Sıkça Sorulan Sorular | Op. Dr. Yuliya Doster - Kadın Hastalıkları Uzmanı

Sıkça Sorulan Sorular

Vajinismus nedir?
Vajeni çevreleyen kasların kontrol edilemeyen kasılma ile vajinal girişi imkansız kılan duruma vajinismus denir. Buradaki kasılma kişi tarafından kontrol edilemez, vajene cinsel ilişki esnasında penis girişi öncesi ve hatta parmak, vajinal tampon uygulaması veya jinekolojik muayene öncesi bilinçdışı kaynaklı koşullandırma sonucu adeta kas spazmı yaşanması durumudur.
Menopoz nedir? Ortalama yaşı kaçtır?
Menopoz yumurtalık fonksiyonların bozulması ile östrojen salgılamaması ile meydana gelen adetten kesilme durumudur. Menopoz ortalama yaşı 52-54’dür. 50 yaşın altında ki menopoza erken menopoz denir.
Adet düzensizliklerinin tedavisi var mıdır?
Evet.Adet düzensizliği şikayeti ile başvurduğunuzda muayene ve ultrason yapılır, hormon ölçümleri ve kanamayı etkileyebilen kan değerleri ölçülür, gerekir ise rahim iç yüzeyinden veya rahim ağzından örnekler alınır.Muayene ve tetkikler ile adet düzensizliğin sebebi saptandıktan sonra nedene yönelik tedavi uygulanabilir.
Gebelik başlangıcımı nasıl hesaplamalıyım?
Gebelik başlangıcını hesaplamak için en yaygın kullanılan yöntem son adet tarihinden itibaren geçen sürenin hesaplanmasıdır. Son adetten itibaren geçen süre hafta olarak hesaplanır ve bu süre, gebelik haftası, yani bebeğin yaşı olarak ifade edilir. Gebeliğin süresi olarak kırk hafta şeklinde ifade edilen süre de, gene son adet tarihinden itibaren başlayan ve kırk hafta süren zamandır.
Doğum kontrol haplarının yan etkileri var mı?
Sağlıklı kişilerde de olmak üzere, özellikle doğum kontrol hapların kullanmaya başladığınız ilk birkaç haftada hafif yan etkileri görülebilir. Bunlar memelerde dolgunluk, hafif mide bulantısı, şişkinlik hissi, Hafif ve lekelenme tarzında olan küçük ara kanamalardır. Bu etkiler geçicidir, vücuda zarar vermez ve ilaçların düzenli kullanımı ile hızlı geçer.
Genital estetik ameliyatlarında iyileşme süresi nedir?
Estetik uygulamalarda iyileşme süreci yapılan işleme göre değişir. Klitoris düzeltmeleri (hudoplasti) ve küçük dudakçık düzeltmeleri (labiaminoraplasti) cerrahi işlemlerde 2-3 hafta sonrası dikişler tamına yakın iyileşir, doku son görünümü ise 3-4 haftada alır. Vajinoplasti ameliyatları daha geniş uygulamalardır. Vajinoplastide yapılan işleme göre gerektiğinde idrar torbası bir miktar kaldırıldığından, vajenin sarkan arka duvar ile bağırsak sarkmaları onarıldığından ve bazen perine derisinin de düzeltilmesi gerektiğinden iyileşme süreci bir miktar daha uzun olur ve toplam 4-6 haftada tamamen iyileşir. Kızlık zarı onarımları ( himenoplasti ) iyileşme süreçleri de yapılan işlemin geçici veya kalıcı olmasına göre değişmektedir. Geçici onarımlar yüzeyel küçük müdahaleler olduğundan ömrü 5-7 gündür. Geçici onarımlarda sadece kızlık zarın parçalanmış olan kısımlar kabaca yan yana tutturulur ve alttaki doku desteklenmediğinden görüntü eskisi gibi olmaz. Kalıcı onarımlar ise vajenin giriş kısmını da daralttığı ve eski görünümünü kalıcı biçimde düzeltilen işlemler olduğundan iyileşme süreci vajinoplastiye benzer biçimde 4-6 haftaya uzar. Büyük dudakçıkların (labiamajora) küçültülmesini ve sarkmaların ortadan kaldırılmasını içeren ameliyatlarda dokuların iyileşmesi 3-4 hafta sürer, dikişlerin görünmez hale gelmesi ise 5-6 haftaya uzar. Büyük dudakçıkların dolgunluk azaltılması veya dolgunluk arttırılması işlemleri ise deri altında yağ dokusunun miktarını değiştirerek yapılan ve genelde dikişsiz olan uygulamalardır. Bu uygulamalarda kanül denen kalın iğne benzeri giriş yerlerin kapanması 2-3 hafta alır, deri alttaki dokuların iyileşmesi ve şişliklerin ve bazen oluşan morlukların tamamen iyileşmesi de 4-5 haftaya uzar. Estetik ameliyatlarda kullanılan cerrahi ip çok ince olduğundan tüm işlemlerde izler görünemez olarak iyileşir. Tam iyileşme sonrası dokular doğal görünüm alır.
