İkiz Gebelik Bursa | Op. Dr. Yuliya Doster - Kadın Hastalıkları Uzmanı

İkiz Gebelik Bursa

İkiz gebelik nedir?

Çoğul gebelikler arasında en sık görülen tür, ikiz gebeliktir ve rahim içerisinde birden fazla bebeğin aynı anda büyümesiyle gerçekleşir. Doğal yollar ile oluşmuş her 80 gebeliğin 1’inde ikiz gebelik görülür. Bu oran, ilaç veya tüp bebek tedavisi görenlerde daha da artar.

İkiz gebelik nasıl olur?

İkiz gebelik; adet döneminde birden fazla yumurtanın döllenmesi ve ayrı ayrı rahim içerisinde gelişmeye başlamasıyla (çift yumurta ikizi) veya döllenen bir yumurtanın içinde bölünmesi sonucu oluşmasıyla (tek yumurta ikizi) gerçekleşir.

Çift yumurta ikizinde kardeşler aynı gene sahip olmadığı için cinsiyetleri ve görünüşleri farklı olabilir. Ana rahminde iki plasenta bulunur, ikiz bebeklerin plasenta ve amniyon sıvıları farklıdır. Tek yumurta ikizinde ise genetik yapılar aynı olduğu için bebeklerin cinsiyeti aynı olur.

İkiz gebelik belirtileri nelerdir?

Hamileliğindeki pek çok belirti ikiz gebeliğe işaret edebilir; ancak sen bunun farkına varmayabilirsin. Neymiş onlar?

 • İkiz gebeliklerde bulantı ve kusma, tekil gebeliklere göre daha sık görülür. Özellikle ilk 3 ay olmakla beraber hamilelik süresince kilo alımı da tekil gebeliklere göre fazladır.
 • İkiz gebeliklerde mesane üzerine baskı daha fazla olduğundan bu dönemde idrar sıklığın da artabilir.
 

İkiz gebelik ne zaman belli olur?

İkiz gebeliğin tespitini, ultrasonografi teknolojisiyle rahatlıkla yapmak mümkün. Gebelikte ilk ultrason için en ideal zaman, hamileliğin 7. haftası. İkiz gebeliğin varsa döllenmeden 1 ay sonraki ultrason kontrollerinde belli olacaktır.

İkiz gebelik takibi nasıl yapılır?

İkiz gebelikler dahil olmak üzere çoğul gebeliklerde gelişimsel anomaliler daha sık görülür. Bunların nedenleri arasında; ileri yaşta annelik, tek yumurta ikizliği ve neticede bir bebekte olabilecek sorunun iki gebeliğin birlikte yaşanmasıyla daha yüksek oranda olabilme ihtimali sayılabilir.

İkiz gebeliğin takibinde plasentanın tek ya da iki tane olup olmaması çok önemlidir. Hamileliğin 11. ve 15. haftaları arasında bebeklerin ayrıntılı ultrasonografilerinin yapılması çok önemli. Gelişmiş ultrasonografi teknolojisiyle bebeklerinin detaylı fotoğraflarının incelenmesini ve herhangi bir anomali varsa bunun erkenden teşhis edilmesini sağlayabilirsin.

Hamileliğinin ikinci yarısında senin ve bebeklerinin sağlığı için normalden daha fazla izlenmen gerekmekte. Gebeliğinin 20. haftasından sonra 3 haftada bir, 26. ve 28. haftalardan sonra ise 1 ya da 2 haftalık arayla doktor kontrolü tavsiye ediyoruz.

İkiz gebelikte cinsiyet kaçıncı haftada belli olur?

Ultrason ile bebeğin cinsiyeti en erken 3. ay bitiminde (13. hafta) anlaşılsa da bebeklerinin cinsiyetini, hamileliğinin 15. ve 20. haftaları arasında kesin olarak öğrenebilmen mümkün.

İkiz gebelikte doğum kaçıncı haftada olur?

Normal hamileliklerde doğum, 38 hafta ile 40 hafta arasında beklenir. Ancak ikiz gebeliğin varsa bu süre senin için daha erkene çekilebilir. Genellikle sezaryenle gerçekleştirilecek ikiz doğumlarında, ortalama hamilelik süresi yaklaşık 37 hafta.

İkiz gebelikte hafta hafta gelişim nasıldır?

