Smear Testi Bursa | Op. Dr. Yuliya Doster - Kadın Hastalıkları Uzmanı

Smear Testi Bursa

Smear testi, rahim ağzı değerlendirmek ve rahim ağzı kanser ve kanser öncüllerinin erken tanısını yapmak için kullanılır. Jinekolojik muayenin bir parçasıdır ve ağrılı değildir. Rahim ağzından dökülen hücrelerin smear çubuğu ile toplanarak mikroskop altında incelenmesi işlemidir.

 

Hastalığın % 90’nın dan, cinsel temasla bulaşan HPV (Human Papilloma Virüsü) enfeksiyonu sorumludur. Bu nedenle çok partneri olanlarda, sigara içenlerde, vücut drenci herhangi bir şekilde zarar görmüş olanlarda, düşük sosyokültürel düzeyde olanlarda sık görülmektedir. HPV enfeksiyonun alınmasıyla kanser gelişmesi arasındaki süre, ortalama 13 yıldır. Kansere yakalanan hastaların % 70’i son 5 yıl içerisinde smear testi yaptırmamış olan kadınlardır. Dolayısıyla smear testiyle erken dönemde daha hücre değişikliği döneminde hastalığı yakalamak ve tedavi etmek, rahim alınmadan doğurganlığın korunması mümkündür.

Smear (yayma) testinin uygulamasının yaygınlaşmasıyla bu hastalıktan ölüm oranı %50 azalmıştır. Smear testi, jinekolojik muayene sırasında özel bir fırça ile vaginal akıntı ve mukozadan hücre alınması ve bunun özel yöntemlerle yayılarak patolojik olarak incelenmesidir. Gebelerden de ilk 3 ay içinde alınabilir. Kolay ve ağrısızdır. Kanamasız bir dönemde alınmalı, 24 saat öncesine kadar ilişkide bulunulmamalı, vagina yıkanmamalı, enfeksiyon akıntı varsa önce tedavi edilmelidir. Ayrıca hücrelerin değerlendirilmesi yanı sıra mantar ve bazı bakteriyel enfeksiyonların saptanmasında da yardımcıdır.

Amaç daha kanser gelişmeden hücre değişikliği düzeyinde 6-10 yıl öncesinde hastalığı yakalamak, bunun için ileri tetkik yani biyopsi için aday hastaları belirlemektir. Bugün gündemde olan dünya da kabul edilen tarama programı:

İlk Smear testi için 21 yaş beklenmeli, 21-30 yaş arası 3 yılda bir yapılmalıdır.
30-65 yaş arası HPV virüs tayini ile (eğer negatif ise) 5 yılda bir yapılmadır.
65 yaş üzerinde ise eğer son 10 yıl içerisinde yapılan smear testlerinde sorun yoksa hiç yapılmayabilir.
Yine rahmi iyi huylu sebeplerle alınmış olan hastalardan hiç  smear alınmayabilir.