Kürtaj Bursa | Op. Dr. Yuliya Doster - Kadın Hastalıkları Uzmanı

Kürtaj Bursa

 

Kürtaj nedir?

Genel olarak ‘vücudun boşlukları içinde bulunan istenmeyen dokuları kazıyıp alma’ olarak tanımlanan kürtaj, yaygın anlamıyla istenmeyen ya da sorunlu gebeliği sonlandırmak için yapılan tıbbi işleme verilen addır.

Kürtajın riskleri nelerdir?

Her tıbbi müdahalede olduğu gibi kürtajın da bazı riskleri vardır; kanama, rahim delinmesi, rahim içinde parça kalması ve enfeksiyon gibi… Bu risklerin görülme sıklığı işlemin yapıldığı merkezin kalitesi, hijyen şartları, müdahaleyi yapan uzmanın becerisi gibi etkenler ile değişmektedir.

Kürtajdan sonra ağrı ve kanama olur mu?

İşlem sonrası hafif kasık ağrısı ve adet kanamasına benzer bir kanama dışında pek bir şikayet görülmez. Hastalar genelde bir hafta kadar sonra kontrole çağırılıp rahim içinde parça kalıp kalmadığı incelenir. Eğer parça kalmışsa bu durumda rahim içerisi tekrar ufak bir müdahale ile temizlenir.

Kürtajdan sonra ne zaman ilişkiye girilebilir?

Kürtaj sonrası enfeksiyon gelişme riskine karşı, işlem sonrası bir hafta süre ile antibiyotik kullanılmalıdır ve bu süre içinde cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Kanama bittikten ve doktorun görüşü alındıktan sonra cinsel ilişkiye başlanabilir.

Kürtajdan sonra adet düzeni bozulur mu?

Kürtajdan sonraki ilk aylarda geçici adet düzensizlikleri görülebilir ve ortalama 3 ay içerisinde normale dönmesi beklenir. İşlem sonrası görülen risklerden biri de rahim içinde oluşan yapışıklıklardır. Ancak bu nadir gelişen bir durumdur. İşlem sırasında rahim içi zarının fazla kürete edilmesi veya işlem sonrası tedavi edilmeyen enfeksiyonlarla ilişkilendirilebilir. Kürtaj sonrası en az üç ay gebelikten korunma önerilir. Korunma yöntemi hastanın durumuna göre belirlenir. Kürtaj esnasında rahim içi araç (Spiral) uygulanabilir yada eş zamanlı doğum kontrol hapı başlanabilir.

Kürtajdan sonra tekrar hamile kalınır mı?

Normalde 10. Haftadan önce, dikkatli ve dokuya zarar vermeden yapılan kürtaj operasyonlarında kısırlık riski yoktur. 10. haftadan fazla olan gebeliklerde ise nadiren de olsa kısırlıktan söz edilebilir. Ayrıca 10. haftadan önce yapılan kürtajlarda genişletme (dilatasyon) çok yavaş ve dikkatli bir şekilde yapılırsa düşük riski de ortadan kalkmış olur. Kürtaj sonrası en az üç ay gebelikten korunma önerilir. Korunma yöntemi hastanın durumuna göre belirlenir. Kürtaj esnasında rahim içi araç (Spiral) uygulanabilir yada eş zamanlı doğum kontrol hapı başlanabilir.

Türkiye’de kürtaj yaptırmak yasak mı?

Ülkemizde, gebeliğin isteğe bağlı tahliyesi 2827 nolu  Nüfus Planlaması kanunu gereği gebeliğin 10. haftasına kadar eşlerin ortak rızası ile yasal olarak yapılabilmektedir. Gebeliğin daha ileri haftalarında ise bebeğin yaşamla bağdaşmayan bir hastalığı varsa veya annenin hayatı tehlike altındaysa doktorlardan oluşan heyet tarafından değerlendirme yapılır ve uygun görüldüğü takdirde gebelik sonlandırılır.