Vajinismus Bursa

Vajinismus Nedir?

Vajeni çevreleyen kasların kontrol edilemeyen kasılma ile vajinal girişi imkansız kılan duruma vajinismus denir. Burdaki kasılma kişi tarafından kontrol edilemez, vajene cinsel ilişki esnasında penis girişi öncesi ve hatta parmak, vajinal tampon uygulaması veya jinekolojik muayene öncesi bilinçdışı kaynaklı koşullandırma sonucu adeta kas spazmı yaşanır. Aslında, ağrıdan kaçınma, kendini korunma davranışıdır ve burada kişi, vajinal geçiş, yani vajinal penetrasyondan kaynaklanabilecek hayali bedensel veya ruhsal zararlardan kendini korumaya çalışır.

HASTA YORUMLARI ;

 • A. S.  02.09.2019
  2 aylık evliyim eşimle yakınlaşmaktan korkuyordum. Bilinçaltıma yerleşen saçma konuşmalardan dolayı.. Eşim kadın hastalıkları uzmanına başvurdu. Görüşmeye gittiğimizde, “bu işin uzmanına sizi yönlendireceğim” dedi.Ve Yuliya Doster`e hemen geldik. İlk seansta dedim kesinlikle çok iyi bir doktor. Seanslara hep eşimle geldim. Egzersizlere başladığımızda çok rahatladım. Evde devamlı egzersizleri uyguladım. 5. Seansta her şey çok güzel oldu ve beklediğimiz sonucu aldık. Vajinismus hastalığınız varsa lütfen ertelemeyin. Kendinizi üzmeyin. Kendinizi Yuliya Hanımın  ellerine bırakın.İyi ki varsın Yuliya Doster.
  A. S. 02.09.2019
 • E. 12 Şubat 2016
  Yuliya hanımla ilk bu sitede tanıştım öncesinde çok fazla doktora gittim hiç birinden memnun kalmadım o kadar para vermeme rağmen ilgilenmediler yeterince. Sonra acillik bi durumdayken yuliya hanıma gittim çok güzel ilgilendi hala daha ona gidiyorum inşallah doğumumu da onda yapıcam herkese özellikle titiz annelere kesinlikle tavsiyemdir.
  E. 12 Şubat 2016
 • B. 19 Şubat 2016
  Yuliya hanım çok başarılı mükemmel bir doktor uyguladıgı tedavi sonucunda sonunda hamile kalabildim eşimle mutlulugumuzu ona borçluyuz çok ilgili engin bilgisiyle bizi aydınlattı sabırla tüm sorularımızı cevapladı ayrıca güler yüzlü asistanı didem hanımada yardımlarından dolayı çok tesekkür ederiz iyiki varsınız♥️
  B. 19 Şubat 2016
 • V.  15 Haziran 2016
  Vajinismus tedavisi konusunda kendine has yöntemi, yaklaşımı, ilgisi alakası, bu hastalığın tedavisi konusunda sizi inandırması, guven vermesi ve samimiyetiyle oldukça başarılı, sadece dört seansta sorunumuzu çözdük ve şimdi bebek bekliyoruz, gebeliğimi de yine yuliya hanım takip ediyor dikkati ve ilgisi için ne kadar teşekkür etsek az.
  V. 15 Haziran 2016
 • B. 26 Temmuz 2017
  Doktorum Yuliya hanıma ilgisinden dolayı öncelikle teşekkür ederim. muayene esnasında sanki aileden biriymisin gibi hissediyordum. endişeli anlarımda bile açıklayıcı anlatımıyla insanı içini rahatlatıyor. herkese tavsiye ediyorum. doktor aramanıza gerek yok tek kelimeyle Yuliya hanım bir numaradır.
  B. 26 Temmuz 2017
 • S. 27 Şubat 2018
