrofik vajinit; menopoz, hormon değişiklikleri ya da kullanılan bazı ilaçlar sebebiyle meydana gelebiliyor.

 • Vajinismus

Psikolojik alt yapısı olan vajinismus sorunu, disparoninin en yaygın nedenleri arasında yer alıyor. Vajinal kasların kontrol dışı kasılması; ağrılı cinsel ilişkiye ya da cinsel ilişkinin hiç gerçekleşememesine sebep oluyor.

 • Vajinal Enfeksiyonlar

Kadınlar arasında son derece yaygın görülen jinekolojik sorunlardan biridir. Kaşıntı, tahriş, akıntı, kötü koku ve ağrılı cinsel ilişki, vajinal enfeksiyonların en yaygın semptomlarıdır.

 • Serviks Problemleri

Serviks rahmin vajinaya bağlanan kısmıdır. Penisin vajinaya derin girişi bu bölgede ağrı hissedilmesine yol açabilir.

 • Miyomlar Ve Kistler

Vajinaya derin giriş, miyom ve kistlerin varlığında ağrı hissetmeye neden olabilir.

 • Vulva Veya Vajina Yaralanması

Normal doğumlar sonrası; vulva, vajina ve perine bölgesinde hasarlar oluşabilir. Bu hasarlar cinsel ilişkiyi ağrılı hale getirebilirler.

 • Psikolojik Faktörler

Anksiyete, depresyon, özgüven eksikliği, tatsız cinsel deneyimler, cinsel istismar gibi travmalar cinsel ilişki sırasında psikolojik olarak ağrıyı tetikleyebilir.

Disparoninin Belirtileri Nelerdir?

 • Cinsel birleşme sırasında vajen girişinde hissedilen keskin ağrı
 • İlişki sonrası zonklama şeklinde meydana gelen ağrı
 • Pelvik krampları
 • Pelvik taban kaslarda spazm

Disparoni Kanamaya Neden Olur Mu?

Cinsel ilişki sırasında meydana gelen kanamalar, disparoni sebebiyle oluşmazlar. Ancak bu durum; disparoniye yol açan ve tedavi edilmesi gereken bir jinekolojik hastalığın işareti olabilir. Dolayısıyla ciddiye alınmalı ve altında yatan nedenler mutlaka araştırılmalıdır.

Disparoni Sorunu İçin Ne Yapmalı?

Ağrılı cinsel ilişki sorunu yaşıyorsanız; mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalısınız. Gerekli muayene ve tetkikler neticesinde bu ağrılara yol açan nedenler kolayca tespit edilerek tedavisi gerçekleştirilebilir.

Ağrılı cinsel ilişki sorunu ve tedavi seçenekleri hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir; https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/ linki üzerinden online randevu alabilirsiniz.

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

Op. Dr. Yuliya Doster
×