Vajinoplasti Bursa | Op. Dr. Yuliya Doster - Kadın Hastalıkları Uzmanı

Vajinoplasti Bursa

Kadın genital organının iç kısmına vajina adı verilir. Vajinal dokular, doğumlar ve yaşın ilerlemesiyle birlikte elastikiyetini kaybeder. Bunun sonucunda da vajinal kanalda genişleme ortaya çıkar.

Vajinal kanaldaki genişlemenin nedeni nedir? Vajinal kanaldaki genişlemenin en önemli nedeni normal doğumlardır. Doğum sayısı arttıkça gevşeme ve genişleme oranı o oranda artar. Bunun dışında genetik nedenler, aşırı kilo alınması, dramatik kilo kaybı, gebelik, ileri yaş ve menopoz da vajinal duvardaki kaslarda sarkmaya neden olarak vajinada genişleme ve gevşekliğe yol açar.

Vajinoplasti ameliyatına neden ihtiyaç duyulur? Vajinada genişleme olması hem kadın hem de partneri için cinsel sorunlara neden olabilir. Genişlemiş bir vajina nedeniyle kadın ve erkek yeterince cinsel haz alamayabilir. Ayrıca genişlik ilişki esnasında vajinadan sesler gelmesine sebep olarak çiftlere rahatsızlık verebilir. Kadın bu durumda öz güven kaybı yaşayabilir. Bazen vajinadaki kasların gevşekliği nedeniyle idrar kaçırma ve organlarda (idrar kesesi, kalın barsak) aşağı sarkma gibi olumsuz durumlar da ortaya çıkabilir.

Vajinoplasti operasyonu nasıl yapılır? Vajinoplasti operasyonları genel anestezi ya da epidural anestezi ile yapılabilir. İşlem sırasında, vajina arka duvarından bir kısmı kesilip çıkarılır, vajinal duvarda bulunan gevşemiş kaslar sıklaştırılarak takviye edilir, son olarak da kesilen kenarlar eriyen dikişlerle birbirine dikilir. Böylece güçlü bir pelvik taban ve daha dar bir vajinal kanal çapı elde edilir. Operasyon 45 dakika kadar sürer. Bazen vajinoplasti ile birlikte iç dudak küçültme operasyonu olan labioplasti de yapılır. Bu durumda ameliyat süresi biraz daha uzar.

Vajinoplasti ameliyatı riskleri nelerdir? Her ameliyatta görülebilen kanama, enfeksiyon ve skar dediğimiz sert yara izi oluşumu vajinoplasti cerrahisinde de görülebilir. Ameliyat sonrası antibiyotik kullanımı ile enfeksiyon riski minimuma indirilir.

Ameliyattan sonra nelere dikkat edilmelidir? Lekeleme, ağrı ve şişme, vajinoplasti ameliyatından sonraki ilk birkaç gün içinde sıklıkla görülür. Ağrı için ağrı kesici ilaçlar ve şişmeyi azaltmak için buz tatbiki önerilmektedir. Ameliyattan sonra ikinci veya üçüncü gün normal günlük aktivitelere dönülebilir. Ameliyatta kendi kendine eriyebilen dikişler kullanıldığı için dikiş aldırmaya gerek yoktur. Hastaların 4 ila 6 hafta boyunca cinsel ilişkide bulunmaları, tampon kullanmaları veya vajinaya nüfuz edebilecek benzeri bir uygulama yapmaları önerilmez. Aksi takdirde vajinal kanalda tekrar gevşeme ortaya çıkabilir.

Vajinoplastiden sonra normal yolla doğum yapabilir mi? Vajinoplasti normal yolla doğuma engel değildir; fakat normal doğum vajinada tekrar gevşemeye neden olacaktır. O nedenle bebek isteniyorsa vajinoplasti doğum sonrasına ertelenebilir.

Vajinoplasti ameliyatının faydaları nelerdir? Operasyondan sonra kadınların kendine olan güveni artar. Cinsel problemler ve idrar kaçırma gibi fonksiyonel sorunlar çözümlenmiş olur. Operasyon sonrası memnuniyet oranı yüksektir.