  Merhaba ben 1 yıllık evliyim. Evliliğimin ilk aylarında bazı özel sorunlar yaşadım ve bunun adının tıp dilinde vajinismus olduğunu öğrendim. Daha sonra tavsiye üzerine Yuliya hanıma gittim ve tedavi oldum. O kadar cana yakın, güler yüzlü, rahatlatıcı, samimi ve ilgili bir doktor ki Allah ondan razı olsun, şükür ki sorunumuzu çözdü ve şu an bebek bekliyoruz. Kısmetse doğumumu da Yuliya hanıma yaptıracağım. Herkese gönülden tavsiye ediyorum.
  S. 27 Şubat 2018
 • V. 20 Şubat 2019
  Yuliya Hanım ile biz 2017 yılında tanıştık.Vajinismus tedavisi ile ilgili televizyonda sağlık programında kendisini görmüştüm.Ön görüşme yapmaya gittik.İlk kez gittğim için güvensizlik oluyordu ne olacağına dair. Başladım ama sonraki süreçlerde, 3. seans sonrasında gerçekten bazı şeyleri başarabildiğimi anladım. Toplam 6 seansta sonuç aldık.Süreç içerisindeki iletişimi, bize yakınlığı, ilgisi,alakası ve psikolojik açıdan destek oluşturdu bende. Bir doktor olarak gerçekten cezbetti.Ondan dolayı sonucumuz da olumlu olunca eşim de ben de çok memnun kaldık.Benim kendime olan güvenim arttı.Çevremde de soran olduğu zaman kendisini tavsiye edebileceğimi söylüyorum.Vajinismus tedavisi sonrası yine Yuliya Hanım'da tedavi gördüm.Aşılama işlemleri yapıldı, tedavi sürecim devam etti.Yuliya Hanım'a gelene kadar 2 doktor değiştirdim.Yuliya Hanım'ın beni psikolojik anlamda çok yatıştırdığına inanıyorum.Kendisinin konuşması bana huzur veriyor.Hiçbir doktorla kendimi bu kadar güvende hissetmedim.Her zaman, saat kaç olursa olsun bir sıkıntım olduğunda arayabildiğim, güvenebildiğim bir doktor. Doktordan ziyade arkadaş gibi.Kendi özelimi çok rahat paylaştım.Anneme bile anlatamadığım özelimi kendisine rahatlıkla anlattım.Her konuda destek olduğu için kendisine minnettarım.
  V. 20 Şubat 2019
 • B. 22 Şubat 2019
  Sonsuz güven veren, hastasını rahatlatan, aydınlatan,bilgisi ve tecrübesiyle yaşadığımız hamilelik sürecimizi bize keyifli kılan doktorumuza çok teşekkür ederiz.Çok aydınlatıcı,insanı paniğe sevk etmeyen, kafanızdaki soru işaretlerine sizi rahatlatacak şekilde cevaplar veren bir doktor. Sizi geçiştirmeyen bir doktor. Yuliya Hanım o konuyu size tıbbi bilgisiyle açıklayıp risklerini anlatıp sizi rahatlatan bir doktor.O yüzden seviyorum kendisini ve kesinlikle herkese tavsiye ediyorum.
  B. 22 Şubat 2019
Bilimsel bakıldığında, aslında konrol edilebilen, vajenin sadece alt 1/3 bölümünü çevreleyen ve vajen in önünde bulunan idrar yolun dışarıya açılan kısmı, yani üretrayı ile vajenin arkasında bulunan ve barsak sistemin dışarıya açılan kısmı, yani anüsü  de çevreleyen ve esas amacı bu organları alttan desteklemek olan pelvik taban kasların (PC) buradaki kasılmaları kişi, bilinçli olarak kontrol edemez. Adeta bir tehlike anında suratımıza gelen veya gelebilecek darbeden korunmak için kolumuzu kaldırdığımıza benzer bir reflex ile vajeni korumak için vajen çevresindeki kaslar şiddetli kasılır ve olabilecek herhangi bir girişi engeller.Refleks kaçınma hareketi o kadar şiddetli olabilir ki, vajinal spazm ile birlikte bütün vücutta kasılma, bacakların kitlenmesi, bacakları açamama, eşini veya vajinal muayeneyi yapan doktoru itme gibi panik nöbet şeklinde de yaşanabilir.

