Gebeliğe Hazırlanma | Op. Dr. Yuliya Doster - Kadın Hastalıkları Uzmanı

Gebeliğe Hazırlanma

 

Gebelik ve anne olma heyecanı, sağlıklı bir yaşam için mükemmel bir motivasyon aracıdır. Bu kararı veren pek çok kadın, alışkanlıklarını kendi isteği ile değiştirmekte, pek çoğunun eşi de ona destek olmak maksadıyla ona uymaktadır. Sonuç daha sağlıklı bireyler ve aile olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Sigara: Sigarayı bırakmak için anne olmayı istemekten daha iyi bir sebep olamaz. Sigara kadında yumurta, erkekte sperm sayını ve kalitesini azalttığından, gebe kalmada güçlüğe neden olabilir. Sigara içen gebelerin bebekleri düşük doğum ağırlıklı olabilmekte, bu kadınlarda düşük ya da erken doğum daha sık görülmektedir. Yeni yayınlanan bir çalışmada, gebelikleri boyunca sigara kullanan kadınlardan doğan erkek çocukların, ileriki yaşamlarında suç ve şiddete olan eğilimlerinin artmış olarak bulunması ilginçtir.

Alkol: Benzer şekilde alkol de gebe kalma şansını bir miktar azaltır. Anne karnında alkole maruz kalan bebeklerde, uzun dönemde zeka gerilikleri, öğrenme bozuklukları, davranış bozuklukları görülebilir. Yine yapılan bir çalışmada, haftada 1 – 5 kez alkol kullanan kadınların, hiç kullanmayanlara göre daha zor gebe kaldıkları saptanmıştır. Alkol erkekte de sperm sayısını ve kalitesini azaltır.

Stres: İsrail’de yapılan bir araştırmada, kısırlık tedavisi gören kadınlarda, stres gidermek maksadı ile meditasyon yapanlarda gebeliklerin daha kolay elde edildiği sonucuna varılmıştır. En sağlıklı ve kolay stres giderici, egzersizdir.

Beslenme: Gebelikte olduğu gibi gebe kalmaya karar verildiğinde de, beslenme son derece önemlidir. Suni tatlandırıcılar, kafein gibi pek çok maddenin kullanımı azaltılmalıdır. Kilo fazlalığı varsa bunları vermek için en iyi dönem gebelik öncesidir. Çünkü gebelikte diyet önerilmez. Gebe kalmadan önce günlük folik asit takviyesi faydalı olabilir. Günde alınan 400 – 800 mikrogram folik asit, bebekteki merkezi sinir sistemi anomalilerini %50’ye yakın oranda azaltır. Folik asidin düşük olasılığını arttırdığına dair araştırmalar da mevcuttur.

ÖNEMLİ MOKTALAR

  • Gebe kalınıp kalınamayacağı önceden bilinemez. Hiçbir doktor ya da kişi, hiçbir kimseye “çocuğun olur ya da olmaz” diye garanti veremez. Elbette bunun istisnaları vardır. Rahmi ya da testisleri olmayan bireylerden oluşan çiftlerde, doğal olarak gebelik olmaz. Ancak anatomik olarak hiçbir problem olmasa bile, %15 vakada açıklanamayan kısırlık olduğu unutulmamalıdır.
  • Gebe kalmaya karar verildiğinde, doğal olarak ilk yapılacak şey korunmayı bırakmaktır. Uygulanan yönteme bağlı olarak, üreme yeteneğinin geri dönmesi 0 – 3 ay kadar sürebilir.
  • Gebe kalmak için en uygun dönem, 28 günde bir adet gören kadında, kanamanın başlangıcından itibaren 12 – 15. günlerdir.
  • Gebe kalma şansını arttırmak için düzenli bir cinsel yaşam ve haftada en az 3 ilişki faydalı olur. Bu şekildeki çiftlerin %75’i, 6 ay içinde gebelik elde eder.
  • Çiftlerin %15’inde 1 yılın sonunda gebelik olmaz. Bu çiftlerin kısırlık araştırılması açısından doktora başvurması gerekir.