Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Cerrahi olan ya da olmayan tüm tıbbi prosedürlerin işlem sonrası hassasiyet gerektiren kendine özgü süreçleri vardır. Gebeliğin çeşitli gerekçelerle, öngörülen yasal sınırlar çerçevesinde sonlandırıldığı kürtaj, cerrahi bir operasyondur. Uygulamada zahmetsiz, iyileşme sürecinde konforlu bir seçenek olan vakumlu aspirasyon tekniği, kürtaj sonrası ile ilgili riskleri asgari düzeye indirgemesi bakımından da avantajlar sağlar. Ancak hangi teknikle gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin iyileşme sürecinde kişilerin herhangi bir sıkıntı yaşamamak adına dikkat etmeleri gereken bazı şeyler vardır. İşte size kürtaj sonrası enfeksiyon riskini en aza indirmek için dikkat edilmesi gereken 6 önemli nokta:

  1. Doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı; enfeksiyon riskine karşı reçete edilen antibiyotik saatleri aksatılmamalıdır.
  2. Kürtaj sonrası ayakta duş alınmalı, vajina içerisine doğrudan su tutulmamalıdır.
  3. Enfeksiyon oluşumunu önlemek için kürtaj sonrası iyileşme sürecinde tampon kullanılmamalıdır
  4. Kürtaj sonrası işlem bölgesi enfeksiyona açık olacağı için iki hafta süreyle cinsel birlikteliklerden kaçınılmalıdır.
  5. 2 hafta süreyle havuza ve denize girilmemelidir. Buna ek olarak, doldurulmuş bir küvette vakit geçirilmemelidir.
  6. Kürtaj sonrası kanama beklenen bir durumdur. 3 ila 5 gün arası devam edebilir. Kanamanın miktarı ne ne kadar sürdüğü takip edilmelidir.

Kürtaj Sonrası Ağrı Olur Mu?

Kürtaj olacak kişileri endişelendiren konulardan bir tanesi de ağrıdır. Gebeliğin tahliyesinde kullanılan vakumlu aspirasyon; kısa süren ve çoğu kez genel anestezi gerektirmeyen zahmetsiz bir tekniktir. Vakumlu aspirasyon tekniğinin kullanıldığı kliniğimizde, kürtaj sonrası, hastalarımız tarafından bize iletilen şiddetli bir ağrı şikayeti bulunmamaktadır. Ancak yapılan işleme bağlı olarak ilk gün ağrı kesicilerle yatışabilecek düzeyde ağrılar meydana gelmesi normaldir. Hafif kanamaların da eşlik ettiği bu ağrılar şiddetlendiğinde veya kürtaj sonrası kanama miktarı yoğunlaştığında, bu durum ciddiye alınmalı ve doktorla iletişime geçilmelidir. Kürtaj süreçleri ile ilgili daha kapsamlı bilgi almak için;  https://www.yuliyadoster.com/iletisim/ bağlantısında yer alan iletişim bilgilerimiz üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Kanama Ne Zaman Riskli?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kürtajın olası ve beklenen yan etkileri; hafif düzeyde seyreden ağrılar ve kanamalardır. Kürtaj sonrası kanama, işlemden hemen sonra başlayabileceği gibi birkaç gün içerisinde de başlayabilir. İlk etapta normal adet kanaması kıvamında başlayabilir ve sonrasında pıhtılaşma ve koyulaşma görülebilir. Kanamaların iki hafta süreyle hafifleyerek devam etmesi ve bitmesi beklenir. Burada dikkat edilecek üç nokta vardır. Birincisi; kürtaj sonrası kanama miktarı, ikincisi kanama şekli, üçüncüsü ise kanama süresidir. Yoğun miktarda seyreden ve 20 günü bulan kanamalar gebeliğin tam anlamıyla tahliye edilemediği başarısız kürtaj işlemine ya da enfeksiyon oluşumuna işaret ediyor olabilir. Kürtaj sonrası hiçbir şikayet yaşanmasa dahi doktor kontrolü aksatılmamalı, gözlemlenen; şiddetli kanama veya şiddetli ağrı gibi sıra dışı durumlar vakit kaybetmeden doktorla paylaşılmalıdır. Şayet başarısız bir kürtaj işlemi gerçekleşmişse yani rahimde parça kalmışsa bu durum enfeksiyon gelişimi için büyük risk unsurudur.  

Bursa Kürtaj Yapan Klinikler

Bursa kürtaj için klinik araştırması yapan kişilerin değerlendirme yaparken iki önemli kıstası göz önünde bulundurmaları gerekir. Bunlardan ilki, kliniğin teknolojik ekipman kaynağıdır. Teknolojik açıdan donanımsız olan, yeterli ekipmana sahip olmayan klinikler, gerek işlem sürecini gerekse işlem sonrası süreci sıkıntılı hale getirebilir. İkinci önemli konu doktor seçimidir. Kürtaj,  bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir prosedürdür. Buna ek olarak, tecrübeyi ve uzmanlığı doğru teknolojiyle buluşturabilmek gerekir. Bursa kürtaj işlemi için en çok tercih edilen kliniklerin başında geliyor olmamızı hem teknolojik donanımımıza hem de doktor avantajımıza borçluyuz. Karar anından iyileşme sürecinin tamamlanmasına kadar kürtajın her aşamasında sıkı takibimizde olan hastalarımızın, süreci minimum şikayetlerle atlatmasını sağlıyoruz. Kürtaj prosedürümüz hakkında daha detaylı bilgi için https://www.yuliyadoster.com/tedavi/kurtaj/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Bursa Nilüfer Kürtaj Fiyatları Nedir?

Herhangi bir tıbbi prosedürle ilgili net fiyat bilgilerine internet üzerinden araştırma yaparak ulaşamazsınız. Fiyatların değişkenlik göstermesinde rol oynayan birçok faktör vardır. Bursa kürtaj fiyatları da; tıbbi geçmişinize, mevcut sağlık koşullarınıza, gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunuza, uygulanacak tekniğe, işlemin gerçekleştirileceği kliniğe ve işlemi gerçekleştirecek doktorun tecrübesine göre değişiklik gösterir. Kürtaj için öncelikle detaylı jinekolojik muayene yapılmalı ve buna engel teşkil eden bir durumunuz olup olmadığı tespit edilmelidir.

Bursa kürtaj fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir; https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/ bağlantısını tıklayarak online randevu oluşturabilirsiniz.

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

Op. Dr. Yuliya Doster
×