 

Vajinismus Olduğumu Nasıl Anlarım?

Vajinismus tanısı jinekolog tarafından pelvik muayene sonucu ile konur. Cinsel ilişkinin gerçekleşememesi, cinsel ilişki girişimi ile duyulan ağrı, acı ve korku şikayeti ile doktora başvuran kadından ayrıntılı hikaye alındıktan sonra jinekolojik muayene ile cinsel organ dışarıdan gözlenir. Bu muayene ile vajinismus ile karıştırılabilen ve cinsel birleşmeye engel olan diğer durumlar olup olmadığına bakılır. Bu durumlar, vulva denilen dış cinsel organın doğuştan olan veya sonradan gelişen yapısal bozukluklar, kızlık zarının özel bir yapısı, rahim ve yumurtalıkların çeşitli hastalıkları ve iltihaplar olabilir.

Vajinismusta kadında ilişkiyi engelleyen veya ağrıya neden olan bir yapısal veya iltihabi durum saptamaz. Buna karşın, kadının muayenede tedirgin olduğunu, korku içinde bacakların kapattığını, bu davranışı ve hareketleri kontrol edemediğini gözlenir, vajen girişine dokunduğunda da vajen girişindeki kasların şiddetli ve kontrol dışı kasılması gözlenir.

Vajinismus  primer, birincil, yani ilk vajinal girişim, ilk cinsel ilişki deneyimi ile gelişen bir durum olabildiği gibi, daha nadir olarak da sekonder, ikincil, yani daha önce yok iken yaşadığı fiziksel veya ruhsal travmaya cevaben geliştiren bir savunma  refleksi de olabilir. Sonradan gelişen vajinismus sebeplerinden en sık olanları travmatik vajinal doğum, düşük, kürtaj hikayesi veya taciz hikayesi gibi kişide vajinal giriş ile bağdaştırdığı ağrı ve üzüntü hatıralarıdır.

Vaginismus farklı şidette yaşanabilir. Ağrılı cinsel ilişki bozukluğu sınıfı içinde disparoni, yani cinsel birleşmede ağrı hastalığı ile adeta yakın akrabadır. Toplumsal, ailesel baskı altında olup, panik derecede korku duymasına rağmen ‘’sorun çıkarmamasının’’  adına eşi ile ilişkiye giren, ancak ilişkide cinsellikten zevk almak yerine, adeta kabus yaşayan, korku ve ağrı duyan kişi de vajinismus  olabilir. Bu kadınlar cinsellikten kaçar, jinekolog doktor muayenesine gitmezler, gebe kalırlarsa da vajinal muayene yaptıramaz, vajinal yol ile normal doğum yapamazlar.

Neden Vajinismus Oldum?

Vajinismus ile karşılaşan kadın genelde şaşkındır, kendi vücudun bu kontrol edilemeyen kasılmaların aşikar bir sebebi olmadığını düşünür. Buradaki anahtar sözcük ‘’bilinçdışı koşullandırma’’ ve bilinçdışına yerleşen kendini koruma refleksi sözkonusudur.

Cinsellik ve kızlık zarı hakkında edinilmiş yanlış bilgiler ile zihninde oluşan aşırı ilk gece korkusu ve cinsel mitler en sık sebeplerden biridir. Kadın, ilk gecede ağrı çekeceğini, kızlık zarın vajen girişinde adeta bir duvar oluşturduğunu, ve bu zarın ‘’patlaması, yırtılması’’ ile aşırı kanama olacağını, canın aşırı yanacağını inanır. Korku ve ağrı beklentisi içinde olan kadın, ilk cinsel deneyiminde başarısız olur ve daha sonraki vajene her giriş denemesinde de vajen çevresindeki kasların istemsiz kasılmasını yaşayarak ilişkiden kaçınır. Çok tipik olarak ‘’orda sanki bir duvar var, deniyorum, ama çok acı çekiyorum ve başarısız oluyorum’’ der.

