Stres Tipi İdrar Kaçırma Nasıl Önlenir?

İdrar kaçırma, en basit şekliyle; idrarın istemsiz olarak dışarı sızması olarak tanımlanabilir. İdrar kaçırma problemi; sıkışma, stres ve karma olmak üzere 3 başlık altında kategorize ediliyor. Karma tip idrar kaçırma sorunu; hem stres hem de sıkışma tiplerinin bir arada yaşandığı durumu ifade ediyor. Kadınların sıklıkla yaşadıkları stres tipi idrar kaçırmayı; egzersiz, ağır kaldırma, koşma ve zıplama gibi fiziksel efor gerektiren eylemler esnasında veya öksürme, gülme, hapşırma gibi ani reflekslerle meydana gelen istemsiz idrar tutamama hali olarak tanımlayabiliriz. Kadınlar arasında oldukça yaygın görülen stres tipi idrar kaçırma, birkaç damla sızıntı şeklinde olabilir. Bu sızıntılar ciddiye alınıp tedavi edilmedikleri müddetçe, ilerleyen yaşlarda daha meşakkatli tedavi süreçleriyle kişileri baş başa bırakabilirler.

Stres Tipi İdrar Kaçırma Riskini Artıran Faktörler Neler?

  • Gebelik ve Doğum

Hamilelik sürecinde mesaneye oluşan baskı sebebiyle kadınlarda geçici olarak idrar kaçırma sorunu gündeme gelebiliyor. Doğumdan sonra da bir müddet devam edebilen bu durumun gözlemlenmesi; sürecin uzaması halinde, doktora başvurulması gerekiyor.

  • Normal Doğum

Normal doğum yapan kadınların ilerleyen yaşlarda stres tipi idrar kaçırma sorunu yaşama olasılıkları %50 artıyor.

  • Menopoz

Menopozla birlikte idrar kaçırma sorunu yaşayan kadınların büyük bir kısmı bu sorunu vajinal doğumlar sebebiyle yaşıyorlar.

  • Çok Sayıda Doğum Ya da Zor Doğum

Birden fazla sayıda vajinal doğum, bebeğin kilolu doğması, çoklu doğum ya da zor doğum gibi nedenler karşısında stres tipi idrar kaçırma kaçınılmaz olabiliyor.

  • Aşırı Kilo

Aşırı kilo stres tipi idrar kaçırma için bir risk unsuru olabiliyor.

Stres Tipi İdrar Kaçırma Önlenebilir Mi?

Yukarıda da net bir şekilde görüldüğü gibi stres tipi idrar kaçırma sorununu gündeme getiren en önemli faktör vajinal doğumlar. Normal doğumun tercih edildiği, anne ve bebek sağlığı açısından risk teşkil etmediği durumlar için süreci kolaylaştıracak ve idrar kaçırma riskini minimuma indirecek yöntemlerden faydalanılabilir. Düzenli olarak yapılan kegel egzersizlerinin, pelvik taban kaslarını güçlendirmede önemli katkıları vardır. Ancak bu egzersizleri bir tedavi seçeneği olarak algılamamak gerekiyor. Kegel egzersizlerini; idrar kaçırma sorununun önünü tıkayan ya da daha şiddetli olmasının önüne geçen bir koruyucu tedbir seçeneği olarak düşünebiliriz.

Kegel Egzersizleriyle Pelvik Taban Kasları Nasıl Güçlendirilir?

İdrar kaçırma sorununun önüne geçmek için ilk olarak yapılması gereken şey pelvik taban kaslarını etkinleştirmek ve güçlendirmek olmalıdır. Bunu yapabilmek için de; kasma ve gevşetme egzersizlerinin nasıl yapılması gerektiği öğrenilmelidir.

  • Pelvik Tabanı Nasıl Kasılır?

Kuyruk kemiği kemer hattına doğru yukarı ve içeri çekilir. Bunu yaparken; karın, iç uyluk veya popo kasları sıkılmamalıdır. Zira bu yanlış kasların çalıştırılmasına sebebiyet verir.

  • Pelvik Tabanı Nasıl Gevşetilir?

Kaldır ve sık hareketinden sonra pelvik tabanının dinlenme pozisyonuna geri dönmesi sağlanır. Gevşemeyi öğrenmek için nefes alma tekniklerinden de destek alınabilir. Zira kasların gevşetilmesi, onları tam olarak kasabilmek kadar önemlidir.

Stres Tipi İdrar Kaçırma İçin Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Stres tipi idrar kaçırma tedavisi kişiye özeldir. Kişiselleştirilmiş yöntemlerle tedavisi gerçekleştirilir. Bu sorunun utanç duygusuyla ya da ihmalkarlıkla ciddiye alınmaması ve ertelenmesi, zaman içerisinde daha komplike tedavilerle uğraşmak anlamına geliyor. Günümüzde stres tipi idrar kaçırma sorunundan kısa sürede ve cerrahi olmayan tekniklerle kurtulabilmek mümkün.

Kliniğimizde idrar kaçırma tedavileri hastaların şikayetlerinin şiddetine göre; cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemlerle gerçekleştiriliyor. Sorunu zamanında fark edip bize başvuran hastalarımız 20 dakika gibi kısacık bir sürede idrar kaçırma problemlerinden kurtulabiliyorlar. İdrar kaçırma tedavilerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir: https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/ linki üzerinden form doldurarak randevularınızı online oluşturabilirsiniz.

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

Op. Dr. Yuliya Doster
×