Genital estetik ameliyatlarında anestezi lokal olarak mı yoksa genel olarak mı uygulanır?
Klitoroplasti ve küçük dudakçık düzeltilmeleri olan labiaminoraplastimukoza denen yüzeyel yumuşak deri ve altındaki ince bağ dokusunun düzeltilmesini içerir, kısa sürer ve genelde lokal anestezi ile yapılır. Vajinoplasti ve kalıcı kızlık zarı onarımları ise daha uzun süren ve genelde genel anestezi ile yapılan ameliyatlardır. Vajinoplasti ve kalıcı kızlık zarı onarımlarında genel anestezi tercihi sadece ağrının ortadan kaldırılması ile ilgili değildir. Deri altındaki kaslar ve fasya dediğimiz fibroz bağ dokuları da düzeltilmesi gerektiğinden kişinin kasları tam gevşemiş olması istenir. Böylece yapılacak düzeltme boyutlarının doğru saptanması mümkün olur, düzeltilme sonuçlarının çok daha iyi olması sağlanır.
Genital estetik ameliyatı sonrasında ağrı, kanama gibi durumlar olur mu?
Tüm estetik müdahalelerde olduğu gibi genital estetik ameliyatlarında da ilk 2-3 gün lekelenme tarzında küçük kanamalar, bir miktar ödem ve ağrı kesiciler ile geçen hafif duyarlılık olabilir. Yapılan işlemin kapsamına göre duyarlılık süresi değişebilir. Genel olarak kapsamlı ameliyatlardan sonra bile 1-2 hafta sonunda ağrı ve ödem tamamen geriler. Ameliyat sonrası 1-2 gün istirahat edilmesi, verilen ilaçların düzenli kullanılması ve temizliğin dikkatle yapılması iyileşme sürecinin konforlu ve hızlı olmasını sağlar.
HSG/rahim filmi çekiminde acı duyar mıyım?
Histerosalpingografi (HSG) veya diğer adı ile rahim filmi anestezi ile veya anestezi uygulamadan yapılabilir. Film çekimi sırasında rahim içine özel ve çekim sırasında görüntüyü alma imkanı veren sıvı verilir. Sıvı, rahim boşluğu doldurur ve daha sonra tüplerden geçerek karın boşluğunda dökülür. Hem rahim, hem tüpler kas yapılı organlardır ve çekim sırasında gerilmesinden kaynaklanan kasılmalar ve duyarlılık oluşabilir. Sıvı karın boşluğunda geçtiğinde de periton denen ve karın boşluğunda iç organları örten oldukça duyarlı zarda da bir miktar rahatsızlık hissi oluşturabilir. Ağrı eşiği kişiden kişiye değişmekle birlikte yapışıklıkların olmadığı durumlarda işlem daha rahat ve hızlı geçer. Eğer rahim içerisinde veya tüplerde yapışıklıklar varsa geçiş sırasında sıvı basınç miktarı artar, tam görünüm sağlamak amacı ile sıvı bir miktar daha faza kullanılması gerekebilir. Böylece yapışıklık durumunda hem basınç artışı hem de gerilme şiddetinin artışı ve karın boşluğunda daha fazla sıvı geçmesi sonucunda ağrı ve duyarlılık daha fazla olabilir. Aynı zamanda duyarlılık ve gelişen kasılmalar nedeni ile çekim kalitesi de etkilenerek tüplerin sıvı geçişine izin vermeyecek şeklinde kasılma durumunda yanlış sonuçlar alınabilir, tüpler açık olduğu halde sıvı geçmez ve tüpler kapalı olarak değerlendirilebilir. Anestezi uygulandığında kasılmalar ve gerginlikten doğan yanlış sonuçlardan kaçınma mümkün olur, film kalitesi ve doğruluğu artar.
