Gebelikte renk değişiklikleri neden olur nasıl tedavi edilir ? | Op. Dr. Yuliya Doster - Kadın Hastalıkları Uzmanı

Gebelikte renk değişiklikleri neden olur nasıl tedavi edilir ?

İdrar Kaçırma Tedavisi
8 Şubat 2020
Genital Lazer Uygulamaları
1 Mart 2020

Gebelikte renk değişiklikleri neden olur nasıl tedavi edilir ?

Gebelikte yükselen pigment hormonu (Melanosit Stimüle edici Hormon = MSH), ayrıca artan Estrojen ve Progesteron ciltte bazı bölgelerin bir miktar koyulaşmasına neden olur. Meme ucu çevresi, genital bölgeler,  karın bölgesi ve koltukaltı bölgesinde koyulaşma görülebilir. Cilt aynı zamanda güneş ışınlarına daha hassas hale gelir ve özellikle yüzde elmacık kemiklerde, çenede ve burnunda lekelerer oluşabilir. ‘Gebelik maskesi’ denen bu yüzde koyu lekelerin bir kısmı kalıcı da olabilir.

Gebelikte oluşan bu renk değişikliklerin miktarı kişiden kişiye değişir, genelde gebelikten sonra tamamen veya tamama yakın kaybolur.

Deriyi korumak ve artan hassasiyetini azaltmak için gebelik boyunca yüksek koruma faktörü içeren güneş koruyucu kremlerin kullanılması faydalı olur.

Kalıcı renk değişiklikleri ise lazer uygulamalar ile tedavi edilmesi mümkün. Vücudun doğum sonrası toparlanması ve eski haline gelmesi için 6 hafta ile 6 ay arası süre gerekir. Değişikliklerin kalıcı olup olmadıklarına karar verilmesi için bu süreyi beklemenizi tavsiye ederim. Renk açıcı ve diğer kozmetik lazer uygulamaları bunun için hemen doğum sonrası değil, 6 ay sonraya bırakılmalıdır.

Op. Dr. Yuliya Doster

Bir cevap yazın