Genital estetik ameliyatların sayısı neden giderek artmaktadır? | Op. Dr. Yuliya Doster - Kadın Hastalıkları Uzmanı

Genital estetik ameliyatların sayısı neden giderek artmaktadır?

Genital estetik uygulamaları neden yapılır?
28 Aralık 2019
Normal ve Anormal Gebelik?
3 Ocak 2020

Genital estetik ameliyatların sayısı neden giderek artmaktadır?

Son yıllarda genital estetik ve kozmetik ameliyat olan kadınların sayısı giderek artmaktadır. Bir yandan çalışan kadın sayısının artması ile birlikte kadınların maddi olanakların artması, diğer yandan da medyada ‘’güzellik standartların’’ normal olan tek seçenek gibi sıkça dayatılması, kadınların gelişen estetik cerrahinin değişik alanlarda sunulan ‘’daha genç ve güzel’’ olma prosedürlere daha sık başvurmasına  neden oluyor. Elbette, insan vücudun her bir alanı, genital bölgeler dahil, kendine hastır ve tek bir güzellik standardı yoktur.

Ancak genital bölgenin görüntüsünden rahatsız olan kadınlarda da kendine güvenmeme durumu, çeşitli psikolojik sıkıntılar ile birlikte partner ile olan ilişkide problemlere de yol açmaktadır.

Genital estetik cerrahi sonrası kadınların özel bölgeler ile ilgili endişelerin ve güvensizliklerin azalması, memnuniyetin ve hayat kalitesinin arttığını belirtmesi de ‘’güzellik standartların’’ tartışmalı ve göreceli olsa da, genital estetiği gerekli ve haklı kılan en önemli sebeptir.

Bir cevap yazın