Muhafızakar toplumlarda kadın cinsel kimliğinin bastırılmış olması, cinselliğin kadına ‘’yasak olması’’ ve genel olarak cinselliğin ‘’kötü’’, ‘’ayıp’’ olarak algılanması kadınların kendi cinsel kimliği, kendi kadınlığını reddederek yaşamasına sebep olabilir. ‘’iyi kız’’ olabilme ve kabul edilip sevilebilmenin tek şartı cinsel kimliği olmaması öğrenen kız çocuk, evlendiğinde de cinsel kimliği reddeder.

Ailede kadın figürün zayıf ve ezilmiş olması, erkekler tarafından (kayınpeder, baba, erkek kardeş) baskı altında tutması, o ailede yetişen kızlarda kadın kimliğine bilinçdışı bir başkaldırmaya, ‘’kadın olmayı’’ reddetmeye neden olabilir. Kadın, vajinismusta adeta ‘’kadınlık’’ ve ‘’kadınlığın’’ getirdiği ezilmişlik ve aşağılanmadan kaçınmaya çalışır.

Çocukluk çağında taciz ve cinsel istismar yaşamış kadınlarda da cinsellikten kaçınma ve bunun sonucunda vajinismus görülebilir.

Vajinismus Kendiliğinden İyileşir Mi? Tedavi Olmazsam Hayatım Nasıl Etkilenir?

Kadın, vajinismusta yaşanan kas spazmını ve kaçınma hareketini kontrol edemez. Bilinçdışı kaynaklı bu durum ile profesyonel yardım olmadan baş etmek oldukça zor.

Genelde çiftler ‘’ Bugün olmadı, yarın olur…’’ deyıp, çözümü belli bir süre ertelerler. Çevre ile sorunlarını paylaşamazlar, gitgide umutsuzluğa kapılarak yaşarlar. Kadında da, erkekte de yetersizlik duygusu ve bıkkınlık başlar, erkekte de cinsel istek giderek azalır, sertleşme sorunu ve erken boşalma problemi yaşanabilir. Çift, bir yandan da çevresinin ‘’Neden çocuk sahibi olmak istemyorsunuz? Çocuğunuz olmuyor mu?  ‘’ soruları ile de boğuşarak ilişkileri yice çıkmaza girer.  Kadın ve erkek arasındaki bağ  zayıflar, ayrılmalar yaşanabilir.

Tedavi İçin Ne Yapmalıyım?

Vajinismus bir cinsel işlev bozukluğudur. Cinsel terapi, günümüzde vajinismus ve diğer cinsel bozuklukların tedavisinde en başarılı yöntem olarak kabul edilir. Cinsel terapi eğitimi almış olan ve bu konu ile yoğun ilgilenen, tecrübeli bir doktor ile tedavi şansı çok yüksektir, başarı oranı yüzde yüze yakın.

Cinsel terapi yönteminde vajinismus tanısı konulduktan sonra sorunun kaynagı araştırılır, ve bu sorunu yaşayan çifte özel bir tedavi yaklaşımı belirlenir. Hem kadın, hem de erkeğin yanlış bilgi ve beklentilerinden arınmasını, doğru bilgiye kavuşmasını sağlanır. Kadın ve erkek cinselliğin özellikleri ve farklılıkları konuşulur,  davranışsal ödevler verilir. Çiftin seksüel ilişkisinde ve cinselliğe bakışında adeta bir ‘’yeniden yapılandırma’’ uygulanarak, vajinismusa sebep olan bilinçdışı koşullandırma ortadan kaldırılır. Aynı zamanda, gerek duyulursa, aile terapisi veya bireysel terapi için psikologtan yardım alınabilir.