İkiz ve diğer çoğul gebeliklerde bebek gelişimi normal hamileliklerdeki bebek gelişimleriyle aynıdır. Bu bebekler belli bir hamilelik haftasında belli bir kiloda olurlar ve organlar gebeliğin 10. haftasına kadar gelişmiş olur.

Eğer ikiz bebek bekliyorsan ve bebeklerinin gelişimini merak ediyorsan hafta hafta gebelik sayfamıza bakabilirsin.

İkiz gebelik genetik mi?

İkiz gebelik tamamen genetik olmasa da ailende daha önce ikiz bebek sahibi olan varsa (genetik yatkınlık) veya sen daha önce ikiz bebekler doğurduysan, çift yumurta ihtimali fazla olur. Tek yumurta ikizleri hemen hemen tüm toplumlarda aynı sıklıkla görülmekle beraber genetik yatkınlık özelliği taşımaz.

İkiz gebelik anneden mi babadan mı gelir?

Aileden gelen genetik yapı, ikiz gebelik oluşmasında etkili olan faktörlerden biridir. Anne adayı ile baba adayının geçmiş kuşaklarında ikiz ya da üçüz gibi çoğul gebeliklerin söz konusu olması çoğul gebelik ihtimalini artıran unsurlar arasındadır.

İkiz gebelik riskleri nelerdir?

İkiz gebeliklerin de içerisinde yer aldığı çoğul gebelikler, riskli gebelik grubuna girer. Bu tür gebeliklerde hem anne hem de bebek için risk taşıyan durumlar şöyler:

 • Anne adayında bulantı ve kusma daha sıktır.
 • Çoğul gebeliklerde erken doğum (preterm eylem) riski daha yüksektir.
 • Düşük riski daha fazladır.

Hamilelikte Düşük Nasıl Olur, Belirtileri ve Nedenleri Neler?

 • Gebeliğe bağlı demir eksikliği anemisi (kansızlık) daha yaygındır.
 • Gebelikte yüksek tansiyon ihtimali daha sık görülür.
 • Düşük doğum kilosu veya büyüme geriliği riski daha yüksektir.
 • Doğumsal olarak anomali gelişme ihtimali daha yüksektir.
 • İkizden ikize transfüzyon sendromu görülebilir.
 • Kaybolan ikiz sendromu görülebilir.
 • İkiz gebeliklerde spastik bebek görülme ihtimali daha fazladır.
 • Monoamniyotik ikizlerde kordon dolanması ve buna bağlı rahim içi (intrauterin) ölüm riski yüksektir.

İkiz gebelikte beslenme ve kilo alımı nasıl olmalıdır?

İkiz gebelikte beslenme, tekil gebelikten hatta normal sağlıklı beslenen bir bireyinkinden farklı değildir. Bu durum, karnında iki çocuk taşıdığın için iki kişilik bir yemek yemeni gerektirmiyor.

Gebelik döneminde demir takviyesi alman zorunlu. Bu dönemde günlük olarak kalsiyum, demir ve folik asit alımlarına dikkat etmelisin. İkiz gebelikte, normal bir gebeliğe göre her bebek için günde 300 kalori fazla alman gerekir.

İkiz gebelikte hedef kilo alımı (normal kilolu bir kadın için) 22.5’tur. Doktorun almanı istediği kilodan bahsederken panik olma. Araştırmalar, çoğul gebeliğinde hedef kilonu aldığın takdirde bebeklerinin çoğunlukla daha sağlıklı olacağını gösteriyor.

Gebelikte sadece günlük kalori alımını tamamlaman sana ve gelişmekte olan bebeğine fayda sağlamaz.

İkiz gebelikte hangi doğum yöntemi tercih edilir?

İkiz gebelikte tercih edilen doğum yönteminin belirlenmesinde bebeklerin pozisyonu çok önemli. İkiz gebeliklerde vajinal doğum da mümkün ancak son yıllarda tercih edilen doğum türü, her iki bebeğin de baş ile geldiği durumlar dışında sezaryenle doğum.

Vajinal doğumlarda ilk bebek doğduktan sonra kasılmalar ve sancılar azalır. İkiz bebekler arasındaki yaş farkı saatleri bulabilir. Genellikle ilk bebeğin doğumundan sonraki 10-15 dakika içerisinde kontraksiyonlar başlamazsa müdahale edilmesi ve sancıların ilaçla kuvvetlendirilmesi gerekir. Çok nadir de olsa birinci bebek doğduktan sonra ikincisinin sezaryenle alındığı durumlar da olabilir.