Hangi durumlarda rahim filmi çektirmeliyim?
Gebe kalamama nedenlerinden biri tüplerin kapalı olması veya rahim içerisinde yapışıklıkların olmasıdır. Çocuğu olmayan çiftler doktora başvurduğunda alınan hikayesinde kadının geçirdiği hastalıkları ve ameliyatları ve gebe kalamama süresi göz önüne alınarak rahim iç yapısını değerlendirmek ve tüplerin geçişi olup olmadığını görmek istenebilir. Genelde genç çiftler için gebe kalamama süresi bir yıl iken, daha ileri yaşta süre 6 ay veya daha kısa iken doğru tedavi yöntemini belirlemek için HSG yapılır. Hikayesinde ameliyat olan veya rahim ve tüpleri veya bağırsağı ve iç organları örten periton zarını ilgilendiren hastalıkları ve enfeksiyonları olan kadınlarda HSG değerlendirilmesi araştırmanın başında yapılmalıdır.
Rahim filmi ile tüplerim açılır mı?
Rahim filmi (HSG) çekimi sırasında sıvı basıncı ile tüplerde hafif ve özellikle tüp uçlarında bulunan yapışıklıklar açılabilir. Yapışıklıkların açılması film sırasında da tüplerden geçen sıvının gecikerek, eş zamanlı olmadan geçmesinden de anlaşılabilir. Yapışıklıkların açılması durumunda çekim sonunda her iki tüpten sıvının karın boşluğunda geçişi izlenir ve tüpler açık olarak değerlendirilir. Hafif olan, tüplerin yapısını ve işlevselliğini bozmayan ve çekim sırasında açılan yapışıklar tekrar oluşmaz ise HSG sonrası gebelik kendiliğinden de, tedavi gerektirmeden oluşabilir. Ağır ve tüplerin yapısını ve işlevini bozan yapışıklıkların açılması HSG ile mümkün olmaz.
Vajnismus tedavisi ne kadar sürüyor?
Vajinismus tedavi şekli bilişsel davranışsal tedavi yöntemi olan cinsel terapidir. Cinsel terapide bilişsel olarak kadının ve çiftin cinsellik ile bilgileri düzeltilerek kendi bedeni ve cinsel organı hakkında doğru bilgiler alması sağlanır, yanlış bilgiler ve sıkıntılı inançlar düzeltilir. İnsan cinselliği hakkında doğru düşünmesi, kendi özelliklerini doğru değerlendirilmesi, tercihlerini ifade edilebilmesi ve çiftte cinsel iletişimin sağlanması mümkün olur. Davranışsal olarak da yapılan egzersizler ile vücudun olumlu hafızasının oluşturulması, cinsel eylemde odağını korkudan hazza değiştirilmesi sağlanır. Hem düşünce ve inançların değişmesi ile gerçekleştirilen bilişsel değişimin hem de davranışın değişmesi kalıcı olabilmesi için zaman gerekir. Değişim zamanı vajinismus ağırlık derecesine, vajinismushastalığın süresine ve alttan yatan nedenine ve çiftin arasındaki iletişim özelliklerine bağlı olarak her çiftte farklı olmakla birlikte tam tedavi 4-8 seansta sağlanır ve süresi iki ile altı hafta arasında değişir.
Normal doğum mu yoksa sezaryen doğum mu?
