Kürtaj Nedir? Kürtaj Yasak Mı?

Hücre ve doku parçalarının tıbbi olarak kazınmasında kullanılan cerrahi alet küret olarak adlandırılıyor. Kürete etmek ise bu aletle yapılan kazıma işlemini anlatan bir eylem. Kürtaj kelimesinin kökeni de buradan geliyor. Kürtaj nedir sorusunun genel olarak gebeliklerin tıbbi müdahaleyle sonlandırılması şeklinde cevaplandığına şahit oluruz. Çocuk aldırma söylemi ise kürtaj nedir sorusunun halk dilinde en yaygın cevabı. Bu, doğru ama yetersiz bir tanımlama. Zira, kürtaj hem hastalıkların tanısında ve tedavisinde hem de gebeliklerin sonlandırılmasında başvurulan tıbbi bir prosedür. Bazı jinekolojik hastalıkların teşhis edilebilmesi için biyopsi alınması gerekir. Bu da kürtaj yöntemiyle gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu yazımda kürtajı herkesçe algılanan haliyle yani gebeliklerin sonlandırılması yöntemi olarak ele almak ve en çok merak edilen konulara açıklık getirmek istiyorum.

Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Doğanın anne karnındaki en değerli emanetidir çocuk. Sürdürülebilirliğin en kritik görevi annelere verilmiştir. Gebeliğin oluşumu, anne karnındaki gelişimi ve bebeğin dış dünyaya karışması mucizevidir. Ancak bazen işler yolunda gitmeyebilir. Bu süreçlerin tamamlanması tıbbi gerekçelerle ya da bireysel açıdan elverişsiz koşullar sebebiyle mümkün olmayabilir. Kürtaj ne zaman yapılır sorusuna geçmeden kürtajın hangi hallerde yapılabileceğine bir göz atalım:

  • Sürpriz Gebelik

Planlanmayan durumlarda alınan gebelik haberi, kimilerinde şaşkınlığa, kimilerinde kararsızlığa, kimilerinde mutluluğa ancak bazen de kaygıya yol açabilir. Sürpriz, pozitif yönde algılanan bir kavram olsa da bazen memnuniyetsizlik yaratabiliyor. Yani her konuda sürprizlere açık olmayabiliyoruz. Modern dünya düzeninde mevcut sistem, hayatın her alanında doğru bir planlama yapmayı gerektiriyor. Çocuk planlaması da bunun bir parçası. Günümüz yaşam koşullarında, özellikle de çocuk sahibi olma konusunda sürprizlere açık olmayabiliriz. Gebelik her ne kadar mucizevi de olsa çocuğun elverişli koşullarda sağlıkla yetiştirilebilmesi de son derece önemlidir. İstenmeyen gebeliklerle karşılaştığımız durumlarda haliyle kürtaj ne zaman yapılır araştırmaları yaparken buluyoruz kendimizi.

  • Bazen Öyle Gerekir

Hamile olduğunu öğrenmekle, hamile olduğunu hissetmek arasında fark vardır. Farkı bebeğin kalp atışları belirler. En sabırsızlıkla beklenen anlardan biridir. Gebeliğin 6. Haftasından itibaren bebeğin kalp atışları dinlenebilir. Bazen gebeliğin ilerlemesine rağmen kalp atışları alınmayabilir. Bazen gebelik kesesi oluşmasına rağmen içinde bebeğin olmadığı boş gebelik dediğimiz durumlar oluşabilir. Anne sağlığını ya da bebek sağlığını riske edecek sağlık sorunları gündeme gelebilir. Tüm bu haller kürtajın tıbbi gereklilikleridir ve sorunlu gebelikler, gebelik haftası uygunsa bu yöntemle tahliye edilmelidir. Bu durumlarda kürtaj ne zaman yapılır sorusunda gebeliğin hangi periyotta olduğu önem taşır.

Bireysel kararlar veya anne ve bebek sağlığını ilgilendiren tıbbi zorunluluklar doğrultusunda istenmeyen ya da sorunlu gebelikler, gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğuna göre; kürtaj, ilaçla düşük yaptırma veya bebeğin doğurtulması gibi yöntemlerle sona erdirilir. Gebeliğin 20. Haftasından sonra anne karnında ölen bebek doğurtulur. 12. Haftadan sonra ilaçla düşük yaptırılır. Bu durumda kürtaj ne zaman yapılır sorusunun cevabı da son derece açıktır. Kürtaj işlemi gebeliğin ilk 12 haftasında yapılabilir. Ancak belirlenen yasal sınırlama, gebeliğin 10. Haftasına kadar kürtaj yapılabileceği yönündedir.

Kürtaj Yasak Mı?

Gebeliğin tıbbi müdahalelerle sona erdirilmesi; duygusal, vicdani ve hukuksal boyutları olan bir durumdur. Kürtaj konusunda her ülkenin kendine göre yasal sınırlamaları ve yaptırımları mevcut. Kürtaj yasak mı sorusunun cevabı ülkelere göre değişiklik gösterir. Ben elbette bu konuya ülkemizdeki düzenlemeler doğrultusunda cevap vereceğim. Ceninin hukuki niteliği ve hakları kısmını merak etmediğinizin farkındayım. Kürtaj yasak mı sorusuna en yalın şekliyle şu şekilde cevap verebilirim:

Ülkemizde kürtaj; kişilerin kendi özgür iradeleri doğrultusunda belirlenen kurallar ve yasalar çerçevesinde gebeliğin 10. Haftasına kadar yasal olarak yapılabiliyor. 10. Haftayı geçen gebeliklerde tıbbi gereklilikler doğrultusunda da gebeliğe kürtajla müdahale edilebiliyor.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Günümüz modern teknolojisinde kürtaj vakum aspirasyon yöntemiyle gerçekleştirilen ve oldukça kısa süren bir operasyon. Vakumlu kürtajı, enfeksiyon riskini minimize etmesi, işlem süresinin daha kısa olması, kanama ve parça kalma riskinin az olması gibi sebeplerle daha avantajlı bir kürtaj tekniği olarak değerlendiriyorum.

Kürtaj hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız https://www.yuliyadoster.com/tedavi/kurtaj/ adresi üzerinden ilgili başlığı görüntüleyebilir, online randevularınızı  https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/ bağlantısını tıklayarak oluşturabilirsiniz.

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

×