Gebelik ilerlediğinde bu soru anne adayları daha fazla meşgul ederken seçimin nasıl yapıldığını bilmek stresten uzaklaşmasını ve mutlu gebelik geçirmesini sağlar. Sezaryen ile doğum vajinal yol ile (veya diğer adı ile normal doğum) anne ve bebek için tehlike oluşturduğu durumlarda tercih edilir. Sezaryen tehlikeli durumun tespiti ile önceden planlayarak veya gebelik süresince veya vajinal doğum sırasında gelişen acil ve hayatı ve sağlığı tehdit eden durumlarda yapılır. Planlı sezaryen: -plasentanın doğum yolunu kapatan durumlarda, plasentanın yanlış ve fazla yapışma durumlarında -bebeğin doğum yoluna baş yerine ayak, makat ile girdiğinde veya rahim içinde yan durduğunda -rahim kasılmaların yırtılma ve önlenemeyen kanamalara sebep olabileceği durumu olan önceden sezaryen ile doğum yapma veya rahim myom ameliyatların geçirilmiş olma durumunda -bebeğin vajinal yol ile doğmasına engel olan rahatsızlığın olması (omurga ve karın açıklığı, hidrosefali denen kafa içinde su toplanması, teratoma denen tümörlerin varlığında olduğu gibi) -doğum yolunun kemik veya kas yapısının doğuma elverişli olmaması, dar olması durumunda -annenin ıkınma hareketleri ile olan vajinal yol ile doğuma imkan vermeyen kalp, beyin, akciğer, omuriliğin veya kemik hastalığın olması durumunda -annenin doğum sırasında bebeğe bulaşabilen genitalenfeksiyonun olması durumunda yapılır. Acil sezaryen : -Plasentanın ani ayrılması (dekolman plasenta) durumunda -Bebeğin kalp atımlarının düzensiz olması, zayıflaması ile gelişen acil durumlarda -Vajinal doğumda kasılmaların yetersiz olması ve doğumun ilerlememesi durumunda -Bebeğin doğum yolunda başın doğru dönme hareketlerin yapamaması, başının yanlış yerleşmesi sonucunda doğumun ilerlememesi durumunda yapılır. Gebeliklerin çoğunda vajinal doğum mümkün olur. Doktor tarafından risklerin doğru değerlendirilmesi sezaryen kararının doğru verilmesini sağlar. Unutulmaması gereken husus ise şu: hem vajinal doğum hem de sezaryen ile doğum sonucunda amaç sağlıklı annenin sağlıklı bir bebek kucağına almasıdır.
Gebelik öncesi yaptırmam gereken testler neler?
Gebeliğin sağlıklı başlaması için anne adayı gebelik öncesi muayene olmalı, genel sağlık durumu ve enfeksiyon ile bağışıklık durumu bilinmelidir. Gebeliği planlayan kadında genital organların muayenesi ve ultrason ile değerlendirilmesi, Pap-smear testi, vajinal sürüntünün enfeksiyon açısından değerlendirilmesi jinekolog tarafından yapılır. Genel kan testi, kan grubu, ana organlarının sağlık durumunu gösteren böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, açlık kan şekeri, tiroid hastalıkları gösteren testler, hepatit taramaları, HIV, sifilis taraması yapılmalıdır. Kızamıkçık enfeksiyon ve bağışıklık durumu değerlendirilmelidir. Tespit edilen hastalıkların ve enfeksiyonların gebelik öncesi tedavisi ve gerekli hepatit, kızamıkçık bağışıklığın sağlanması sağlıklı bir gebelik geçirilmesinde büyük rol oynar, bebeğin sağlıklı doğmasına katkıda bulunur.
Hamilelikte cinsel ilişkiye girebilir miyim?
Gebelik süresi bir kadının doğal yaşam süresidir ve cinsel hayat kısıtlanması yapılmaz. Sağlıklı gebelikte ilerleyen haftalarda dikkat edilmesi gereken nokta cinsel ilişki sırasında karın bölgesine basınç uygulanmaması, ilişki pozisyonu nedeni ile bebeğin basınç veya sarsılmalara maruz kalmamasıdır. Gebelikte vajinal flora hormonların etkisi ile değişir, bir miktar kuruluk ve hassasiyet artışı görülebilir. Uygun ve alerjik içeriği olmayan kayganlaştırıcı jellerin kullanılması hassasiyeti azaltabilir. Değişen flora vajinal akıntıların de daha sık olmasına, bazen enfeksiyonların gelişmesine de neden olabilir. Gebelikte akıntılar sık oluyor ve enfeksiyon tekrarlıyor ise, ilişki sırasında prezervatif kullanılabilir. Cinsel ilişkiden kaçınılması gereken durumlar ise: -vajinal kanama, düşük tehdidi -plasentanın rahim alt bölgesine yerleşmesi, plasenta kanamaların olması -su gelişi şüphesinin olması -erken rahim kasılmaların olması -rahim ağzı kısalığı ve erken doğum tehdidi durumudur. Cinsel ilişki durumu gebelik başlangıcında doktor ile konuşulmalı. Özellikle şüpheli durumlarda (kanama, su gelişi şüphesi gibi) doktora bilgi vermek ve doğru tavsiye almak güvenli davranmanızı sağlar.